Безпосередня загроза здоров’ю та існуванню, соціальна шкода – експерти в галузі охорони здоров’я попереджають про потенційні загрози, які є результатом розвитку штучного інтелекту. «Потрібні ефективні правила розвитку та використання штучного інтелекту», – стверджують вони.
«Хоча штучний інтелект пропонує багатообіцяючі рішення в галузі охорони здоров’я, він також створює низку ризиків для здоров’я та благополуччя людини», — заявила група лікарів та експертів із Великобританії, США, Австралії, Коста-Ріки та Малайзії. Серед них є спеціалісти з політики охорони здоров’я, а також дослідники, що займаються питаннями прав людини та безпеки. У статті, опублікованій 9 травня в науковому журналі BMJ Global Health, вони перераховують типи ризиків, які може становити неправильне використання штучного інтелекту.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Бос гіганта про штучний інтелект. «Ви повинні бути дуже обережними»
Штучний інтелект і ризики для здоров’я
Одним із таких ризиків є помилки штучного інтелекту. Вчені наводять приклад пульсоксиметра, яким вона керувала, за допомогою якого вона неправильно оцінювала рівень кисню в крові, що призвело до неадекватного лікування гіпоксії. Ще однією проблемою, на яку вони звертають увагу, є потенційні наслідки для здоров’я надто швидкого розвитку сучасних технологій, а отже, автоматизація ряду професій і безробіття. Посилаючись на прогнози, згідно з якими штучний інтелект у найближче десятиліття може витіснити від десятків до сотень мільйонів робочих місць, вони підкреслюють, що безробіття негативно впливає на здоров’я. Можливо, серед інших зниження самооцінки та підвищення ризику депресії. Більше того, стверджують вони, ми не знаємо, як суспільство психологічно та емоційно відреагує на світ, де робота відсутня або непотрібна, і ми також не замислюємося про політику та стратегії, які були б необхідні, щоб розірвати зв’язок між безробіттям і поганим здоров’ям. . “.
На думку експертів, ще однією потенційною загрозою для людини є сам самовдосконалюючий штучний інтелект. Створення машин, «розумніших і потужніших за нас самих», може призвести до ситуації, коли технології вийдуть з-під нашого контролю. Серед можливих сценаріїв є те, що штучний інтелект створюватиме «екзистенціальну» загрозу шляхом «навмисного чи ненавмисного заподіяння шкоди», «нападу або підкорення людей» або «порушення систем або споживання ресурсів, від яких ми залежимо».
Фахівці з розвитку штучного інтелектуShutterstock
Що робити, щоб уникнути негативних наслідків розвитку технологій? «Потрібне ефективне регулювання розробки та використання штучного інтелекту», – зазначають автори статті та додають: «Поки таке ефективне регулювання не діє, слід накласти мораторій на розвиток штучного інтелекту, що самовдосконалюється».
Хто має запроваджувати такі норми? Автори статті не дають відповіді на це питання, але нагадують, що Верховний комісар ООН з прав людини ще у вересні 2021 року закликала всі країни запровадити мораторій на продаж і використання систем ШІ до тих пір, поки не будуть надані відповідні гарантії. на місці, щоб уникнути «негативних і навіть катастрофічних» загроз, створених цими системами. Через два місяці 193 країни-члени ЮНЕСКО прийняли угоду про створення «правової інфраструктури», необхідної для забезпечення етичного розвитку штучного інтелекту.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Звучить як спільна пісня Drake і The Weeknd, це хіт мережі. Відео створено ШІ
Штучний інтелект і безпека лікування
Описуючи висновки нової статті, британський «Guardian» звернув увагу на нещодавнє звернення коаліції експертів у сфері охорони здоров’я Великої Британії, які у відкритому листі до Хлої Сміт, британського державного секретаря з питань науки, інновацій та технологій, закликав внести поправку до Закону про безпеку в Інтернеті, щоб «вжити заходів проти дезінформації щодо питань здоров’я».
«Один із ключових способів захисту майбутнього нашої системи охорони здоров’я — забезпечити, щоб інтернет-компанії мали чітку політику щодо того, як виявляти шкідливу для здоров’я дезінформацію, яка з’являється на їхніх сайтах, і послідовний підхід у роботі з нею», — йдеться в листі. , підписаний такими установами, як Британський фонд серця або Королівський коледж лікарів загальної практики.
Всупереч таким побоюванням, не бракує доказів того, що штучний інтелект також може позитивно впливати на здоров’я людини. 8 травня журнал Nature Medicine опублікував результати дослідження, які показують, що потенційні випадки раку підшлункової залози можна виявити за допомогою скринінгових тестів на основі штучного інтелекту до трьох років. В даний час рак підшлункової залози зазвичай виявляється лише на запущеній стадії.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Фанати Наполі та Ракова святкують національний чемпіонат? Ці фотографії цього не показують
BMJ Global Health, The Guardian, nature.com
Основне джерело фото: Adobe Stock