У широкому значенні інвестиційні банки розділилися на два табори.
Одна група очікує, що пік ставок у США призведе до послаблення долара.
На думку HSBC: “Уповільнення темпів підвищення ставок та визнання того, що ФРС знаходиться на пізніх стадіях циклу посилення, є частиною того, чому ми очікуємо подальшого зниження долара у 2023 році”
На думку іншої групи, погіршення ситуації у світовій економіці та необхідність посилення політики ФРС протягом більш тривалого часу завдадуть шкоди світовій економіці та підтримають долар, а обмінний курс євро до долара (EUR/USD) опуститься до паритету або нижче.
За даними ING: “Консенсус бачить курс EUR/USD близько 1,10 наприкінці 2023 року. Ми вважаємо, що курс буде ближчим до паритету у 2023 році, враховуючи рецесію та енергетичні проблеми”.
Інфляційні події у США мають вирішальне значення
Тенденції інфляції у США матимуть величезне значення для динаміки ринку у 2023 році.
Останні два релізи з інфляції виявилися нижчими за очікування: базовий показник знизився до 7,1% з піку в 9,1%.
Базовий показник також знизився до 6,0% з максимуму 6,6%, при цьому і базова, і базова інфляція відступили від 40-річних максимумів.
Подальше зниження інфляції на початку 2023 року сприятиме зміцненню впевненості у тому, що Федеральна резервна система зможе пом’якшити грошово-кредитну політику.
На думку GoldmanSachs: “Найголовніше, що пара нижчих інфляційних відбитків підкріпила припущення про уповільнення темпів підвищення ставок ФРС, що, як правило, полегшує фінансові умови та послаблює долар”
Якщо впевненість у зниженні інфляції збережеться, долар буде вразливим для подальших продажів, але картина помітно відрізнятиметься, якщо інфляційний тиск виявиться більш стійким, ніж очікувалося.
MUFG резюмував ситуацію так: “Ми, як і раніше, впевнені, що долар США залишається в тренді ослаблення, хоча зараз існує підвищений ризик корекційного відскоку в найближчій перспективі”.
Банк додає: “Висока точкова діаграма робить ринок ставок у США більш чутливим до будь-яких сюрпризів щодо інфляції на початку наступного року, навіть якщо базовий тренд з інфляції залишається нижчим. Вищі показники інфляції можуть спровокувати різкіший відскок долара США та зростання волатиль валютному ринку”.
GoldmanSachs зазначає, що долар продаватиметься лише за наявності впевненості в інших основних валютах: “По суті, для того, щоб долар суттєво знизився, буде потрібно покращення умов для зростання інших ключових крос-курсів, а це поки що так. На наш погляд, євро має” низька стеля”, оскільки зростання економіки стримується мізерною пропозицією сировинних товарів”.
Час повороту монетарної політики ФРС
Останні прогнози ФРС припускають, що зниження ставок не буде до 2024 року.
HSBC зазначає, що це може бути гарною новиною для ФРС: “Ослаблення світового попиту та послаблення проблем з постачаннями може призвести до більш швидкого, ніж очікувалося, зниження інфляції, що зменшить необхідність обмежувальної грошово-кредитної політики пізніше в 2023 році”.
І навпаки, жорсткі умови на ринку праці можуть сприяти сталому зростанню інфляції у сфері послуг, що спонукає FOMC продовжити додаткове підвищення ставок.
TDSecurities очікує, що ФРС доведеться піти далі: “Враховуючи високий рівень базової інфляції у сфері послуг, що зберігається, і міцність ринку праці, ми, як і раніше, вважаємо, що ФРС необхідно підвищувати ставки до 2023 року. Q2 з паузою після травневого засідання. У ФРС немає іншого вибору, окрім як залишатися в режимі посилення в найближчому майбутньому, оскільки ринку праці доведеться пройти ще чимало часу, перш ніж він перевернеться.
Банк чекає піку ставки FedFunds лише на рівні 5,25-5,50%.
