Метеорит вагою 14 кілограмів упав у листопаді 2020 року поблизу міста Енкепінг у Швеції. Його знайшли два геологи. Коли справа набула розголосу в ЗМІ, власник землі зажадав космічний камінь. Виникла суперечка, яку передали в окружний суд в Упсалі. Винесений у вівторок вирок на користь знахідців є недійсним. Сторона, яка програла, оголошує апеляцію.
Метеорит, що впав у листопаді 2020 року поблизу шведського міста Енкепінг, приблизно за 80 кілометрів від Стокгольма, знайшли двоє геологів – Андерс Зеттерквіст і Андреас Форсберг. Раніше за аматорськими відео та фотографіями людей, які бачили в небі спалах падаючого каменю, прикинули, де він міг бути.
Після того, як цей випадок набув розголосу в ЗМІ, власник землі Йохан Бензельстірн фон Енгестрем заявив про космічний камінь. Коли геологи відмовилися повернути знахідку, чоловік через свою компанію подав позов до суду про надання йому права власності на метеорит.
Суперечка про метеорит
Вирок суду першої інстанції було винесено у вівторок. Згідно з рішенням суду в Уппсалі, «метеорит, який нещодавно впав, не має постійного зв’язку з землею чи майном, і не можна очікувати, що він залишатиметься там тривалий час». – Отже, це не частина майна, на яке воно впало, – так суддя Маркус Тенгблад обґрунтував сприятливий для геологів вердикт.
Метеорит знайшли двоє шведських геологівtwitter.com/pa_tank
Водночас суд постановив, що у випадку з метеоритом не діє закон під назвою Allemansrätten, який гарантує доступ до природи для всіх, незалежно від питань власності. Згідно з цими правилами, кожен у Швеції може, наприклад, використовувати ліси, навіть приватні, для збору грибів чи ягід, а також можна розбивати намети практично скрізь. На цей вчинок посилалися геологи.
– Метеорит, який недавно впав, не можна вважати витвором природи. З іншого боку, кожен має право (у Швеції) шукати метеорити на чужій землі, якщо не знищити власність, підкреслив Тенгблад.
Метеорит, що впав у листопаді 2020 року поблизу шведського міста ЕнкепінгАндреас Форсберг/Андерс Зеттерквіст/Naturhistoriska riksmuseet
Як метеорит, доставлений до суду
У справі йшлося про необхідність доставити в зал суду предмет спору, тобто метеорит, який геологи передали Музею природної історії в Стокгольмі. Транспортування було логістичним викликом. Рішення є недійсним. Після її оголошення землевласник висловив невдоволення та заявив про можливість звернення до суду вищої інстанції. Це йому вирішувати після ознайомлення з обґрунтуванням.
PAP, aftonbladet.se, svd.se, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Андреас Форсберг/Андерс Зеттерквіст/Naturhistoriska riksmuseet