Певні закони України, а також наявність заповіту дають повноцінне право людині вступати у спадок в Україні 2023 року після смерті родича. Спадкоємців іноді мало чи дуже багато, і тоді черг отримання спадщини може бути три, чотири і навіть п’ять. Однак завжди спадкоємці першої черги в Україні будуть батьки, подружжя чи діти, але важливо знати всі нюанси вступу та оформлення документації на отримання майна від померлого родича.
Основні відомості на 2023 рік
Важливо, що той, хто перебуває першим по черзі, дітям, наприклад, і спадкоємцям, які перебувають у другій черзі на майно (сестри, брати) випадають різні частки. В основному все майно, землі йде тим, хто є рідними з першої черги. На практиці найчастіше спадщину отримують саме дружини, чоловіки, діти та батьки померлих, а решті зазвичай нічого не дістається.
Якщо спадок купується за заповітом, то тому, хто зазначений спадкодавцем у цьому документі, може покладатися все майно. Людині потрібно вчинити так: спершу піти до нотаріуса.

У нотаріаті просто важливо скласти грамотну заяву про вступ у спадок з права кревності. Для цього процесу відводяться конкретні терміни згідно із законом – це період 6 місяців. Якщо родич помер, з цього дня можна вже подавати документи. Якщо родич не прийшов у цей термін до нотаріуса, то право на спадщину доведеться оскаржити у суді. При упущенні терміну вступу у спадок підготуйте спочатку всі необхідні документи для вступу в спадщину в Україні 2023 року. Важливо при цьому підтвердити той факт, що родич входить до першої або другої лінії спорідненості.
Щоб отримати повні права на житлоплощу померлого родича, важливо підготувати документ, який дає право на отримання квадратних метрів у спадок. Важливо підготувати договір купівлі-продажу, дарчу. Далі знадобиться підготувати державний акт та техпаспорт. Іноді у суді запитують додаткові довідки, наприклад, із БТІ.
Не вдасться оформити землю у спадок, якщо людина не має належних документів. Наприклад, процес не буде відкритий без наявності державного акта чи іншого документа про встановлення на право власності. Краще підготуватись ретельніше та взяти довідку з інформацією з реєстру ДЗК про посвідчення даних власників успадкованої землі. Після цього можна подати заяву на оформлення спадщини в Україні та чекати на видання документа.

Вступ у спадок за заповітом у 2023 році – це процес аналогічний до процедури, за якою майно оформляється за законодавством. Проте кв. метри з урахуванням заповіту переходять до тих осіб, які вказані в ньому. Виняток, коли в померлого є спадкоємці, які мають повні права отримання певної частки від майна. Вартість оформлення спадщини у державного нотаріуса 2023 року становить 5 тис. грн.
Хто отримує частки?
Є категорії родичів, які мають право на спадщину без заповіту. Є й така категорія спадкоємців, яким належить отримати частки у спадок, навіть якщо у заповіті їхні імена та прізвища не вказали. Право на це є у тих, хто є померлим родичем:
- дітьми, яким немає 18 років;
- повнолітніми дітьми з групами інвалідності;
- подружжю-інвалідам;
- непрацездатними батьками.
Варто знати! Перелік цих осіб має право відсудити у спадок половину майна, але якщо за рішенням суду буде зменшено розмір.

Податкові збори
Важливо заздалегідь дізнатися, скільки варто вступити в спадок по праву родинних зв’язків із померлим. Податкова виплата не залежатиме від типу спадкового майна. Потрібно буде заплатити за кожну успадковану частину однаковий відсоток.
Розподіл спадкоємців за чергами передбачає різне нарахування податкових відсотків:
- 0 % – нульовий податок для рідних першого або другого ступеня спорідненості. До них відносяться подружжя, батьки та матері, сестри та брати, онуки, дідусі та бабусі. Також не потрібно сплачувати військові збори;
- 5% від ціни за майно – спадщина прийнята, але не оформлена в Україні. Виплату буде надано тим, хто вважається громадянами чи резидентами країни, за наявності ВНЗ. Також до суми додається 1,5% як військовий збір;
- 18% вартісної оцінки спадщини для тих, хто є спадкоємцями-нерезидентами. Також нараховується 1,5% воєнного збору.
До повноважень нотаріуса не входить видача свідоцтва іноземним спадкоємцям без попередньої сплати відсотків.

