2023 року в Україні діє закон, який передбачає жорсткий вид покарання за перебування за кермом машини у нетверезому вигляді, штрафні санкції значно зростуть до 51 тис. грн, якщо порушення скоєно повторно. Посилення правил підтверджує закон № 2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень». Багатьом водіям (особливо новачкам, які плавали лише отримали) буде корисно дізнатися заздалегідь, який буде штраф за їзду в нетверезому стані в Україні у 2023 році.

Основні дані
Закон про покарання водіїв, який їздить у нетверезому стані, доповнює КК за статтею 286-1, яка посилює повноваження поліцейських. Співробітники поліції підвищить рівень відповідальності людині, яка їздить у нетверезому стані або під наркотичним сп’янінням, в іншому вигляді сп’яніння під впливом ліків, що знижують увагу та швидкість реакції. Також покарання у вигляді штрафу за п’яне водіння та позбавлення прав загрожує тим, хто передає кермо людині, яка нетвереза.
Варто знати! Штраф за нетверезе водіння передбачено у розмірі від 1 до 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 34 тис. грн) з вилученням посвідчення водія до 3 років.
Аналогічний штраф та позбавлення прав за керування у нетверезому вигляді застосовується до людини, яка не стала проходити клінічний огляд та підтвердження того, що вона має в крові більше 0,2 проміле алкоголю. Водій, який після аварії був помічений у нетверезому стані, відмовився проходити клінічне проведення виявлення алкоголю в його крові також притягається до відповідальності.
Верховною Радою було ухвалено закон про застосування покарання за призначенням особі кримінальної відповідальності за те, щоб карати штрафними стягненнями осіб, які ведуть транспорт, будучи в алкогольному сп’яніння. Водій отримає судимість за новою ст. 286-1 КК навіть якщо це його перше порушення закону.
Кримінальна відповідальність також загрожує за тяжкого правопорушення за ст. 286-1 КК. Ці випадки варто розглянути докладніше:
- водіння автомобіля у нетверезому вигляді (алкоголь, наркотики або препарати, що випускаються за рецептом, які водій не мав права вживати перед тим, як сісти за кермо) – всі ці речовини значно знижують увагу і швидкість реакції за кермом;
- якщо водій передав керування своєю машиною людині, яка перебуває у нетверезому стані;
- небажання пройти медогляд та перевірку алкотестером для виявлення п’яної людини або перебуває під дією інших препаратів, що змінюють виробництво;
- вживання алкоголю водієм автомобіля після порушення правил дорожнього руху. Також, якщо поліція зупинила транспортний засіб за перевищення швидкісних норм, і після цього людина випила алкоголь, то покарання буде у вигляді штрафу – людина випила до проведення медичного обстеження на наявність алкоголю в крові. Прийняття рішення може бути оскаржено тільки при тому, що медичний огляд показав, що людина твереза.
За всі перераховані вище дії передбачено штраф за водіння у нетверезому вигляді від 1 до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 32 тис. грн). Також водія позбавляють прав на керування автомобілем до 3 років.
Важливо! При повторному правопорушенні штраф становитиме до 51 тис. грн. Також згідно із законом здійснюється позбавлення прав на 2-3 роки.

