Новий аналіз даних завершеної місії космічного телескопа Кеплер показує, що до третини планет, які обертаються навколо червоних карликів, можуть бути придатними для життя. Це означатиме, що тільки в Чумацькому Шляху будуть сотні мільйонів планет з таким потенціалом.
У нашій галактиці більшість зірок, які існують, є так званими червоними карликами – значно меншими та менш яскравими, ніж Сонце. Температура їх поверхні нижче 4000 кельвінів. Новий аналіз даних місії Kepler показує, що до третини планет, які обертаються навколо червоних карликів, можуть бути придатними для життя. Для аналізу астрономи з Університету Флориди включили дані, зібрані зондом Gaia Європейського космічного агентства (ESA), який точно вимірює відстані та рух зірок, визначаючи орбіти екзопланет (позасонячних планет). Вчені хотіли визначити так звані ексцентриситети даної орбіти – це величина, що характеризує форму орбіти. «Відстань дійсно є ключовою частиною інформації, яку ми упустили для цього аналізу», — сказала провідний автор Шейла Сагер з Університету Флориди. Дослідження опубліковано в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.
Потенційні умови для життя на планетах, що обертаються навколо червоних карликів
Планети, що обертаються навколо червоних карликів, мають дуже витягнуті овальні орбіти. Вони згорять, якщо підійдуть занадто близько до зірки, у процесі, який називається приливним нагріванням. Припливне нагрівання відбувається, коли гравітаційні сили стискаються та розслабляються через нестабільність на планетарній орбіті. Це призводить до підвищення температури і, як наслідок, до втрати води. Як наслідок, зникають шанси на розвиток життя. Для планет, розташованих далі від червоних карликів, більша відстань може захистити від приливного нагрівання. Однак у цьому випадку планета може бути занадто холодною, щоб підтримувати життя. Таким чином, екзопланети, що обертаються навколо червоних карликів, повинні бути досить близько до своїх зірок, щоб бути достатньо теплими, що піддає їх ризику приливного нагрівання. Аналізуючи дані з бази даних Kepler, вчені Університету Флориди Шейла Сегір і Сара Баллард дійшли висновку, що дві третини планет, які обертаються навколо червоних карликів, можуть мати справу з надмірним нагріванням їх зорями-господарями. Однак у решти однієї третини планет у т. зв У зоні проживання (тобто «зоні проживання») теоретично може існувати рідка вода. Тож потенційні умови для життя там є. За словами дослідників, шанси планети мати стабільну кругову орбіту збільшуються, коли поблизу є інша планета, що обертається навколо тієї ж зірки. «Я вважаю, що наші результати важливі для наступного десятиліття досліджень екзопланет, оскільки вони привертають нашу увагу до цієї популяції зірок», — сказала Сара Баллард.
Основне джерело фото: Shutterstock