Після різкого падіння у вересні, коли курс фунта стерлінгів до долара (GBP/USD) впав до 37-річного мінімуму нижче 1,04, відбулося відновлення рівня вище 1,20 на тлі ослаблення долара і відновлення відносної фінансової стабільності Великобританії.
Інвестиційні банки в цілому, як і раніше, не відчувають ентузіазму по відношенню до фунта стерлінгів на тлі збереження невпевненості в фундаментальних показниках.
Банки, які очікують обмеженого чистого приросту GBP/USD, вважають, що зростання буде зумовлене скоріше ослабленням долара, ніж зростанням фунта.
Банки, що очікують відновлення сили долара, очікують вразливості GBP/USD, що триває.
– Економіка Великобританії, ймовірно, перебуватиме у стані рецесії протягом 2023 року. Основний ризик полягає у тривалому та неглибокому спаді, а не в глибокій рецесії.
– Базова інфляція знижуватиметься, але є великі сумніви щодо базових тенденцій інфляції.
– Значний дефіцит бюджету та поточного рахунку підтримуватиме вразливість стерлінга.
– Глобальні умови ризику також матимуть вирішальне значення для фунта.
– Політика ФРС буде ключовим елементом протягом року, і GBP/USD матиме труднощі, якщо долар не відступить.
Великобританія в рецесії, економіка може відстати від конкурентів із країн Великої сімки
Останні дані щодо Великобританії вказують на скорочення ВВП у третьому кварталі, хоча дані були певною мірою спотворені додатковим банківським вихідним у вересні у зв’язку з похороном королеви.
ВВП відновився у жовтні, і цього може бути достатньо, щоб запобігти спаду у четвертому кварталі, але загальні настрої в економіці залишаються слабкими.
Після осінньої заяви Управління бюджетної відповідальності (OBR) попередило про безпрецедентне зниження купівельної спроможності: реальний наявний дохід домогосподарств знизиться на 7,1% протягом наступних двох років.
Згідно з консенсус-прогнозами, в 2023 році економіка Великобританії скоротиться на 0,5-1,0% і залишиться нижчою від піку, що передував пандемії.
Хоча рецесія буде відносно неглибокою, основне джерело занепокоєння полягає в тому, що вона може бути тривалою.
MUFG дотримується загалом негативної позиції щодо прогнозу: “Наявна енергетична підтримка має запобігти глибокому спаду, але подальше відновлення, ймовірно, буде розчаровуючим”.
Банк зазначає, що післяпандемічний підйом був вичерпаний, і за два роки відбудеться чисте посилення.
Банк додає: “Наш базовий сценарій передбачає тривалу, але відносно помірну рецесію, за якою піде невтішний підйом і період стагнації, оскільки економіка Великобританії продовжує боротися з постійними проблемами низьких інвестицій та зростання продуктивності”.
Danske Bank зберігає ведмежу позицію: “Циклічні перспективи залишаються похмурими для економіки Великобританії, що тільки посилюється посиленням грошово-кредитної політики, зростанням цін на енергоносії та підвищеною інфляцією, що підриває купівельну спроможність”.
Morgan Stanley додав: “Наші економісти очікують, що зростання економіки Великобританії буде найгіршим серед країн G10, оскільки високі ціни на енергоносії, вплив жорсткості політики та слабке потенційне зростання (близько 1% р/р) чинять тиск на зростання і стримують відновлення економіки Великобританії” .
Ризик “липкої” інфляції
Базовий рівень інфляції ІСЦ досяг максимуму 11,1% у жовтні, після чого трохи знизився до 10,7% в останньому читанні, а базова інфляція склала 6,5%.
Динаміка інфляції буде дуже важливою для прогнозу на 2023 рік, і основний показник має знизитися, тим більше, що у 2023 році зростання роздрібних цін на енергоносії буде нижчим, ніж у 2022 році.
Щодо інфляції, особливо у секторі послуг, зберігається значна невизначеність.
За даними MUFG: “Головні темпи інфляції, можливо, досягли піку в США та єврозоні, і ми очікуємо аналогічної історії у Великобританії з піком місячних темпів до кінця року. Проте ціновий тиск у Великобританії може виявитися досить сильним до 2023 року”.
Банк Англії між молотом і ковадлом
Мандат Банку Англії (BoE) передбачає цільовий рівень інфляції 2%.
Банк Англії підвищував відсоткові ставки кожному засіданні 2022 року, але в грудневому засіданні відсоткову ставку було підвищено на 50 базисних пунктів до 3,50%.
