У ґрунтах, де росла дика малина, природно стійка до деяких хвороб, вчені знайшли «дружні» штами грибка. Зараз команда дослідників розробила суміш грибів і добавок, щоб допомогти виробникам захистити малину та полуницю.
Науковці з команди професора Магдалени Фронц (Інститут агрофізики Польської академії наук у Любліні) вирішили зосередитися на чотирьох типах патогенів, які є неприємними для виробників малини. Гриби роду Botrytis викликають у малини і полуниці сіру гніль, Colletotrichum – антракноз плодів (це проявляється, серед іншого, утворенням чорних плям), a Вертициллез і грибоподібні організми роду Фітофтороз вони атакують корінь саджанця, а потім знищують рослину. Дослідники шукали природних союзників малини – ґрунтові мікроорганізми, які заселятимуть екологічну нішу, куди потрапляють патогени. Припущення було коротким: якщо ґрунт заселений «дружніми» грибами, не буде місця для розвитку інших патогенних грибів, і рослина буде підтримуватися в захисті від патогенів. – Ми співпрацювали з лісовими інспекціями, які допомогли нам вибрати місця з природними осередками малини. Малася на увазі дика малина, яка здорово розвивається, незважаючи на те, що її не удобрюють і не обприскують. Тому вони мають природну стійкість до хвороб. Ми багато їздили – від Люблінського, Мазовецького, Куявсько-Поморського та інших регіонів Польщі. Ми взяли зразки, охарактеризували середовища існування, зібрали та позначили мікробіом із ризосфери, тобто зони біля коренів, – сказав професор Фронц.
Суміш має допомогти виробникам захистити малину та полуницю
Вчені протестували близько 200 штамів грибів. Серед них шукали ті, які були б найефективнішими у боротьбі зі збудниками хвороб і були б безпечними для людини, рослин і навколишнього середовища. Так от, у розробленому поляками препараті 11 штамів грибів роду Триходерма (цей тип є джерелом штамів, ефективних для підтримки росту та біологічного захисту рослин). Ці штами були відібрані таким чином, щоб вони не конкурували один з одним і могли мирно співіснувати один з одним. Крім спор грибів препарат містить правильно приготовлену додаткову суміш, яка сприятиме швидкому розвитку виділених грибів, але не буде сприяти розвитку фітопатогенних грибів. – Ми розробили дві рецептури. Один виливають під коріння розсади в новостворених плантаціях, а інший можна розчинити у воді та використовувати як розпилювач на листя або під корінь для натуралізаційного поливу, – пояснив проф. Фроц. – У контрольованих умовах ми оцінювали, як препарат вплине на розвиток рослин. Ми показали, що у випадку збудника сірої плісняви ненатуралізовані контрольні рослини загинули. При поливі препаратом або комбінованою стратегією натуралізації рослинно-кореневої інокуляції – рослини впоралися з патогеном і нормально розвивалися, – додала вона. – У заявці на патент описаний спосіб виробництва біопрепарату. Тож ми точно знаємо, як вирощувати ці сорти диких грибів, обробляти їх і стимулювати розвиток, зазначив дослідник.
Гриб роду Trichoderma stock.adobe.com
Основне джерело фото: stock.adobe.com