Тисячоліттями люди спостерігали за нічними комахами, хаотично літаючими навколо багать і ламп. Досі стверджували, що вони використовують місячне світло для навігації вночі та плутають штучне світло з нашим природним супутником. Міжнародна група дослідників оскаржила цю тезу. Їхнє дослідження, яке ще має бути рецензовано, показує, що штучне світло заважає системам контролю польоту комах.
Міжнародна група вчених вирішила за допомогою камери ретельно відстежувати рух комах, що летять назустріч світлу. Відтворення відео в уповільненому режимі дало їм можливість дуже точно зібрати інформацію. Результати нещодавно були опубліковані на онлайн-платформі «bioRxiv», яка робить статті доступними до рецензування.
Типи поведінки комах
Особливу увагу вчених привернули три типи поведінки. По-перше, коли комахи літають над ліхтарями, вони часто повертаються і намагаються полетіти вниз головою, в результаті чого падають. По-друге, як тільки комахи проходять під світло, вони починають петляти. Коли їх кут підйому стає занадто крутим, вони зупиняються і починають падати. По-третє, коли ці істоти наближаються до світла збоку, вони можуть кружляти або обертатися навколо нього.
Спостереження вчених показують, що комахи летять під прямим кутом до вогнів, а не прямо на них. Але оскільки інверсії іноді спричиняють їх падіння у вогні, спостерігачеві може здатися, що вони летять у світло навмисно.
«Спільним для всіх трьох способів поведінки є те, що комахи повертаються спиною до світла», — сказав Семюель Т. Фабіан з факультету біоінженерії Імперського коледжу Лондона. На його думку, це свідчить про те, що світло викликає так звану дорсальну світлову реакцію, яка орієнтує тварину таким чином, що світло залишається перпендикулярним до осі тіла. Цей рефлекс, який є у деяких риб, а також у багатьох комах, дає змогу тваринам визначити, з якого боку знаходиться перешкода, і допомагає їм утримувати своє тіло вертикально.
Вчені визнають, що різні види тварин різною мірою покладаються на реакцію спинного світла. Наприклад, олеандрова міль (Дафніс нерійовий), а плодові мушки не оберталися й не оберталися поблизу вогнів.
Комахи літають під прямим кутом до вогнівAdobe Stock
Дорсальна реакція на світло
За словами дослідників, у багатьох видів дорсальна реакція на світло виглядає запрограмованою. Використовуючи просте комп’ютерне моделювання, вони виявили, що віртуальні комахи, які демонструють реакцію спинного світла, також повертаються, зупиняються та обертаються, як у відео, використаних у дослідженні.
Дорсальна світлова реакція була відома вченим десятиліттями, але ніколи не була запропонована як пояснення того, чому комах приваблює штучне світло.
У попередніх міркуваннях вчені вважали, що яскраве світло може засліпити комах, але це, у свою чергу, не пояснює таку поведінку, як орбітальний рух, тобто обертання по колу. Багато досліджень показали, що тепло світла також не приваблює комах.
Автори дослідження сподіваються, що їхні висновки допоможуть знайти способи обмежити зменшення чисельності комах у світі, викликане штучним освітленням. На їхню думку, одним із способів захисту комах може бути зменшення кількості надзвичайно яскравих, неекранованих, спрямованих вгору вогнів.
Основне джерело фото: Adobe Stock