У собак, як і у людей, з віком може розвинутися деменція. Вчені вказали, що деяких процесів неможливо уникнути. Згідно з новим дослідженням, проведеним у рамках проекту Dog Aging Project, багато собак піддаються підвищеному ризику розвитку когнітивних розладів на 52 відсотки щороку після того, як їм виповниться десять років. На що звернути увагу і як підтримати старіючого вихованця?
За словами доктора Дани Варбле, головного ветеринара Північноамериканського ветеринарного співтовариства, навіть якщо собака демонструє перші ознаки старості, ми повинні сприймати це спокійно, але також діяти відповідно.
«Власники домашніх тварин занадто часто думають, що їхні домашні тварини просто «уповільнюють» і не розуміють, що є певні речі, які вони можуть зробити, щоб пом’якшити або навіть зупинити когнітивне погіршення, яке відбувається з віком, — сказав Варбл. Дослідження показують, що розумова активність і фізичні вправи важливі для психічного благополуччя собаки, як і для людей. Стимуляція мозку важлива, і її можна легко зробити, наприклад, за допомогою іграшок-ласощів, додала вона. Як пояснила вона, господарі ховають у них смаколики, а завдання собаки – виштовхнути, висмикнути чи витягнути. За словами експертів, ця гра добре працює і з котами.
– Було також показано, що правильні дієтичні добавки уповільнюють зниження змін мозку. Існують також спеціальні корми для старіючих собак, зазначив Варбл.
Деталі дослідження
У дослідженні, опублікованому минулого четверга в Scientific Reports, дослідники попросили понад 15 000 власників собак заповнити два опитування щодо здоров’я та когнітивних здібностей їхніх домашніх тварин. Перший був здійснений у грудні 2019 року, а другий – роком пізніше. Потім дослідники розділили собак за віком і проаналізували результати.
Раніше вони визначили, що ризик розвитку деменції у собак зростає на 68 відсотків щороку після досягнення 10 років. Але якщо взяти до уваги інші фактори, такі як раса, існуючі проблеми зі здоров’ям, стерилізація та фізичні вправи, ризик знизився до 52%.
Фізично неактивні собаки однієї породи з однаковим здоров’ям і віком мали майже в сім разів більше шансів на розвиток собачої деменції. Однак дослідники додали, що неможливо сказати, чи призвела бездіяльність до деменції чи навпаки.
Дослідження також виявило, що тварини з неврологічними захворюваннями в анамнезі, а також очі або вуха піддаються більшому ризику більш швидкого зниження когнітивних функцій.
Але були й хороші новини: дослідники не виявили майже ніяких змін у собак віком до 10 років.
Що шукати?
Ветеринари роками вивчали ознаки та симптоми собачої деменції, щоб краще зрозуміти їх і допомогти доглядати за домашніми тваринами. Як вони зазначили, є кілька особливостей, які потребують уваги. По-перше, собаки з деменцією стають більш заплутаними. Вони починають відчувати проблеми з пересуванням по дому або блукають, наче заблукали. Вони можуть ховатися за меблями і не можуть вибратися самостійно. Іноді вони безцільно дивляться на підлогу, стіну чи простір і навіть перестають впізнавати членів сім’ї.
Собаки, у яких розвивається деменція, також втрачають здатність розпізнавати час доби. Вони можуть плутати день і ніч і страждати від безсоння. Деякі собаки забувають про роки домашнього дресирування, включно з піклуванням про свої потреби. Крім того, змінюється їхня поведінка по відношенню до власників та інших людей. Собаки можуть стати надзвичайно чіпкими, лякливими або потребують уваги. Це може спрацювати і в інший бік — раптово тварини стають асоціальними, їм не хочеться гратися й проводити час наодинці. Усі несподівані зміни фізичної активності також є лакмусовим папірцем.
Варбл порадив, що будь-яка підозріла поведінка старіючої собаки повинна проконсультуватися з ветеринаром. «Раннє втручання може продовжити та покращити якість життя наших домашніх тварин», — додала вона.
Перш ніж ветеринар зможе діагностувати деменцію, він або вона повинні спочатку виконати серію інших тестів, щоб усунути такі проблеми, як діабет, втрата зору та слуху, проблеми з нирками або сечовипусканням, артрит, високий кров’яний тиск і хвороба Кушинга. Якщо припущення виявляться правильними, він повинен запропонувати відповідне лікування, розробити дієту і вказати способи стимулювання вихованця до більшої фізичної активності.
Основне джерело фото: Shutterstock