Нове регулювання роумінгу набуло чинності на всій території Європейського Союзу. До 2032 року продовжено можливість користування телефоном за кордоном як у своїй країні, завдяки чому мандрівники в ЄС можуть дзвонити, надсилати текстові повідомлення та користуватися Інтернетом без додаткової плати, повідомили в Єврокомісії.
Очікується, що бізнес і громадяни ЄС також відчують значні позитивні наслідки нових правил, оскільки роумінг стане зручнішим завдяки однаковій якості мобільних послуг як вдома, так і за кордоном. Крім того, нові правила покращать доступ до екстреного зв’язку по всьому ЄС, а інформація про послуги, які можуть підлягати додатковій оплаті, має бути чітко надана.
Заступник голови Європейської комісії Маргрете Вестагер заявила, що завдяки регулюванню роумінгу в ЄС усі виграли від роумінгу за внутрішніми цінами.
– Подорожуючи ЄС, ми можемо телефонувати, надсилати та отримувати текстові повідомлення та користуватися Інтернетом без додаткової плати. Це конкретна, відчутна вигода від єдиного європейського ринку. Розширення чинних регулювань дозволить зберегти конкурентоспроможність цін між операторами та дозволить споживачам користуватися послугами безкоштовного роумінгу протягом наступних 10 років, зазначила вона.
Роумінг. Нові рецепти
Тепер споживачі матимуть право на таку ж якість мобільного Інтернету за кордоном, як і вдома. Постачальники послуг мобільного зв’язку повинні гарантувати, що споживачі можуть використовувати мережі 4G або більш просунуті мережі 5G, якщо вони доступні в місці, де споживач відвідує. Інформація про доступність мережі повинна міститися в договорах про надання послуг мобільного зв’язку та на сайтах операторів.
Споживачі повинні мати можливість приймати обґрунтовані рішення щодо використання послуг, які можуть бути пов’язані з додатковими витратами. Під час подорожі за кордон телефонувати в службу підтримки клієнтів, на гарячу лінію авіакомпанії чи страхової компанії або надсилати текстові повідомлення для участі в змаганнях чи подіях може бути дорожче, ніж у країні.
Оператори повинні надавати споживачам інформацію про типи телефонних номерів, які можуть призвести до додаткових витрат на набір або доступ з-за кордону. Оператори повинні надавати цю інформацію споживачам за допомогою автоматичних SMS, коли вони перетинають кордон іншої країни ЄС, а також у договорах на обслуговування.
Нові правила роумінгу спрямовані на те, щоб громадяни знали єдиний номер екстреної допомоги в ЄС 112, який вони можуть використовувати будь-де в ЄС, щоб зв’язатися зі службами екстреної допомоги.
З червня 2023 року оператори повинні надсилати автоматичні повідомлення своїм закордонним клієнтам, щоб інформувати їх про доступні альтернативні засоби зв’язку зі службами екстреної допомоги, такі як текстові повідомлення в режимі реального часу або програми екстреної допомоги. Такими методами можуть скористатися громадяни, які не мають можливості здійснити голосовий дзвінок.
Нижча оптова плата за роумінг
Нова постанова визначає нижчу оптову плату за роумінг – витрати, які несуть оператори під час використання мережі за кордоном для надання послуг своїм клієнтам, які перебувають за кордоном. Оптові ліміти встановлюються на рівнях, які дозволяють операторам підтримувати та відшкодовувати вартість надання послуг роумінгу споживачам за внутрішніми цінами.
Для передачі даних у новому регламенті встановлено наступні оптові обмеження: 2 євро/ГБ у 2022 році, 1,8 євро/ГБ у 2023 році, 1,55 євро/ГБ у 2024 році, 1,3 євро/ГБ у 2025 році, 1,1 євро/ГБ у 2026 році та 1 євро/ГБ з 2027 року.
Для голосових дзвінків це становитиме: 0,022 євро/хв у 2022-2024 роках і 0,019 євро/хв з 2025 року, для текстових повідомлень: 0,004 євро/SMS у 2022-2024 роках і 0,003 євро/SMS з 2025 року.
Нижчі оптові тарифи вигідні споживачам, оскільки вони повинні гарантувати, що всі оператори зможуть пропонувати конкуруючі угоди про роумінг відповідно до принципу використання телефону за кордоном як удома.
Основне джерело фото: Shutterstock