Еммануель Макрон і Володимир Путін розмовляли 20 лютого. За чотири дні до початку російського вторгнення в Україну президент Франції зробив безрезультатну спробу не дати Росії піти на шлях війни, пише агентство AFP. Під час розмови Макрон запропонував організувати саміт Путіна з президентом Джо Байденом.
Розмова президентів Франції та Росії, яка відбулася вранці 20 лютого, тобто всього за чотири дні до того, як Володимир Путін почав збройне вторгнення в Україну, сповнена напруги, випадкових проявів поваги та незручних моментів, – описує AFP. . Запис розмови транслюватиметься в документальному фільмі в четвер на телеканалі France 2.
Макрон запитав про наміри Путіна
Агентство описує, що Макрон розпочав розмову «відверто» з прямого запиту: «Я хотів би, щоб ви познайомили мене з вашим читанням ситуації і, можливо, прямо, як ви звикли, розкажіть мені, які ваші наміри».
“Що я можу сказати? Ви бачите, що відбувається”, – відповів Путін, звинувативши Україну в порушенні Мінських домовленостей. Він також завдав удару президенту України Володимиру Зеленському, звинувативши Київ у спробах отримати ядерну зброю.
«Насправді наш дорогий колега пан Зеленський нічого не робить» для застосування Мінських домовленостей, продовжив Путін. “Він вам бреше”, – додав він, звертаючись до Макрона і звинувачуючи його в спробі переглянути домовленості.
Під час розмови Макрон зазначив, що Росія є стороною Мінських домовленостей і що вони не передбачають, щоб пропозиції сепаратистів були основою для діалогу. “Коли ваш переговорник намагається змусити українців говорити на основі планів сепаратистів, він не поважає Мінські домовленості. Не сепаратисти будуть представляти пропозиції щодо прав України”, – сказав він.
Він додав, що має тексти домовленостей і зазначив, що пропозиції були представлені українським урядом за консультацією та за згодою представників окремих регіонів Донбасу у складі тристоронньої контактної групи. “Це саме те, що ми пропонуємо. Тому я поняття не маю, де ваш соліситор вивчав право. Щодо мене, я просто дивлюся на тексти і намагаюся їх застосувати”, – сказав Макрон.
Путін стверджував, що пропозиції сепаратистів зі Сходу України слід враховувати. «Але нам не цікавлять пропозиції сепаратистів», – відповів Макрон.
Путін після зустрічі з Макроном: деякі його ідеї безпеки можуть стати основою для подальших дій Президент Франції відмовився проходити російське випробування. Reuters: не дати Москві володіти його ДНК
AFP розповідає, що, незважаючи на напружений характер розмови, Макрон намагався зіграти роль посередника, заявляючи, що закликатиме Володимира Зеленського «заспокоїти всіх», не лише військовослужбовців українських збройних сил, а й користувачів соцмереж.
Він також закликав Путіна заспокоїти російські збройні сили. “Вчора було багато бомбардувань. Якщо ми хочемо дати можливість діалогу, то треба заспокоїти ситуацію в регіоні”, – сказав він.
“Не піддавайтеся на провокації в найближчі години і дні”, – звернувся Макрон до Путіна.
Еммануель Макрон і Володимир Путін. Зустріч у Кремлі Фото від 7 лютогоkremlin.ru
Розмова завершилася на пропозицію Макрона, який запропонував Путіну зустрітися з президентом США Джо Байденом. Путін не виступав проти цього, але й, схоже, не зацікавлений у визначенні конкретної дати, наполягаючи на тому, щоб зустріч була повністю підготовлена.
Тоді Єлисейський палац, інформуючи про розмову Макрона і Путіна, писав, що домовленість про саміт Байдена і Путіна була досягнута, але так і не досягнута.
Останні слова в розмові були, як повідомляє AFP, “відносно сердечними”. “У всякому разі, дякую Володимиру. Ми зв’яжемося. Коли щось станеться, зателефонуйте мені”, – сказав Макрон. «Дякую, пане президенте», – відповів Путін французькою.
У цей момент Путін відкрив Макрону ще одну річ: “Чесно кажучи, я хотів пограти в хокей. Я розмовляю з вами зі спортивного залу, перш ніж почати будь-які вправи. Але спочатку я поговорю зі своїми радниками”.
Агентство зазначає, що обидва лідери під час розмови називають один одного на «ви».
Еммануель Макрон про переговори з Володимиром Путіним: він виявився дволим
Еммануель Макрон і Володимир Путін на фото 10 грудня 2019 рокуPAP / EPA / IAN LANGSDON
Через чотири дні, 24 лютого, Володимир Путін розпочав збройне вторгнення в Україну, що спричинило війну, яка триває вже 123 дні.
Після початку вторгнення Макрон розпочав подальші переговори з Путіним, але цей формат переговорів закінчився. Французький президент зіткнувся з критикою за ці переговори. Він не поїхав до Києва до 16 червня, щоб підтримати Володимира Зеленського.
ДИВІТЬСЯ НА TVN24: «Абсолютний відрив». Що грає Еммануель Макрон?
Еммануель Макрон та Володимир Зеленський у КиєвіЛУДОВИЧ МАРІН / EPA / PAP
Основне джерело фото: PAP / EPA / IAN LANGSDON