У письмовій відповіді Міністр дипломатії Швеції Анн Лінде посилається на «обмежувальну практику щодо повернення військової здобичі більшості країн». – Такий підхід характерний не лише для Швеції. Військова здобич 17-го століття є законним надбанням згідно з міжнародним правом того часу – підкреслив Лінде.
Глава МЗС Швеції додав, що питання повернення військової здобичі є “складними”, і в деяких випадках “може бути важко визначити, якій державі чи особі слід передати об’єкт”.
ДИВІТЬСЯ: Німеччина. Депутат від AfD “попрощався” з українським послом фотомонтажем вітання політиків
Ляський статут наразі в колекції Упсальський університет.
У середині липня член правої партії Шведські демократи Бьорн Зедер запропонував передати Польщі Ляський статут. У запиті до глави шведської дипломатії політик просив «виступити з ініціативою повернення Ляського статуту через важливість цього документа для Польщі та спосіб, у який Польща працює на безпеку нашої країни«Польський парламент одним із перших ратифікував вступ Швеції та Фінляндії до НАТО.
Шведський політик: Статут Ласького особливо важливий для Польщі
Зедер підкреслив, що збереглися лише два статути Ласького, один з яких знаходиться в Центральному архіві історичних документів у Варшаві, а інший зберігається в Швеції, «після того як він був пограбований шведами в 17 столітті разом з іншими безцінними польськими скарбами». . культура “.
Депутат додав, що «Ласький статут має особливе значення в Польщі, будучи першими ілюстрованими принтами в нашій країні“.
ДИВІТЬСЯ: Фінляндія. Президент Нііністо про членство в НАТО: це поворотний момент у нашій історії
У 2016 році документи були внесені до національного списку Польщі програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу»..
Ляський статут 1506 р. (прийнятий 1505 р.) є перший виданий збірник законів Королівства Польського ще з часів короля Казимира Великого. Було видано за командою Король Олександр Ягеллончик, а ініціатором проекту був коронний канцлер Ян Ласкі, згодом архієпископ Гнєзненський і примас Польщі, від імені якого колекція отримала свою назву. Зберігається в колекціях Центрального архіву історичних документів у Варшаві.
ДИВІТЬСЯ: Війна в Україні. Фотограф про жорстокість росіян: ми забули, що таке Друга світова війна
Бьорн Зедер він є одним із провідних політиків правої партії «Шведська демократія», третьої сили в шведському парламенті (Риксдазі). У 2014-18 роках був другим віце-президентом палати. Політик є делегатом в ОБСЄ, він відомий своїм інтересом до польських справ, у соцмережах публікував фотографії з зустрічей із послом Польщі в Стокгольмі Йоанною Гофман.