Вже був «онуковий» і «міліцейський» метод. Зараз злодії використовують для своїх цілей і штучний інтелект. Одним із способів є крадіжка за допомогою штучно створеного, але знайомого голосу. Матеріал часопису «Polska i Świat».
Дзвонить знайомий номер, лунає знайомий голос, але це не обов’язково наш родич. – Злочинці можуть взяти зразок голосу, навіть з Інтернету, і на його основі створити речення, які людина не говорила, і це насправді працює, – каже Адам Хертле з порталу trusted.pl.
Двоє вчених з Рочестерського технологічного інституту попереджають, що шахраї використовують штучний інтелект. Наприклад, на кібер-онуку мали вкрасти понад 11 мільйонів доларів.
– Асортимент інструменту досить обмежений, але з часом це зміниться, – попереджає Пьотр Конєчний з порталу niebezpiecznik.pl.
Найпростіший доступ все ще для англомовних. Завдяки алгоритмам Леонардо ді Капріо може говорити голосом Кім Кардашьян. Створення голосу разом із чат-ботом може створити ілюзію розмови. «Злочинці не використовують цей метод, тому що їм це не потрібно. Людині, яка має інший голос на запитання, достатньо сказати: «Ой, бабуся, бо я застудився», – зазначає Адам Гертле.
Жертвам важко визнати, що їх легко обдурити навіть без допомоги ШІ. У Польщі це буде ускладнено новими постановами, які підготував уряд. – Це рішення унеможливить видати себе за чийсь номер, тому що саме це робить ці шахрайства ефективними, – вважає уповноважений уряду з питань кібербезпеки Януш Чешинський.
Як захиститися від злочинців?
Нові технології часто означають нові проблеми. – ChatGPT може підготувати хороший фішинговий електронний лист, тому що в Інтернеті є багато прикладів таких електронних листів, – зазначає Пьотр Конєчний.
Але для людей похилого віку, які роками були під прицілом, злочин не є новиною. Проти нових страхів у нас є старі способи боротьби. – Видавати себе за надійну установу чи особу та засмучуватися, негативні емоції та позитив – це червоне світло, яке ми навмисно вивели з рівноваги, щоб відключити мислення, – пояснює президент Асоціації Манко Лукаш Сальваровський.
– Якщо ми чуємо щось тривожне в трубці, якусь тривожну історію про те, що хтось грабує наш рахунок або що щось трапилося з кимось із наших близьких, найкраще покласти трубку та зателефонувати людині, яка зв’язалася з нами, – рекомендує Адам Хертле.
Основне джерело фото: Adobe Stock