Ризики рецесії у США та світі
На грудневому засіданні Федеральна резервна система підвищила відсоткові ставки на 50 базисних пунктів до 4,50%. ЄЦБ оголосив про підвищення ставки на 50 базисних пунктів до 2,50%.
Банки також попередили, що у короткостроковій перспективі буде проведено подальше підвищення ставок із метою стримування інфляції.
MUFGпрокоментував: “Чіткий сигнал від усіх центральних банків полягав у тому, що ще багато роботи з підвищення ставок для стримування інфляційних ризиків у бік підвищення”.
ING очікує, що на світову економіку чекає складний рік, і додав: “Валютні ринки припускають, що центральні банки зможуть дати сигнал “все чисто” щодо інфляції і провести м’які цикли пом’якшення для забезпечення м’якої посадки в 2023 році. Ми підозрюємо, що реальність буде не такою. прихильна до фінансових ринків. Ми підтримуємо зміцнення долара на початку 2023 року.
DanskeBank дотримується аналогічної думки: “Важливо зазначити, що ослаблення долара США, зростання акцій, звуження кредитних спредів та зниження реальних ставок призвели до значного пом’якшення глобальних фінансових умов. На нашу думку, це стане проблемою у боротьбі центральних банків з інфляцією вище за цільовий рівень у 2023 році. “.
TDSecurities додала: “Обсяг реального посилення, на який ми очікуємо, швидше за все, приведе економіку до рецесії в другій половині 2023 року”.
ЄЦБ жорстко говорить про інфляцію
Загалом, з 2024 року переважала “голубина” політика ЄЦБ, коли інфляція залишалася нижчою за цільовий рівень, а банк намагався підвищити інфляцію за допомогою негативних процентних ставок.
У другій половині 2022 року стався різкий розворот, коли сплеск інфляції спричинив різке посилення політики.
На прес-конференції після грудневого рішення щодо відсоткових ставок президент банку Лагард виступила з явно яструбиною риторикою, попередивши, що для того, щоб поставити інфляцію під контроль, буде потрібна ще низка підвищень ставок.
Зокрема, згідно з останніми прогнозами персоналу, інфляція у 2024 році складе 3,4%, що набагато вище за цільовий рівень у 2,0%.
MUFG вважає, що ринкам доведеться серйозно поставитися до послання ЄЦБ. Він зазначає, що існує не так багато свідчень того, що інфляційний тиск у єврозоні слабшає так само, як і в США.
ЄЦБ також має можливість надолужити втрачене ставок, тоді як президент банку Лагард висловилася в яструбиному ключі.
MUFG додає: “ЄЦБ зараз позиціонує себе як найбільш агресивний великий центральний банк з погляду підвищення ставок на початку наступного року. Саме собою зменшення очікувань розбіжності у грошово-кредитній політиці між ЄЦБ та ФРС має сприяти подальшому зростанню євро проти долара США”.
Чи зможе економіка Єврозони витримати навантаження?
Посилення політики ЄЦБ створить серйозні ризики для економіки.
Банки вказують на ситуацію 2011 року, коли посилення політики банку при ослабленні економіки сприяло виникненню боргової кризи в Єврозоні.
Credit Agricole наголошує на важливості зростання, а також відсоткових ставок. Деякі інвестиційні банки висловили побоювання, що посилення політики призведе до поглиблення рецесії в Єврозоні.
На думку банку: “Загалом ми вважаємо, що посилення ЄЦБ продовжуватиме суперечливий вплив на євро і навіть може вплинути на EUR/USD, якщо побоювання інвесторів з приводу негативного впливу політики ЄЦБ на зростання викличуть подальше сплощення кривих EGB у найближчі тижні” .
Капітальний рахунок єврозони має покращитись
HSBC оптимістично налаштований щодо потоків капіталу в Єврозоні: “У Єврозоні ми відзначили, що за останні кілька місяців тло для припливу портфельних інвестицій змінилося досить значно”.
Банк додав: “Це збільшення притоку було викликане європейськими інвесторами, а не іноземними внутрішніми інвестиціями. З урахуванням накопичення закордонних активів на суму близько EUR5 трлн. з 2010 року, існує значний потенціал для їхньої репатріації поряд з вищими ставками та відсутністю QE ЄЦБ для” витіснення “інвестицій”.