Штрафи у воєнний час
Багато водіїв продовжують сідати за кермо авто у нетверезому стані навіть у період воєнного стану в країні. Щоб боротися з порушниками у багатьох областях України, військові адміністрації можуть конфіскувати машини тими, хто їздить за кермом п’яним. Ці машини йдуть на потреби ЗСУ. Вже були за останні 12 місяців такі випадки, що водія оштрафували та вилучили автомобільне майно, яке перейшло на потреби української армії. Водія, до того ж, позбавили прав на рік. Тепер за військового стану правила порушення правил дорожнього руху стали більш жорсткими. Наразі спираючись на 130 стаття КК України:
- водій помічений вдруге у п’яному стані за кермом втратить права на 3 роки та сплатить штраф у розмірі 34 тис. грн;
- третє порушення спричинить штраф куди більш підвищений – це 51 тис. грн і втрата посвідчення водія на 10 років, а потім через цей час людині знову доведеться скласти іспит на права;
- після ДТП людина відразу почала розпивати алкоголь або була помічена під наркотичною дією, то її покарають штрафом у розмірі 34 тис. грн.
Не слід забувати про законодавчий проект № 6502, який спрямований на точне визначення штрафних балів за порушення правил дорожнього руху. Всі ці порушення фіксуватиме автоматична система. Якщо ПДР будуть порушені п’яним водієм, то водійські права будуть автоматично зупинені в дії до певного моменту та повторного складання іспитів ПДР.
Серед іншого у Верховній Раді було схвалено новий зареєстрований № 5050-1, згідно з яким передбачається покарання за порушення правила такту під час розмови з поліцією після зупинки транспортного засобу. Штраф за таке порушення загрожує у розмірі 340-680 грн. або громадські роботи 20-30 годин.
Чи є шанс уникнути штрафу
Уникнути покарання все ж таки людина може, незважаючи на всю суворість КК. Як уникнути покарання за статтею 130:
- якщо правопорушення зареєстроване вперше, то людина у п’яному стані за кермом ризикує тим, що її позбавлять прав на 1-2 роки та оштрафують на 10200 грн. Також людині загрожує позбавлення посвідчення водія на 1-2 роки;
- коли водій потрапляє ще раз у п’яному стані, то вже штраф буде 20400 грн. Також позбавлять прав на 3 роки.
Залученого порушника двічі, але спійманого втретє чекає більш жорстке покарання за їзду у нетверезому стані. Права заберуть на 10 років, а також доведеться сплатити штраф на 40800 грн. За такого порушення прав можуть відібрати і автомобіль з особистого користування правопорушника. Також через 10 років, коли водій знову сяде за кермо, але буде спійманий у п’яному вигляді співробітниками патрульної служби, то штрафні санкції вважатимуться за третиною статті з максимальним штрафом та позбавленням можливості сідати за кермо машини на 10 років. Існують способи уникнути покарання за ст 130 год 1, але цією справою може зайнятися тільки досвідчений адвокат.

Існує покарання і за те, що людина випила або вживала наркотики після ДТП і до того, як склали протокол на порушника, то загрожує покарання у розмірі 20400 грн. Також суддя може заарештувати на 15 діб або вилучити водія на 3 роки.
Увага! Ступінь покарання може бути різним, але все ж таки багато залежить від порушника і від того скільки разів він порушив правила за останній рік. Всі дні в році йдуть за календарним підрахунком – якщо порушення відбулося 15 червня 2023 року, то діятиме рішення про позбавлення прав (при першому затриманні) до 14 червня 2024 року.
Враховується час покарання не за цифрою року, а за датою. До штрафу за керування авто у нетверезому стані додають і судовий збір, сума якого становить 320 грн. Штрафну суму буде збільшено вдвічі, якщо штраф за їзду п’яним не сплатити за надані 14 діб. Виконавча служба, яка подвоює штраф, додатково вираховує свої збори з порушника.
Адвокати з багаторічним досвідом у вирішенні таких питань відповідають, що причина зупинки не впливає на процес притягнення до відповідальності. Захист у такий спосіб не зіграє ролі для обвинуваченого. Машину на штраф-майданчик можуть вилучити, якщо вона завадила решті водіїв та пішоходів (припаркована таким чином, що водій порушує ПДР). Перегнати авто може будь-який інший тверезий водій.
Розстрочення штрафної суми може бути поділено на рік без переплати у подвійному коефіцієнті, але це питання можна оскаржити в суді з об’єктивними доводами, що надаються. Питання вирішуватиметься у залі засідання. А ось забрати права після їх вилучення не вийде. Потрібно перечекати термін позбавлення прав та скласти іспит.

Детальніше про штрафи
Управління транспортним засобом у п’яному стані під впливом наркотичних речовин тягне за собою великі штрафні санкції:
- із забиранням водійських прав на 1 рік — якщо порушника вперше затримано у п’яному вигляді 17 тис. грн;
- з вилученням прав на 3 роки – якщо водія затримано повторно 34 тис. грн;
- 51 тис. грн та вилучення прав водія терміном на 10 років та конфіскацією авто — якщо людина затримана двічі протягом терміну у 12 місяців.
За відмову від факту, що людина є п’яною, загрожує покарання у вигляді штрафу 40,8 тис. грн. Якщо у ДТП постраждали люди з вини п’яного водія, то для останнього буде суворе покарання – в’язниця.
Підвищення штрафів
Якщо в уряді не підвищать штрафу за п’янку за кермом в Україні в 2023 році, то проблема залишиться не вирішеною. Президент Володимир Зеленський підписав закон про посилення правил, які підвищать відповідальність водіїв, які керують машиною у нетверезому стані. Після указу президента всі ці правила набули чинності на законних підставах. За правилами загрожує штраф у розмірі 17 тис. грн водію, який попався співробітникам поліції у п’яному стані за кермом авто. Також його позбавлять прав на рік. За порушення такого ж роду, але повторюваного після першого затримання, необхідно буде сплатити вже 34 тис. грн (можна замість штрафу пробути 10 діб під адміністративним арештом). Крім того, водія можуть позбавити посвідчення водія на три роки і можуть вилучити автомобіль.
Варто знати! Якщо водій нетверезий, то третя затримка такого порушника каратиметься серйозно. По-перше, йому випишуть штраф 51 тис. грн. або він піде під арешт на 15 діб. Також у порушника заберуть авто і він буде позбавлений прав на 10 років.
Як перевірити чи є штраф
Тепер людина, яка порушила ПДР у п’яному вигляді, має можливість дізнатися чи є в неї штраф за порушення ПДР. Достатньо мати у себе в смартфоні додаток Дiя. Ця програма дозволить сплатити штраф вчасно та уникнути його підвищення. Якщо штраф є, то перевірити його можна не виходячи з дому.

