Вчені з Великобританії виявили механізм, за допомогою якого забруднене повітря викликає рак у некурців. Зважені частинки PM2.5 відповідають за утворення шкідливих мутацій, викликаючи локальне запалення в легеневих тканинах. Важливо, що результати також показали, що механізм утворення пухлини можна пригнічувати.
Забруднення повітря сприяє виникненню багатьох серйозних проблем зі здоров’ям, включаючи астму, хвороби серця та деменцію. Це також пов’язують із виникненням раку легенів – у 2019 році в усьому світі померло близько 300 000 людей, чий рак пояснюється впливом пилу PM2,5. Однак механізм розвитку раку легенів у людей, які ніколи не курили, досі залишався загадкою.
Запалення в мікромасштабі
Дослідники з Університетського коледжу Лондона та Інституту Френсіса Кріка вивчили медичні дані, зібрані від понад 400 000 людей у Великобританії, Південній Кореї та Тайвані. Незалежно від частини світу, серед людей, які проживають у районах з високою концентрацією твердих частинок (PM2,5) у повітрі, були виявлені пухлинні захворювання, в тому числі пов’язані з мутацією гена EGFR, особливо поширені у пацієнтів, які не палять. відбуватися частіше.
Ці результати не були несподіванкою – зв’язок між мікропластиком і збільшенням захворюваності на рак легенів відомий протягом багатьох років. Однак пояснити цей механізм було великою проблемою для вчених. Поки що не знайдено доказів того, що забруднювачі повітря безпосередньо викликають мутації коду ДНК і, таким чином, рак легенів.
Як пояснив Чарльз Суонтон з Інституту Френсіса Кріка, основна гіпотеза щодо впливу PM2.5 на легеневі клітини полягає в тому, що мікроточки викликають там місцеве запалення. Запалення викликане неактивними клітинами, які несуть мутацію EGFR, які з’являються в тканинах з віком. Поєднання цих двох факторів може призвести до неконтрольованого росту клітин, сприяючи утворенню пухлин.
Вплив забруднення повітря на здоров’яМарія Самчук, Адам Зєменович / PAP
Таблетки від раку
Відповідь на це питання дали лабораторні дослідження на мишах. Дослідницька група піддавала тварин із клітинами, що несуть мутації EGFR у легенях, впливу забруднювачів повітря на рівнях, які зазвичай зустрічаються в містах. Було виявлено, що у цих мишей пухлини легенів розвиваються частіше, ніж у тварин, які не зазнали впливу забруднення.
Однак виявилося, що цей механізм можна легко загальмувати. Дослідження показали, що блокування молекули інтерлейкіну 1 бета (IL-1β), яка зазвичай викликає запалення та вивільняється у відповідь на вплив PM2.5, запобігло розвитку пухлин у цих мишей.
Вчені сподіваються, що результати їхнього дослідження сприятимуть кращому розумінню того, як забруднення навколишнього середовища впливає на формування неопластичних уражень, а також їх лікування та профілактику в майбутньому. Також наголошують на важливості боротьби із забрудненням навколишнього середовища.
Навіть невеликі зміни в рівнях забруднення повітря можуть вплинути на здоров’я людини, пояснює Емілія Лім з Інституту Френсіса Кріка, 99 відсотків людей живуть у районах, які перевищують щорічні обмеження PM2,5 Всесвітньої організації охорони здоров’я. Це підкреслює проблеми громадського здоров’я, пов’язані із забрудненням повітря в усьому світі, додала вона.
Інститут Френсіса Кріка
Основне джерело фото: Shutterstock