Бельгійська некомерційна організація навчає щурів знаходити жертв стихійних лих, повідомляє в понеділок портал CNN. У зонах стихійного лиха для пошуку людей, які опинилися під завалами, будуть використовувати гризунів. Під час пошуку тварини будуть оснащені спеціально розробленими рюкзаками з камерами, мікрофонами та локаторами.
Як повідомляє CNN 24 жовтня, гризунів тренує бельгійська організація APOPO. – Щури досить цікаві за своєю природою і люблять досліджувати (навколишнє середовище – ред.), Це є основою пошуково-рятувальних місій, – сказала керівник проекту Донна Кін, яку цитує CNN. Однак, як вона зазначила, це не єдина причина, чому вони такі вправні в пошуку – також важливі їхні невеликі розміри та чутливий нюх.
Щури-рятувальники
Проект APOPO офіційно стартував у квітні 2021 року. Відтоді гризунів навчили знаходити жертви в імітованих зонах стихійного лиха. Під час навчання тварини мають спеціальне обладнання. Щури повинні знайти пастку під уламками, потім натиснути перемикач, який запускає звуковий сигнал, і повернутися на базу, де вони винагороджуються частуванням.
Хоча навчання ще на початковій стадії, організація почала працювати паралельно з Технічним університетом Ейндховена. У рамках співпраці створюється спеціальний рюкзак, оснащений відеокамерою, двостороннім мікрофоном і локатором. Ця технологія призначена для того, щоб екстрені служби могли спілкуватися з ув’язненими.
Дресирований щур з камерою на спиніАПОПО
Прототип такого рюкзака вже сконструйовано за технологією 3D-друку. Встановлена в ньому камера передає записане зображення в режимі реального часу, і при цьому зберігає його на карту пам’яті. – Після подолання початкових труднощів (щури – ред.) вони бігали з наплічниками без жодних проблем, – сказав Сандер Вердізен, автор прототипу, якого цитує CNN.
Зараз Verdiesen працює над вдосконаленням дизайну, і його наступна версія буде меншою і легшою. Водночас інженер працює над оснащенням рюкзака двосмуговим мікрофоном і локатором, який дозволить точно визначити місцезнаходження гризуна навіть глибоко під завалами. Роботи над модернізованим рюкзаком мають завершити у 2022 році.
Пошуковий щур із камерою на спиніАПОПО
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Гігантський щур – це не легенда. Він у п’ять разів більший за наших гризунів
Дресировані щури
APOPO відома ще однією інноваційною програмою виявлення протипіхотних мін, яка зараз виконується в Камбоджі, Анголі, Зімбабве та Мозамбіку. За її словами, ця програма використовує «як щурів, так і собак, а також ручні пристрої виявлення та машини, що підтримують роботу тварин». Щоб навчити гризуна шукати міни, потрібно близько року. Дресировані щури, знайшовши міну, сповіщають про це своїх опікунів, дряпаючи місце виявленого вантажу. Однак через їх малу вагу вони не можуть активувати запал, тому міни під ними не вибухнуть. Як було показано, дресирувати щурів втричі дешевше, ніж дресирувати собак.
У 2020 році один із навчених APOPO щурів на прізвисько Магава був нагороджений золотою медаллю за хоробрість британською благодійною організацією тварин PDSA. Ця честь надається тваринам за особливий героїзм і відданість службі в збройних силах і цивільних службах екстреної допомоги Британської Співдружності Націй. За час своєї кар’єри інженера Магава допоміг очистити майже 200 000 квадратних метрів землі в Камбоджі від мін і бомб, що не розірвалися. Щур зміг обшукати територію розміром з тенісний корт всього за 30 хвилин. Для людини з металошукачем це може зайняти до чотирьох днів. Гризун помер через два роки після отримання нагороди.
Щур Магава отримав золоту медаль за хоробрість від британської благодійної організації тварин PDSAPDSA
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Собаку-покровителя прикрасив Зеленський. «Це не лише допомагає знешкоджувати вибухівку, а й навчає дітей»