Під час ремонту експозиційної зали музею в Хелмі (Любельське), розташованого в будівлі колишньої уніатської церкви, знайшли загадковий склеп. Ймовірно, там поховано десять людей, у тому числі семеро дітей. Поховання датовані другою половиною XVII першою половиною XVIII ст.
– Про те, що тут є склеп, в архівах не говорили. Відкриття зробили археологи під час досліджень усередині колишнього храму, – розповідає Павел Віра, голова Холмського відділу воєводської служби охорони пам’яток у Любліні.
Це будинок за адресою Św. Миколая 4 у Хелмі, де зараз тривають ремонтні роботи. Нині тут розміщено виставковий зал Музею Хелмської землі. Віктор Амброзевич. Років тому тут була уніатська церква на честь св. Миколая.
Відкриття зробили археологи під час досліджень всередині колишнього храмуPaweł Wira / WUOZ у Любліні
Можливо, склеп старший за храм
– У склепі виявлено десять поховань. Останки поклали в труни з дощок, з’єднаних між собою дерев’яними шпильками, без використання цвяхів. Ймовірно, тут поховано троє дорослих і семеро дітей. Попередньо встановлено, що серед дорослих були двоє чоловіків і жінка, – зазначив консерватор.
Знайшли останки десяти людей Paweł Wira / WUOZ у Любліні
Попередній аналіз показує, що поховання датуються другою половиною XVII або першою половиною XVIII століття. Аналіз буде поглиблено.
Визначення точного періоду поховання цікаве тим, що цегляна споруда, що збереглася донині, ймовірно була зведена після 1720-1721 років, а до 1730 року. Раніше на цьому місці зводили дерев’яні храми. Спочатку православний (найдавніша згадка 1428 р. – прим. ред.), а після Берестейської унії 1596 р. – уніатський. Тож якщо виявиться, що поховання походять до 1720 року, то це означатиме, що склеп старший за будівлю колишнього храму, яка збереглася донині.
Одне з тіл було навпроти решти
Висота склепу 130 сантиметрівPaweł Wira / WUOZ у Любліні
Одного з чоловіків клали в могилу головою на схід, тобто навпроти інших людей. З історичних пам’яток знаємо, що так ховали священнослужителів східного обряду. Труна була найнижчою і її найменше турбували порівняно з іншими.
Фахівці також провели антропологічні дослідження, які дозволять визначити вік і стать людей, похованих у склепі. Не виключено, що вони вкажуть і на можливі родинні зв’язки.
На двох трунах виявлено прикраси у вигляді хреста Paweł Wira / WUOZ у Любліні
– Попередні дослідження останків показали, що поховані тут люди добре харчувалися і не хворіли. Тож вони повинні були стояти досить високо в суспільній ієрархії того часу. Оскільки уніатські священики могли мати дружин і дітей, а склеп знаходився під храмом, можливо, тут ховали дітей духовенства. Є, однак, ще одна гіпотеза. Ну а Синод у Замості, який зібрався з 26 серпня до 17 вересня 1720 року, постановив, що всі діти з даної громади, які померли до семирічного віку, можуть бути поховані під церквами, – пояснює наш співрозмовник.
30-40 сантиметрів під виливом сучасної підлоги
Останки поклали в труни з дощок, з’єднаних між собою дерев’яними шпилькамиPaweł Wira / WUOZ у Любліні
Довжина склепу становить близько 280 сантиметрів, а ширина – 160 сантиметрів. Його висота становить 130 сантиметрів. Верх коника склепіння знаходиться на 30-40 сантиметрів нижче бетонної стяжки, на яку укладено сучасну підлогу.
У кількох трунах, м. ін. обручка, перстень і залишки тканин і ниток.
Знайдено дві скляні чашки Paweł Wira / WUOZ у Любліні
Два поховання були покладені у трунах, пофарбованих у чорний колір, з орнаментом у вигляді хреста з раменами, що закінчуються у вигляді трилисника та пофарбованих у білий колір крапок.
Читайте також: «Місце поховання еліти польської шляхти». Вони рятують катакомби 16 століття
Кераміка і монети в т.зв
З трун були знайдені залишки тканин і нитокPaweł Wira / WUOZ у Любліні
У склепі також знайдено фрагменти кераміки та монети XVII-XVIII ст. Також знайдено кілька фрагментів скляних келихів, які використовували під час літургійних церемоній.
– Можливо, ці предмети з’явилися в склепі через багато років після поховань. Вони лежали у так званій засипці, тобто в землі, якою був засипаний склеп. І, ймовірно, його закопали з санітарних міркувань і під час якихось робіт у церкві. Коли археологи відкрили крипту, було помічено сліди, які свідчать про те, що підлогу храму кілька разів піднімали вище і вище, – наголошує Павел Віра.
Викопані останки поклали в труну і поховали в склепі.
Нині в колишньому храмі розміщена виставкова зала музею Paweł Wira / WUOZ у Любліні
Колишня уніатська церква знаходиться в Хелмі на вулиці Св. Миколая 4
Основне джерело фото: Paweł Wira / WUOZ у Любліні