Як скористатися цією функцією в програмі Дія:
- Спочатку пройдіть авторизацію.
- Відкрийте розділ «Послуги».
- Перейдіть у вкладку «Штрафи за порушення правил дорожнього руху» або «Виконавчі провадження».
- Висвітиться інформація про те, якщо штраф чи ні.
Що сказали в урядовому комітеті
За словами президента України, який позитивно поставився до введення нового закону про збільшення штрафів за недотримання правил дорожнього руху для пішоходів та тих, хто керує машиною, всі автопорушники мають бути покарані за створення небезпечних чи аварійних ситуацій на трасах у момент воєнного стану. За перевищення швидкісних обмежень та водіння під час сп’яніння штрафи збільшили після указу президента вже наступного дня. Також за статистикою за схвалення законопроекту проголосували 325 депутатів.
Що він передбачає:
- Якщо водій перевищує швидкісний поріг, починаючи від 20 до 50 км/год, то його оштрафують на 340 грн. Перевищивши швидкісні обмеження понад 50 км/год, буде виписано штраф 1700 грн. Якщо при перевищенні швидкості було створено аварію, то штраф буде підвищено до 1445 грн.
- Якщо водій виїхав з місця аварії з урахуванням перевищення швидкості, то випишуть штраф за п’янку за кермом в Україні у 2023 році у сумі 3400 грн. Аналогічно буде покарання як вилучення прав на півроку. Пошкодивши чуже авто, водій має доплатити ще 1190 грн.
- Якщо їздити без прав, порушуючи правила швидкості, то після цього буде покарання у розмірі 425 грн. За їзду без прав, але у тверезому стані людина заплатить 3400 грн. Водій, у якого відібрали посвідчення, сплачуватиме мінімум 20400 грн за їзду без прав та перевищення швидкості на дорозі. Також йому обмежать можливість користуватися машиною як водій 5 років, але не менше 1 року.
- Водіння автомобіля у п’яному вигляді – це окреме порушення, яке спричинить штраф 17 тис. грн та вилучення прав на водіння машиною на 12 місяців. Повторне порушення карається ще серйозніше. Як покарання штрафна сума становитиме 34 тис. грн та вилучення прав на 3 роки.

Важливо зазначити, що третє порушення швидкості у нетверезому вигляді карається штрафом 51 тис. грн та вилученням посвідчення водія на 10 років, у доповненні до конфіскації транспорту. За відмову перевірки ступеня сп’яніння водій заплатить 40 800 грн.
Увага! Допустима норма алкоголю в крові в Україні 2023 року становить лише 0,2 проміле.
При порушенні правил дорожнього руху посилилася і адміністративна відповідальність і для громадян, які переміщаються своїм ходом та на велосипедах. Це штраф 255 грн за їзду в нетверезому стані пішохідними місцями або перехід дороги, де немає певних знаків для пішоходів.
Висновок
Як показує статистика, щороку виявляється величезна кількість фактів водіння авто у стані сп’яніння (понад 126 тисяч щорічно). Кожне 6 правопорушень від усіх порушень є те, що власник машини був нетверезий, коли його зупинили на дорозі співробітники дорожньої патрульної служби. Майже 2⁄3 суми від усіх штрафів за алкоголь за кермом в Україні – саме за 130 статтею КУпАП, яка й передбачає відповідальність за нетверезе водіння. З цього варто зробити висновок про те, що більшість автолюбителів гидують випити алкоголь перед тим, як сісти за кермо своєї машини. Штраф за їзду у нетверезому стані у 2023 році за такого розкладу неминучий і до нього додається позбавлення посвідчення водія.