Умови ризику відіграватимуть ключову роль
Долар зміцнюватиметься, якщо акції ослабнуть, тоді як євро виграє, якщо біржі просунуться вперед.
Що стосується євро, MUFG додав: “Потенціал зростання буде знижений, якщо світові фондові ринки продовжать коригуватися вниз у відповідь на “яструбину” політику та посилення побоювань щодо “жорсткої посадки” світової економіки, що загалом підтримає долар США”.
Nordea вважає, що висока ймовірність ралі на фондових ринках у новому році (що сприятиме ослабленню долара США), а також диференціал ставок, який змінився на користь євро, означають високу ймовірність того, що курс EURUSD підніметься ще вище за поточний рівень 1,06.
Nordea, однак, очікує, що оптимізм швидко згасне: “ми бачимо, що акції будуть падати на тлі вищих ставок, ніж очікують на ринки в даний час”.
Китай відмовляється від політики нульових ковідів
Політика Китаю також матиме велике значення для обмінних курсів євро.
Протягом більшої частини 2022 року Китай продовжував проводити політику нульових ковиденцій і економіка залишалася під тиском, оскільки закриття рахунків знижувало активність.
Однак у четвертому кварталі відбулося зрушення: Китай став проводити гнучкішу політику.
Наприкінці року Пекін також оголосив, що із січня буде відновлено виїзд за кордон, а суворі карантинні правила для іноземних туристів будуть пом’якшені.
Розслаблення у Китаї сприятиме підтримці єврозони за рахунок торгових потоків, а також зменшить можливості для захисного попиту на долар, якщо ринки акцій підуть уперед.
Danske Bank наголошує на важливості Китаю. Він зазначає: “Позитивним моментом є те, що Китай, швидше за все, послабить обмеження Covid протягом 2023 року, що сприятливо позначиться на економіці єврозони та євро”.
Goldman, однак, більш обережний і також очікує, що юаню буде важко просунутися вперед: “Ренмінбі також буде важко залучити значний приплив портфелів з огляду на все ще складний процес відновлення операцій і менш привабливі переваги прибутковості”.
Socgen відзначає сезонний елемент: “Пара слабшає щороку у січні, лютому та березні з 2019 року”.
Банк додав: “Волатильність в облігаціях периферійних країн у поєднанні із стійкістю ринку праці США може перервати висхідну траєкторію”.
Unicredit очікує волатильність без чіткого спрямування протягом більшої частини 2023 року; “Основні центральні банки, ймовірно, закінчать посилення до 1 кварталу 23 року і почнуть нові цикли пом’якшення тільки на початку 2024 року, що ми врахували в нашому сценарії, неявно створюючи дев’ятимісячний вакуум, в якому волатильність, ймовірно, буде переважати тенденції основних валютних курсів “.
Scotiabank очікує, що оптимізм в кінцевому підсумку візьме гору: “Загалом, ми вважаємо, що у долара є можливість зміцнитися і скоригувати деяку слабкість, що проявилася в 4 кварталі, в міру наближення Нового року, але короткострокові досягнення все ще можуть поступитися місцем середньострокової слабкості, оскільки ринки очікують піку інфляції у США/піка ФРС”.
Що стосується євро, MUFG додав: “Потенціал зростання буде ослаблений, якщо світові ринки акцій продовжать коригуватися вниз у відповідь на “яструбину” політику та посилення побоювань щодо “жорсткої посадки” світової економіки, що сприятиме зростанню долара США в цілому”.
Nordea вважає, що висока ймовірність ралі на фондових ринках у новому році (що сприятиме ослабленню долара США), а також диференціал ставок, який змінився на користь євро, означають високу ймовірність того, що курс EURUSD підніметься ще вище за поточний рівень 1,06.
Nordea, однак, очікує, що оптимізм швидко згасне: “ми бачимо, що акції будуть падати на тлі вищих ставок, ніж очікують на ринки в даний час”.
Олександр Дворський, Take-profit.org