Будучи спадкоємцем другої групи можна сплатити відсотки після успадкування майна та землі. Також часто нотаріуси наполягають, щоб оплату було здійснено до того, як свідоцтво буде видано на руки спадкоємцю. Які ще є особливості при вступі до спадщини іноземних родичів (ціна процедури і з чого вона складається):
- податкові та військові збори;
- нотаріат також платний. Потрібно близько 5000 грн за успадкування одного об’єкта нерухомості. При наслідуванні однієї ділянки землі 5 тис. виплата, але коли ділянки 3, то буде потрібно 15 тис. грн;
- юридична допомога та консультація.
Довіреність при вступі
За законом розпочати спадщину на основі довіреності реально. Документ оформляється у нотаріуса. Далі потрібно цей оригінал надіслати до юридичної компанії. Досвідчений фахівець здійснить процедуру наслідування. Варто спочатку взяти дублікати про наявність земельної власності. Також, якщо цих документів немає, то доведеться звернутися до суду та через процес судового розгляду вступити до спадкових прав.

Спадщина для кількох родичів
При успішному розкладі всі спадкоємці можуть домовитися про узгодження порядку отримання майна. Важливо укласти договір письмово у тому, яке майно кому буде віддано. Тепер залишається завірити договір у нотаріуса перед тим, як вступити у спадок у 2023 році.
Важливо! Іноді для договору між родичами про те, кому якась частина спадщини дістанеться потрібно звернутися до суду, де буде укладено мирову угоду.
Документи від спадкоємця з друкарськими помилками
Документи, що дають права на спадщину, ніяк не можна змінити, оскільки на це є лише власник. Спадкоємцям не дається права вносити будь-які зміни до спадкової документації. Якщо в акті на земельне майно було виявлено помилку чи помарок, то варто спробувати звернутися особисто до Держгеокадастру. Там видадуть довідку про те, що в акті є помилка. Також існує ще один варіант – спробувати здати всі ці документи з помилками на експертизу з лінгвістичним аналізом. Якщо нотаріус ухвалить такі рішення від експертизи, то вийде отримати спадщину за стандартною процедурою.
З документами, в яких є помилка, можна звернутися до суду, написавши заяву про визнання права на спадщину. Для цієї справи буде створено окреме судове провадження, яке вирішується досить швидко.
Спадкування майна без документів на спорідненість
Документації на спорідненість може бути в далеких родичів. Також варто скасувати, що спорідненість все ж таки можна встановити. Відновіть спочатку документи про родинні зв’язки. Зробіть запит до РАГСів або архівів. Також, якщо не вдасться знайти збігів щодо спорідненості, зверніться до суду з метою одержання спадкового майна.
Спадкування договору оренди на землю
У судовій практиці також часто є запити на цей процес. Землі спадкодавець може віддати в адміністрації міста або місцевим органам самоврядування. Договори такі досить тривалі – їх термін може досягати 50 років. Договори відрізняються мінімальною ставкою щодо оренди.
Важливо лише до того, як отримати спадщину, правильно зібрати всю документацію. Важливо підтвердити те що, що договір дійсний. Після цього буде видано свідоцтво про право наслідування майна. Сам договір не потрібно переоформлювати, оскільки це понесе у себе безліч інших судових розглядів.
Право успадкування на постійне користування майном
За рішенням Верховного Суду отримати спадщину на постійне право на використання землі чи нерухомості не можна. Проте за наявності певного договору суд може зробити виняток.

