Колишній помічник прокурора Ірану Хамід Нурі був засуджений у Швеції до довічного ув’язнення за масові страти політичних в’язнів в Ірані в 1988 році. Захисники засудженого повідомили, що їхній підзахисний має намір оскаржити вирок.
У вироку наголошується наявність переконливих доказів застосування чоловіком тортур, а також страти понад 100 осіб, прихильників опозиційної організації «Моджахеди», а також активістів різних лівих груп у в’язниці Гохардашт в м. Карадж поблизу Тегерана.
61-річний ув’язнений не визнав себе винним і стверджував у суді, що навіть не був на місці страти. Адвокати заявили, що їхній клієнт має намір оскаржити вирок. “Ми розчаровані. Разом з нашим клієнтом ми проаналізуємо деталі, які містяться у рішенні суду”, – написав адвокат Деніел Маркус у відповідь на запитання журналістів Reuters.
Затримання і суд над Нурі
92-денний судовий процес з перервами, в якому понад 60 осіб з різних куточків світу дали свідчення як потерпілі або свідки, був одним із найбільших у своєму роді у Швеції. Справу розглядав суд у Стокгольмі, оскільки у шведському законодавстві існує принцип універсальної юрисдикції. Це дає можливість судити людину з іншої країни, якщо її підозрюють у серйозному міжнародному злочині.
Нурі затримали в листопаді 2019 року під час звичайного паспортного контролю в аеропорту Арланда поблизу Стокгольма. Відтоді він перебуває під вартою.
Демонстрація перед судом у СтокгольміENEX
За даними правозахисної організації Amnesty International, наприкінці ірано-іракської війни (1980-88 рр.) з 28 липня по 31 серпня 1988 р. у Караджі та інших місцях відбулися масові страти в’язнів. Багато чоловіків і жінок були повішені на стовпах навантажувачами. Таким чином могло загинути до 5 тисяч осіб. Люди.
Сім’ї постраждалих «Шукайте лише правди та справедливості»
Сотні іранців, пов’язаних із жертвами та противниками уряду в Тегерані, вийшли на демонстрацію перед судом у Стокгольмі в четвер. Вони з радістю сприйняли довічне ув’язнення.
Однією з причин у справі 65-річний Реза Фаллахі сказав, що сподівається, що Нурі передасть інформацію про вбивства, перебуваючи у в’язниці. “Ми просто шукаємо правди та справедливості”, – сказав чоловік, який провів 10 років у в’язниці в Ірані за підтримку опозиції.
Правозахисні організації стверджують, що нинішній президент Ірану Ебрагім Раїсі був серед суддів, які спостерігали за стратами. На запитання про розстріли у 2021 році лідер відповів, що «якщо суддя чи прокурор захищав безпеку людей, то його треба хвалити».
Основне джерело фото: ENEX