Дослідження, результати якого варто розглянути за великоднім столом. Вчені з Німеччини вирішили перевірити, звідки береться тяга до їжі, яку дієтологи вважають нездоровою. Вони визначили, що ключем можуть бути зміни, які відбуваються в мозку, коли ми їмо солодку та жирну їжу. Як підкреслюють дослідники, з цієї причини шкідливі харчові звички легко закріплюються. Іншими словами: стежте за тим, що ви їсте сьогодні, тому що це може вплинути на завтрашні рішення.
Дослідники з Інституту Макса Планка в Кельні у співпраці з Єльським університетом визначили, що вживання їжі з високим вмістом цукру та жиру змінює наш мозок таким чином, що підвищує ймовірність того, що ми будемо їсти такі продукти в майбутньому.
— Схильність до їжі з високим вмістом жиру та цукру, характерна для так званої західної дієти, може бути вродженою. Однак ми вважаємо, що найчастіше мозок засвоює цю перевагу», — пояснив доктор Шармілі Едвін Танараджа, керівник дослідницької групи. Результати аналізів опубліковані в науковому журналі Cell Metabolism.
Психодієтолог радить, яких продуктів варто уникати>>>
Два види пудингу
Дослідники годували одну групу добровольців один раз на день протягом восьми тижнів, на додаток до їхньої звичайної дієти, порцією пудингу, багатого жиром і цукром, а іншу групу пудингами з такою ж калорійністю, але з набагато меншим вмістом жиру і цукру. До, під час і після експерименту вимірювали мозкову активність кожного.
Вони виявили, що реакція мозку на продукти з високим вмістом жиру та цукру була значно сильнішою в першій групі. Найсильніше була активована дофамінергічна система – область мозку, що відповідає за мотивацію та винагороду.
«Наші вимірювання показали, що мозок буквально перебудовується, вживаючи чіпси, а також шоколад та інші солодощі, і підсвідомо вчиться віддавати перевагу таким типам «ситної» або «винагороджувальної» їжі», — пояснив співавтор дослідження доктор Марк Тіттгемейер.
Звички залишаються
Під час експерименту піддослідні не набрали більше ваги, ніж контрольна група, а такі показники, як рівень цукру та холестерину в крові, не змінилися. Однак, що є тривожним знаком, на думку дослідників, смак до солодкого та жирного залишиться в учасників надовго. — У їхніх мізках з’явилися нові зв’язки, які швидко не зникнуть. Зрештою, у цьому й полягає весь процес навчання: як тільки ти чогось навчишся, ти це не забудеш так швидко», — сказав він.
Тому автори підкреслюють, що нинішня дієта впливає на майбутні харчові переваги. Якщо ми регулярно вживаємо їжу та продукти з високим вмістом жиру та цукру, мозок навчиться сприймати їх як винагороду, і в майбутньому «скаже» нам потягнутися до них, наприклад, у стресовій ситуації.
cell.com, news-medical.net, PAP
Основне джерело фото: Shutterstock