Якщо земля передана у фермерство
Коли спадкоємець отримав землі, але з права вони мають статус фермерського господарства, їх використовувати можна фермерства. Документ про успадкування видається за статутом, який отримує спадкоємець. Важливо при цьому взяти у спадок не землі, а корпоративне право. При цьому спадкоємцю буде позначено частку як юридичній особі. При цьому можна постаратися викупити землю, яка перебуває у праві користування сільгоспгосподарства.
Що належить доглядальниці у разі відсутності заповіту
Опікуни – це ті, хто має право на спадщину без заповіту в Україні. Трапляються випадки, коли особи, які доглядають спадкоємця, отримують майно нарівні з родичами першої черги. Які для цього потрібні підстави:
- Опікун спадкоємця є законним претендентом на спадщину. Важливо врахувати, що черга при цьому не є важливою.
- Догляд за спадкодавцем відбувається через те, що людина є інвалідом.
- Обличчя мало доглядати за спадкоємцем досить довго. З прав, які визначив суд, буде прийнято успадкування майна.
Процедура успадкування у період воєнного стану
При настанні війни в Україні процедура набуття спадщини ускладнилася через те, що люди, які проживають на окупованих територіях, не можуть подати документи або отримати їх з відповідних органів влади. Якщо людині потрібно розпочати спадок у небезпечних регіонах, де ведуться бойові дії, то слід для персональної безпеки не їхати в небезпечну зону бойових дій. Є для цього спеціальна процедура – це звернення за місцем проживання чи перебування у нотаріальну контору.
У період воєнного стану є кілька нюансів щодо вступу у спадок, оскільки не завжди є доступ до Спадкового реєстру:
- коли до спадкового реєстру немає доступу з об’єктивних причин можливий, то нотаріус має право відкрити справу без використання цієї бази даних. Можна цілком перевірити наявність справи і договору, а також заповіту протягом 5 робочих днів, коли доступ до бази даних знову буде доступний;
- якщо у реєстрі було виявлено заведену справу, то буде зареєстровано спадковий процес. Спадкова справа, при розгляді її не використовується реєстр, передається нотаріусу, який завів це діловодство. Якщо справу не виявили у реєстрі, то її реєструють;
- забороняється видавати свідоцтво про право успадкування у справі, яку заведено без Спадкового реєстру. Важливо зареєструватись у базі даних перед видачею свідоцтва;
- в умовах воєнного стану або за НС, коли доступ до реєстру закритий або неможливий, будь-які заповіти. Також це стосується доступу до змінених заповітів, справ у спадок, договорів, будь-яких дублікатів. Термін відновлення доступу і становить 5 робочих днів.
Для судового рішення щодо вступу у право власності також мають бути підстави. Подавати документи до суду можна лише тоді, коли є обставини, за яких у нотаріаті немає повноважень видати свідоцтво. Які можуть бути причини, що ведуть відмову у видачі свідоцтва від нотаріуса:
- у людини відсутні документи на майно чи землі;
- помилки у документації;
- у спадкодавця документи з помилками у даних;
- спадкоємець не потрапив у строки порядку подання заяви на вступ до спадкового права;
- недостатньо прав на вступ у спадок (потрібне підтвердження). Важливо, наприклад, довести, що існував факт проживання зі спадкоємцем однієї сім’ї.
Який термін набуття спадщини при військовому становищі?
Поширена ситуація, коли спадкоємці не займаються процесом переоформлення спадщини він. Цього факту достатньо, щоб отримати автоматичний вступ у спадок в Україні, але є й інший бік такого процесу. Якщо подати заяву своєчасно, то згідно із законодавством може трапитися багато ускладнень, які вплинуть на рішення суду.
За рішенням важливо спиратися на законодавство, а точніше на Цивільний кодекс. Існує стаття №1270 про прийняття права на спадщину через 6 місяців, що починається з часу того, як відкрився цей юридичний процес. За ч. 2 ст. 1120 Цивільного кодексу України момент початку вступу починається з дати смерті родича або після того, як суд ухвалив той факт, що спадкодавець уже мертвий.

Спадщина може перейти до держави, якщо терміни були втрачені. Відновити терміни придбання спадкового майна заново може допомогти лише орган судової влади. Якщо термін було втрачено, але нотаріус не видав право на спадщину, то варто звернутися до інших спадкоємців і почати спадщину після того, як вони схвалять це в письмовій формі у нотаріуса.
Якщо спиратися на ч. 3 ст. 1272 ЦК, то упущення подання позову за строком, який було втрачено з поважної причини, суд може вирішити видати додаткові строки, і їх буде достатньо для подання заяви на вступ до спадкових прав. Як показує судова практика, поважними приводами цього можуть бути непереборні обставини чи труднощі. Якщо пропущено термін набуття спадщини в Україні, то відновити його буде складно без наявності об’єктивних причин. Новий закон про спадщину 2023 року в Україні поки що не планується вводити в Парламенті.
Висновок
Тепер у 2023 році, щоб вступити у спадок, важливо врахувати і такі нюанси, як наявність або відсутність заповіту, ступеня спорідненості спадкодавця та спадкоємця. На запитання – як довго можна не оформляти спадщину, юристи відповідають, що 6 місяців – термін, який видається спадкоємцю на рішення.