Володимир Зеленський вже точно затвердив терміни призову на 2022 рік, але окремо варто обговорити призовний вік в Україні 2022 року, хоча ці питання розглядаються в комплексі.
Спочатку про заклик
У 2022 – му році призов в армію будуть здійснюватися два рази-з квітня по червень і з жовтня по грудень.
Відразу що і сказати, що в бойових завданнях призовників ніхто використовувати не планує, і на сайті опублікований список умов, при яких не вимагатимуть у військкомат громадянам відповідного віку.
Відповідно до наказу на військову службу не будуть прив’язуватися громадяни призовного віку в тому випадку, якщо:
- * вони навчаються у закладах загальної та середньої освіти за денною формою навчання;
- * навчаються у ВУЗах на денній формі, і сюди ж відноситься бакалаврат;
- * отримують ступінь освіти, або є студентами інтернатури або аспірантури.
Відстрочку призовники отримують в тому випадку, якщо вони проходять програму з підготовки офіцерів запасу при військових ВУЗах, або на військових кафедрах. Іноді строкова військова служба неможлива за сімейними обставинами або за станом здоров’я.
Призовний вік
Законодавство встановлює, що призовний вік для армії в Україні знаходиться на рівні 18 – 27 років, тобто максимальний призовний вік в Україні 2022 року – це саме 27 років. Всі призовники даної категорії, які визнані придатними до військової служби, зобов’язані пройти підготовку в лавах Збройних сил України. Однак до 2020 рік в армію закликали хлопців тільки у віці від 20 років. Закон про зниження цього цензу прийняв чинний президент України Володимир Зеленський.
Тут правда варто зробити застереження про те, що колись в пресі почала активно обговорюватися дана тема, тобто тема зниження призовного віку і міністр оборони сказав, що юнаки у віці 18-19 років не отримуватимуть обов’язкові повістки до військкомату, хоча за формулюваннями такий вислів суперечить указу президента.
Правда, згодом влада прийняла рішення, яке говорить, що призов молодих людей в зниженому віці будуть здійснюватися тільки в тому випадку, якщо вони цього хочуть, тобто при наявності письмової згоди, тобто призовний вік резервістів в Україні залишається колишнім.
Скільки потрібно служити?
У цьому плані нічого не змінилося, тобто ті призовники, які не мають вищої освіти служитиме 18 місяців, як було раніше.
12 місяців-це термін служби для людей з академічним ступенем магістра.
Скасування призову
У 2021-му році дуже активно обговорювався момент щодо скасування обов’язкового призову в армію, що було зроблено для того, щоб сформувати контрактну армію, де будуть служити всі люди на добровільній основі. Якщо розглядати це питання більш ретельно, то варто сказати, що на поточний момент Володимиру Зеленському не потрібно вносити якісь зміни до законів для того, щоб скасувати щорічні заклики в армію. Він просто повинен перестати видавати указ про те, що на строкову службу запрошуються призовники у відповідному віці. Поки цього не спостерігається, тобто про скасування призову можна говорити лише теоретично.
Що робити після отримання повістки?
Відповідно до українського законодавства, всі призовники, які отримують повістки з військкомату, зобов’язані-і це саме ключове слово – в зазначений в даному документі термін з’явитися до військкомату. При цьому закон говорить про те, що неотримання повістки не є підставою для того, щоб ігнорувати заклик. 10 днів дається військовозобов’язаним на самостійну явку до військкомату.
Поважними причинами неявки вважаються форс-мажорні ситуації, куди відноситься або смерть близького родича, або стихійні лиха, або хвороба.
Офіційний коментар юристів говорять про те, що деякі люди цілком помилково вважають, що якщо на порядку немає підпису, то явка не обов’язкова. Однак так буває далеко не завжди, хоча подібні випадки не виключені. На практиці є кілька десятків обвинувальних вироків, які проходять за Кримінальним кодексом щодо призовників, які ухиляються від військової служби. Найкраще все вирішувати грамотно і в установленому порядку, інакше в майбутньому отримана, але не підписана повістка може привести до серйозних проблем.
Відстрочка за станом здоров’я
На сьогоднішній день закон України постановляє, що можна отримати звільнення від армії, якщо для цього є причини, пов’язані зі станом здоров’я. Відстрочка видається виключно за рішенням Комісії військкомату, і медогляд проводиться дуже ретельно.
Під час медкомісії враховується характер захворювання, а також ступінь його розвитку, після чого виноситься відповідна постанова.
Точно не беруть в армію зі сліпотою або глухотою, шизофренією або розумовою відсталістю.
Повний список хвороб досить великий, він включає в себе навіть гіпертонію, але в поточних реаліях іноді буває таке, що навіть при такому діагнозі людини забирають в армію.
А що буде за ухилення від призову?
Окремо варто обговорити, що буде якщо не ходити до військкомату до 27 років, тому що законодавство передбачає два види відповідальності за ухилення за призовом. При неявці до військкомату застосовуються штрафні санкції:
- * перше порушення-це штраф від 85 до 119 гривень;
- * друге порушення – це штраф-170-225 гривень.
Кримінальна відповідальність формується 335-ї статті Кримінального кодексу України. Вона може позбавити волі на строк до трьох років, але практика показує, що зазвичай це покарання є умовним, хоча призводить людину до того, що у нього з’являється судимість.
Для того, щоб призовник отримав адміністративну відповідальність за ухилення від призову України в 2022 році, співробітник військкомату повинен просто оформити протокол і постанову про штрафи. Штраф підписує військком. Для цього, до речі кажучи, іноді не потрібні ніякі особливі причини, тому що практично кожен призовник хоча-б раз порушує правила військового обліку.
Особливості питання
Призовні комісії в Україні почнуть працювати з 1 квітня, і закінчать свою роботу 1 жовтня 2022 року, а підготовчі заходи для того, щоб все пройшло за планом, почнуться за місяць до цих дат.
І Міноборони активно робить акцент на тому, що призовники не будуть залучатися до виконання бойових завдань в зоні АТО. Вони проходять службу в Збройних силах України, готуються до того, щоб в майбутньому захищати країну, а не робити це в режимі реального часу.
Жінки в армії
Перед Новим роком в мережі з’явилася інформація і маса смішних картинок на тему того, що тепер українську армію будуть формувати жінки, так що це варто обговорити, розмірковуючи над тим, кого не беруть в армію в Україні. Все це сталося на тлі того, що жінок Володимир Зеленський зобов’язав стати на військовий облік. Однак не варто думати, що тепер жінки будуть служити в армії, тому що потрібно розуміти, що мобілізація і військовий облік – це різні речі.
Набув чинності законопроект, в якому вказані 35 професій для жінок, які зобов’язують останніх стати на облік. Ніякі зміни в житті прекрасної половини людства після цього не відбудуться, і уточнюється, що навіть якщо в майбутньому жінок будуть закликати брати участь у навчанні, то тільки за їх власним бажанням.
Стати на облік потрібно буде до кінця 2022 року за місцем реєстрації.