Позбавлення сну може спричинити такі серйозні проблеми зі здоров’ям, що деякі вважають неетичним проведення експериментів, у яких учасники його позбавлені. Наприклад, заборона ув’язненим або ув’язненим спати вважається жорстоким катуванням. Незважаючи на це, вчені намагаються вивчити, як довго звичайна людина може не спати і не відчувати наслідків для здоров’я від такого стану речей.
За даними livescience.com, найдовший повністю задокументований час, протягом якого здорова людина не спала, становить 11 днів і 25 хвилин. Цей «рекорд» встановив у 1963 році 17-річний на той час Ренді Гарднер у рамках наукового проекту в каліфорнійській середній школі. Були й ті, хто стверджував, що витримав довші періоди — наприклад, у Роберта Макдональда — 18 днів і майже 22 години в 1986 році, — але ці спроби не контролювалися настільки ретельно й під медичним наглядом, як спроби Гарднера. У зв’язку зі зростаючим усвідомленням великої небезпеки тривалого недосипу в 1997 році комітет Книги рекордів Гіннеса припинив прийом заявок від людей, які бажали побити рекорд у цій галузі.
Безсоння – як лікувати, як краще спати. Про хронічне безсоння та гігієну сну читайте в репортажі Йоанни Гурніковської «Життя в постійному страху: чи засну я?»
Дослідження наслідків екстремального тривалого позбавлення сну заважає тому, що в багатьох випадках проведення таких експериментів навіть на добровольцях вважається неетичним. Позбавлення сну, наприклад, ув’язнених або ув’язнених вважається жорстоким катуванням.
Між наяву і сном
Як підкреслюють Центри з контролю та профілактики захворювань США (CDC), недостатній сон несе ризик таких захворювань, як діабет, хвороби серця, ожиріння та депресія. Як рекомендують експерти цього федерального агентства США, належна тривалість безперервного сну для дорослої людини повинна становити шість-вісім годин з рівними добовими інтервалами.
Звичайно, у всіх час від часу бувають безсонні ночі, але доктор Орен Коен, фахівець з медицини сну в лікарні Маунт-Сінай у Нью-Йорку, зазначає, що приблизно через добу без сну буває важко відрізнити неспання від сну. Простіше кажучи, людина думає, що не спить, а мозкова активність сигналізує про те, що вона знаходиться на межі сну. Як додає дослідник, цей стан називається порушенням сну або мікросном.
«Мені важко повірити, що хтось може не спати більше 24 годин без цих епізодів», — каже Коен.
— Сон бере верх, мозок неминуче засинає. Якщо людина скаже нам: «Я не спав тиждень», це практично неможливо, погоджується доктор Алон Авідан, який керує Центром розладів сну в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі.
ПАП/Марія Самчук
Чергові безсонні години – що відбувається в нашому організмі
Дослідження, проведене в 2019 році – результати були опубліковані в журналі “Природа і наука про сон” – показало, що пильність і концентрація можуть залишатися незмінними протягом 16 годин без сну. Однак після цього увага і концентрація різко погіршуються, особливо у людей, які страждають хронічним безсонням.
Інше дослідження – 2000 року – довело, що 24-годинне неспання знижує координацію рук і очей так само, як алкоголь у крові. Також час реакції учасників дослідження подовжувався, навички прийняття рішень – погіршувалися, пам’ять і увага – погіршувалися. Також порушувалась робота окремих органів чуття.
За даними Клівлендської клініки – некомерційного академічного медичного центру – після 36 годин без сну у людини може виникнути гормональний дисбаланс, уповільнений метаболізм і проблеми з артеріальним тиском. Дослідники також помітили, що після 72 годин безсоння з’являється тривога, депресія і навіть галюцинації.
Вчені: одна безсонна ніч старить людський мозок більш ніж на рік
Недосип і проблеми на роботі
Є докази того, що порушення сну сприяє підвищенню виснаження, більшій кількості помилок на роботі та більшій імпульсивності в стресових ситуаціях на робочому місці. У групі, яка особливо вразлива до наслідків відсутності належної порції сну, є ті, хто працює в змінний час, оскільки їхній добовий ритм серйозно і постійно порушений. Вони часто засинають вдень, що перешкоджає нормальному циклу сну і неспання.
Як зазначає доктор Алон Авідан, у тих, хто не висипається, виникає свого роду борг. За словами вченого, щоб компенсувати одну годину втраченого сну, потрібно повних вісім годин сну.
ЯКЩО ВИ МАЄТЕ ЕМОЦІЙНІ ПРОБЛЕМИ І ХОЧЕТЕ ОТРИМАТИ ПОРАДУ АБО ПІДТРИМКУ, ТУТ ВИ ЗНАЙДЕТЕ СПИСОК ОРГАНІЗАЦІЙ, ЩО ПРОПОНУЮТЬ ПРОФЕСІЙНУ ДОПОМОГУ – І ДІТЯМ, І ДОРОСЛИМ.
livescience.com, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Shutterstock