Американські вчені з’ясували, наскільки складні сімейні стосунки між косатками. Виявляється, матері доглядають своїх синів і полюють на них навіть після того, як діти досягли повноліття. Дочки «кинуті» напризволяще. Більше того, догляд за синами настільки захоплює матерів косаток, що у них набагато менше шансів мати ще одне потомство.
Океанські орки (Orcinus orca) іноді жертвують власними репродуктивними перспективами, щоб гарантувати існування своїх дітей – але будьте обережні – тільки чоловічої статі.
Взагалі вчених не дивує прометеївське ставлення матерів до дітей, незалежно від виду. Тим не менш, молоді самці косаток справжні неньки, настільки, що про них піклуються навіть у дорослому віці.
Океан косатка з дитинчатамиShutterstock
Завжди з мамами
Вчені виявили, що цей специфічний зв’язок підтримується принаймні 73 парами косаток, які живуть у водах штату Вашингтон і Британської Колумбії. Вся популяція спостерігалася з 1976 року дослідниками Центру дослідження китів Харбор. Вони помітили цю «дивну соціальну систему», де матері все ще полюють на своїх дорослих синів. Подробиці вони описали в середу в статті для наукового журналу “Current Biology”.
Тому що косатки — це матрилінійний вид, у якому діти — незалежно від статі — автоматично включаються в групу матері при народженні та залишаються її членами на все життя.
«Але сини, зокрема, зберігають міцні соціальні зв’язки зі своїми матерями і, швидше за все, підуть за ними», — зазначив перший автор дослідження Майкл Вайс з Центру дослідження китів.
Косатка (довідкове фото) Shutterstock
Труднощі спорідненості
Як додається, самці дуже виграють від прив’язки до матері. Тим часом самки після досягнення статевої зрілості (приблизно у віці 6-10 років) повністю відрізаються від них і не можуть отримувати від них їжу. Чому сини в цьому випадку краще? Дослідники вважають, що це може бути пов’язано з еволюційним аналізом витрат і вигод.
– Самці більші за самок, тому їм потрібно більше калорій. Вони також трохи менш спритні, тому їм може бути менше вдало на полюванні, сказав Вайс. – З точки зору матері, є кілька вагомих причин, чому вони воліють допомагати своїм синам. Коли дочки розмножуються, їхні діти опиняються в одній групі з бабусею. Це означає, що в групі є «ще один рот для годування», який може конкурувати з рештою потомства. Тому допомога жінкам коштує набагато дорожче. Однак у випадку самців, коли вони розмножуються, їхні діти йдуть в іншу групу, і про них зазвичай піклуються ті матері, – сказав він.
Однак така поведінка має свою ціну. Дослідники виявили «сильну негативну кореляцію» між доглядом за самками в дорослому віці та ймовірністю народження ще одного дитинчати. Кожен син косатки, який вижив, зменшує шанси матері на повторне розмноження більш ніж на 50 відсотків щороку.
– Наприклад, 21-річна жінка, яка не мала дітей і не розмножувалася в минулому році, має приблизно один шанс з п’яти народити дитинча. Якщо ця жінка вже має одного сина, про якого потрібно піклуватися, цей шанс падає до одного з десяти. Піклуючись про цих синів, матері мають менше харчових ресурсів, необхідних для переживання вагітності, і це робить їх набагато менш здатними продовжувати відтворення, підсумував Вайс.
livescience.com, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Shutterstock