– Кожна зустріч з нею справляла на мене велике враження, – сказав він у програмі “Один день у світі” про покійну Єлизавету II Олександра Квасьневського. «Гідність, чуйність і проникливість монархів Великої Британії привертали увагу кожного відвідувача», – пояснив він. Він додав, що Величезний політичний досвід Єлизавети II відчувався навіть під час короткої розмови.
Він сказав, що його не здивувала велика кількість книг, які написані про королеву, або фільмів, знятих про неї. “Це людина, причетна до історії ХХ століття”, – сказав президент. Він зазначив, що Єлизавета II була останнім великим лідером, який став свідком великої історії.
Квасневський кілька разів зустрічався з королевою, в т.ч. у Варшаві, Лондоні та Франції.
Гжегож Добієцький запитав про придворний етикет, якого слід суворо дотримуватися під час зустрічі з королевою. Він нагадав про помилку тодішнього президента Франції Жака Ширака, який намагався схопити королеву за лікоть, викликавши скандал.
– Цей ярлик трохи заважає, – зізнався Кваснєвський. Він нагадав про перший візит Єлизавети II до Польщі. – Різниця у віці між ними була 30 років, це був початок нашого президентства і перший візит британського монарха до Польщі, тому нам з дружиною довелося докласти зусиль, щоб запам’ятати всі ці правила. З іншого боку, королева, хоч і була видатна, не нав’язувала такого протоколу, ніякої дистанції. Звичайно, з нею не можна було брататися, робити якісь непередбачені жести, але вона дуже охоче говорила на різні теми (про які протокол наказував не говорити – ред.), ставила запитання, завжди оригінальні. Усі розмови з нею запам’яталися мені як надзвичайно цікаві. Звісно, у протоколі вказано, куди вклонитися, щоб піти не повертаючись тощо, – сказав він.
ДИВІТЬСЯ: королева Єлизавета мертва. Такий «знак» з’явився на небі
Він підкреслив, що жити в постійному придворному етикеті складніше людям, які щодня дотримуються цього протоколу, а не людям, які час від часу зустрічаються з монархами.
Олександр Квасьневський: Ельжбета ІІ цінувала польську еміграцію до Англії
Про це заявив колишній президент Справжнім супутником життя Єлизавети був принц Філіп. “Ці стосунки були на все життя”, – сказав він. Він додав, що смерть принца прискорила від’їзд королеви. “Це були дружні стосунки, Філіп був для неї опорою”, – сказав президент.
Кваснєвський сказав, що, незважаючи на своє почуття гумору, Філіп був великим захисником принципів і спадкоємності корони. – Він демонстрував Єлизаветі II емоційну підтримку. Це була єдина людина, на яку вона могла безмірно покластися, сказав він.
ДИВІТЬСЯ: Єдиний візит королеви Єлизавети до Польщі
Він також нагадав, що королева в дитинстві допомагала військовим і згадав про це вона дуже поважала польських авіаторів.
ВІДЕО – Олександр Квасьневський: Ельжбета II не нав’язувала дистанцію
– Під час мого візиту до Букінгемського палацу, коли я закінчував свій термін у 2005 році, була величезна хвиля польської еміграції на острови, – сказав Кваснєвський. Він сказав, що королева говорила про еміграцію з Вісли як про великий людський капітал, який приходить до Англії.
– Її ставлення до Польщі було дуже дружнім, що вона неодноразово демонструвала. Вона дуже любила поляків – передав він.
Олександр Квасьневський отримав орден св. Михаїла і св. Георгія та орденом лазні, який можна побачити в музеї в Білогарді.