Пиво Grodziskie визнано найкращим сортом пива у світі. У рейтингу, створеному порталом «Атлас смаку» за результатами голосування інтернет-користувачів, воно обійшло найвідоміші стилі пива, напр. з Німеччини, Бельгії, Чехії та Англії.
Портал Taste Atlas спеціалізується на створенні кулінарних рейтингів і путівників по кухнях усього світу. На основі перевірених оцінок своїх користувачів портал створив рейтинг найкращих стилів пива світу. Проголосувати за них можна було до кінця березня, а готовий рейтинг портал представив у понеділок.
Найкращий стиль пива
Переможцем рейтингу з результатом 4,6/5 став стиль із Польщі – пиво Grodziskie. «Традиційно це пиво варили на буковому копченому пшеничному солоді. Традиційно це легке та пінне пиво з низьким вмістом алкоголю (2,5-3,3%). Аромат і смак містять копчені, букові нотки, часто супроводжувані елементами трав, квітково-пряний», – підсумовується в описі пива-переможця.
Стиль пива з Польщі випередив найвідоміші стилі пива з Німеччини, Бельгії, Чехії та Англії. Позаду Grodzisk на подіумі розмістилися два стилі пива з Бельгії: Tripel і Lambic. Далі позиції в першій десятці посіли: німецький Weissbier, чеський Pilsner, англійський Imperial Stout, бельгійський Dubbel, німецький Helles, бельгійський Witbier і німецький Dunkel.
«Рейтинг Taste Atlas не слід розглядати як підсумковий рейтинг страв. Їхня мета – популяризувати чудову місцеву їжу, викликати гордість за традиційні страви та пробудити цікавість до страв, які ще не мали можливості спробувати», – зазначає портал.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 10 найкращих сирів у світі. На чільному місці – делікатес із Польщі
Пиво Grodziskie
Grodziskie — це сорт пшеничного пива з Великопольщі, також відомий на ринку як Grätzer, Grodzisz і Piwo z Grodziska. Історія пива Grodzisk сягає середньовіччя, і воно виробляється в Grodzisk Wielkopolski принаймні з 16 століття. Одна з повоєнних реклам датувала його початок 1301 роком. Виробництво пива було припинено в 1993 році з економічних причин, щоб відновити його лише через 20 років.
– Це пшеничне пиво верхового бродіння, яке вариться в дубових або букових бочках. Вуглекислий газ, що міститься в пиві, виробляється самими дріжджами. Звідси природний осад, який залишається на дні пляшок, – пояснив у 2013 році Маріан Бочинський, колекціонер пам’яток цього напою.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Їх призначали лікарі, віряни носили у великодніх кошиках. Чи повернеться знамените пиво на прилавки?
Основне джерело фото: gmm.org.pl | Колекція Мар’яна Бочинського