На кількох засіданнях голоси розділилися, і на грудневому засіданні Тенрейро та Дхінгра проголосували за те, щоб залишити ставку на рівні 3,00% через побоювання економічних перспектив.
Банк Англії прагнутиме обмежувальної монетарної політики для боротьби з інфляцією, але при цьому чудово розумітиме, що підвищення відсоткових ставок може призвести до поглиблення рецесії.
MUFG зазначає, що Банк Англії захоче зберегти жорстку політику: “Банк Англії, безумовно, захоче побачити конкретні ознаки того, що зростання заробітної плати переходить на шлях стійкого зниження, перш ніж він подумає про завершення циклу підвищення ставок”.
Тим не менш, побоювання з приводу перспектив виступатимуть як важливий стримуючий фактор, і він додає: “З урахуванням цього, ми вважаємо, що Банку Англії буде важко підняти ставки набагато вище 4% (з 3% в даний час), оскільки економіка поринає в рецесію, а ефект бази починає тиснути на базову інфляцію в першому півріччі наступного року.
На думку Goldman Sachs, “чиновники Банку Англії знову підвищили ставки “неохоче”, незважаючи на дуже високу інфляцію. На нашу думку, це свідчить про те, що Банк Англії, як і раніше, воліє, щоб валюта виступала як основний механізм коригування”.
TD Securities очікує піку на рівні 4,25%, але це може бути 4,00%, якщо економіка погіршуватиметься й надалі.
Bank of America очікує пік на рівні 4,50%; “Ми очікуємо підвищення ставки на 50 б.п. у грудні та лютому, і на 25 б.п. у березні та травні. Ми очікуємо два зниження ставки на 25 б.п. у 2024 році”.
Пік ставок у Великій Британії, ймовірно, буде нижчим, ніж у США, і торгуватиметься нижче ставок у США протягом 2023 року.
ING, однак, пропонує можливість того, що ФРС знизить ставку першою: “Оскільки дефіцит робочої сили навряд чи зникне наступного року, а зростання заробітної плати, отже, залишиться вищим, ніж у минулі рецесії, ми підозрюємо, що перше зниження ставки Банку Англія може статися не раніше 2024 року, і після ФРС”.
Проблема подвійного дефіциту
Листопадовий дефіцит державного сектора Великобританії різко збільшився до £22,0 млрд з £8,1 млрд попереднього року і став найбільшим листопадовим дефіцитом в історії.
За оцінками ONS, державні виплати на підтримку енергопостачання коштували в листопаді £1,9 млрд, а загальні витрати різко зросли.
Також різко зросли виплати відсотків за боргами – до £7,3 млрд. із £4,9 млрд. у попередньому році.
За перші 8 місяців 2022/23 фінансового року запозичення знизилися до £105,4 млрд. з £113,0 млрд. у попередньому році, але значно перевищили £62,2 млрд. три роки тому.
За останніми оцінками OBR, дефіцит бюджету цього фінансового року складе £177 млрд. і 7,1% ВВП.
Після короткочасної спроби зниження податків за прем’єр-міністра Трус, Сунака і канцлера Ханта стався різкий розворот, хоча основна частина посилення фіскальної політики запланована тільки на 2024/25 і наступні роки.
Ринки очікують, що у 2023/24 фінансовому році обсяг випуску облігацій становитиме близько 240 млрд. фунтів стерлінгів.
Morgan Stanley очікує, що настрої на ринку облігацій Великобританії залишаться нестійкими: “Хоча ми передбачимо уповільнення зростання, що зазвичай є позитивним фактором для облігацій, комбінація високої пропозиції, що триває, поряд з тривалою високою інфляцією все ще буде робити облігації менш привабливим активом. “.
Щодо торгівлі, основний дефіцит поточного рахунку Великобританії скоротився до £19,4 млрд. з £33,8 млрд. у попередньому кварталі, але відбулося лише незначне скорочення базового дефіциту до £32,5 млрд. та 5,2% ВВП з £ 33,4 млрд. у попередньому кварталі.
Дефіцит торгівлі товарами збільшився до £64,4 млрд. за квартал із £63,6 млрд. та понад 10% ВВП.
Deutsche Bank прокоментував: “Потреби Великобританії у зовнішньому фінансуванні залишаються більшими, а реальна дохідність за поточними ринковими цінами залишається надто низькою в порівнянні з іншими основними валютами. Поки глобальне середовище ризику залишається слабким, це робить фунт уразливим і ймовірним трендом до зниження”.
На думку ING: “Жорстка фіскальна та монетарна політика, що веде до рецесії, зробить ринки активів Великобританії непривабливими. І фунт має впасти, коли Банк Англії скасує цикл посилення”.
