Дослідження розмірів організмів на Землі американо-канадська команда вчених проводила протягом п’яти років. Виявилося, що еволюція віддає перевагу тим, у кого екстремальні розміри – найменшим і найбільшим. Це ставить під сумнів поточне припущення про рівномірний розподіл біомаси за всіма розмірами тіла.
Найбільший і найменший організми виявилися найпопулярнішими за всю історію життя на Землі, повідомили вчені в науковому журналі “PLOS ONE”. «Після п’яти років аналізу було опубліковано звіт «Розміри життя»! Ми виявили, що найбільші та найменші домінують у біосфері», — говорить доктор Іден Теква з Університету Британської Колумбії в Канаді.
Від мікробів до секвой
Дивовижну закономірність виявили розрахунки розмірів організмів, які зустрічаються на Землі в ході еволюції. Виявляється, що найпопулярнішими є організми з екстремальними розмірами, або XXS, або XXL, стверджує доктор Іден Теква.
Дослідники намагалися оцінити масове поширення організмів, починаючи від мікробів і закінчуючи синіми китами та секвойями. Після п’яти років обчислення всіх типів організмів на Землі дослідники виявили, що закономірність, яка надає перевагу великим порівняно з малими організмами, спостерігається в усіх типах, але більш виражена в наземних організмах, ніж у морському середовищі.
Порівняння розмірів секвої і людини130617293/Adobe Stock
Чи є обмеження на розміри організмів?
«Найменші та найбільші організми домінують над усіма іншими з точки зору біомаси», — описує Теква. Він додає, що попередні теорії припускали інше, а саме, що біомаса рівномірно розподілена в усіх розмірах тіла.
Дослідники також відзначили, що максимальний розмір тіла, здається, досягає однакових верхніх меж для багатьох типів організмів і середовищ. Це може означати, що існує універсальна верхня межа розміру через екологічні, еволюційні чи біофізичні обмеження.
DPA/PAP
Основне джерело фото: 130617293/Adobe Stock