Ранок четверга може принести любителям астрономії надзвичайні враження. У цей день буде два явища – протистояння Марса і закриття Марса Місяцем. Перевірте, коли варто дивитися на небо.
У четвер, 8 грудня, ми матимемо можливість побачити два цікавих астрономічних явища. Одна з них – протистояння Марса. Це означає, що наша планета опиниться на одній лінії між Сонцем і Червоною планетою, повідомляє Центр метеорологічного моделювання Інституту метеорології та водного господарства (CMM IMGW).
Другим, ще більш цікавим явищем стане закриття Марса диском Повного Місяця. Подібне трапляється в середньому раз на 14 років, але є регіони з більшою частотою. 8 грудня вранці Місяць і закритий Марс будуть досить високо над горизонтом, на відміну від двох років тому – зазначає CMM IMGW.
Закриття Марса Місяцем. Коли дивитися на небо?
У четвер Марс і наш природний супутник опиниться в сузір’ї Тельця. О 5.08 буде повний місяць. Понад годину пізніше, бо о 6.42 це станеться протистояння Марса і Сонця. Час початку окремих етапів явища наведено для центральної Польщі (Лодзь).
Як зазначив CMM IMGW, окультація є вдячним явищем для спостереження, навіть за допомогою відеореєстраторів. Менш сприятливою обставиною є те, що Місяць буде через 1,5 години після повного. Тому варто озброїтися міцним біноклем або підзорною трубою з діаметром дзеркала 10-15 сантиметрів. Але навіть спостереження неозброєним оком може принести масу задоволення.
Закриття планет Місяцем є вражаючими (порівняно з затемненнями зірок), оскільки планети мають певні кутові розміри для земного спостерігача та час, який проходить між першим контактом (контактом диска планети з краєм поверхні). Місяць) і момент повного закриття планети Срібною кулею в середньому триває близько 34-36 секунд. Це залежить від кутового розміру диска планети і швидкості руху Місяця на орбіті, пише CMM IMGW.
Місячні фазиNASA/Білл Данфорд
Як виглядатиме явище закриття Марса Місяцем?
Як відбуватиметься це явище? Безпосередньо перед початком окультації один із його природних супутників, Фобос, опиниться на задньому плані марсіанського щита. Другий супутник Деймоса буде знайдений на південному заході планети.
Як описує CMM IMGW, рухомий Місяць спочатку затулить Деймос, а приблизно через 49 секунд східний край місячного диска буде контактувати із західним краєм поверхні Марса. Приблизно через 30 секунд диск Червоної планети буде закритий диском Місяця.
Через 51 хвилину 42 секунди (для Лодзі) Деймос спочатку вийде з-за диска Місяця, через 5 секунд Фобос з’явиться на західному краю Місяця. Ще через 12 секунд з-за Срібної кулі почне виходити щит Червоної планети. Через 30 секунд західний край марсіанського диска стикнеться зі східним краєм Місяця, і тоді явище припиниться. Марс буде повністю оголений.
Як дивитися?
Як зазначає CMM IMGW, якщо ми хочемо побачити явище в небі, то варто йти до місця спостереження на 20 хвилин раніше. По-перше, налаштувати обладнання, але (що важливіше) привчити око до нічного бачення. Повна адаптація ока може тривати до 40 хвилин. Крім того, варто поспостерігати також, коли у нас немає відповідного обладнання.
Рай у грудніЗлата Багачова/PAP
Основне джерело фото: НАСА