HSBC займає дещо оптимістичнішу позицію: “Дефіцит торговельного балансу останніми місяцями демонструє ознаки скорочення – хоча і з дуже високих рівнів – оскільки ослаблення внутрішнього споживання з’їдає попит на імпорт. Це історично пов’язане з покращенням рахунку поточних операцій”.
HSBC додає: “Дешева оцінка фунта стерлінгів також має сприяти припливу доходів за рахунком поточних операцій і може залучити більше фінансових інвестицій у Велику Британію”.
Morgan Stanley наголошує на необхідності фундаментальних поліпшень; “Зміни в описі структурно вищої інфляції або в песимістичному прогнозі зростання можуть зробити нас конструктивнішими щодо перспектив Великобританії та її валюти”.
Банк вважає, що зниження цін на енергоносії, зростання пропозиції робочої сили або стійкість споживачів можуть спричинити переоцінку фунта.
Страйки та політичні ризики
У 2022 році в країні сталися серйозні політичні потрясіння, протягом року змінилося три прем’єр-міністри.
Після того, як серія скандалів змусила прем’єр-міністра Джонсона піти у відставку, керівництво країною на короткий час перейшло до Трусс, після чого фінансовий крах викликав її відставку та призначення Сунака.
Ринки приймуть стабільніші умови в 2023 році, але економічна вразливість підтримуватиме основний тиск.
Якщо низка страйків продовжиться чи посилиться, настрої стерлінгів постраждають.
Глобальні умови ризику також мають вирішальне значення
Показники стерлінга, як і раніше, сильно корелюватимуть із глобальними умовами ризику, особливо враховуючи значний дефіцит поточного рахунку.
За даними ING: “Стерлінг має високу бету на глобальний ризик з огляду на великий дефіцит поточного рахунку та значну роль фінансових послуг в економіці Великобританії”.
Коли умови сприятливі, фінансові умови вільні, а потоки капіталу рясні, існує потенціал для сильного припливу активи Великобританії.
Однак якщо фінансові умови будуть жорсткими, а вільні потоки капіталу більш обмеженими, стерлінг буде, як правило, уразливий.
Тому глобальні умови матимуть вирішальне значення у 2023 році і значною мірою визначатиметься Федеральною резервною системою США.
Політика ФРС відіграє ключову роль
Найбільш сприятливим поєднанням для стерлінга буде ослаблення політики ФРС та оптимізм щодо світової економіки на тлі ширшого пом’якшення серед центральних банків.
Навпаки, якщо центральний банк США буде змушений дотримуватися дуже жорсткої політики, а впевненість у глобальних перспективах знову похитнеться, фунт буде вразливий, особливо з урахуванням можливості поновлення захисного попиту на долар.
Danske очікує, що жорсткі умови переважатимуть: “Ключовим припущенням наших валютних прогнозів є зміцнення долара США та посилення глобальних фінансових умов”.
Однак він додає: “Ризики для цього припущення в першу чергу полягають у тому, що ФРС здійснить фактичний поворот у політиці – можливо, через швидке ослаблення інфляційного тиску”.
На думку HSBC, уповільнення економічного зростання США відбувається поступово, але задля досягнення кращого контролю над інфляцією необхідно пом’якшити умови зайнятості. ФРС нелегко впоратися із цим завданням. І якщо економіка США раптово піде на спад, то ринок, швидше за все, віддасть перевагу долару США проти більшості основних валют і валют країн, що розвиваються.
Credit Agricole очікує, що інфляція у США знижуватиметься, але це може бути тривалий процес.
Банк додає: “Поки тенденція не вкорениться, ФРС може провести додаткові підвищення ставок, оскільки наш економіст щодо США очікує, що цикл посилення завершиться наприкінці 123 кварталу. На наш погляд, такі перспективи мають збігтися з піком долара США, тоді як значна розпродаж долара США також не повинен наслідувати це”.
HSBC в цілому, як і раніше, очікує послаблення долара США; “Ми вважаємо, що в 2023 році долар США продовжить коригуватися. Його значна переоціненість більше не може підтримуватися, як тільки ФРС припинить підвищувати ставки, глобальне зростання покаже ознаки западини, а волатильність на ринку знизиться”.
Danske додає: “Якщо уповільнення інфляції в США дозволить ФРС ще більше пом’якшити свою “яструбину” політику, а глобальне зростання уникне серйозного уповільнення, “тиха гавань” – долар США, ймовірно, ще більше ослабне”.
На думку JP Morgan, “після первісної сили слабкість долара США, ймовірно, з’явиться після розвороту ФРС і ралі в ризикових активах.
Олександр Дворський, Take-profit.org