Регулярна фізична активність корисна для нашого серця, а також для людей, які страждають серцево-судинними захворюваннями. Спорт знижує концентрацію «поганого» холестерину (ЛПНЩ), а також знижує масу тіла, регулює вуглеводний і ліпідний обмін, що позитивно впливає на роботу серця.
Фізичні вправи позитивно впливають на наше здоров’я. – Правильно підібрані фізичні вправи приносять користь людям після інфаркту, серцевої недостатності, хірургічних втручань на клапанах та інших захворювань серцево-судинної системи, – сказав кардіолог Марчін Суска з American Heart of Poland Group перед довгими травневими вихідними.
Рух – основа профілактики серцево-судинних захворювань.
Експерти зазначають, що до 70 відсотків захворювань і смертей через серцево-судинні захворювання спричиняють фактори способу життя, зокрема гіподинамія, і лише 30 відсотків — генетичні фактори. Рух – основа профілактики серцево-судинних захворювань.
– Регулярна фізична активність зміцнює серцевий м’яз, стимулює мережу кровоносних судин і покращує їх роботу, завдяки чому до цього органу надходить більше насиченої киснем крові. Серце перекачує кров ефективніше, працює повільніше та краще, що знижує артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень у стані спокою та знижує ризик небезпечних шлуночкових аритмій та серцево-судинних захворювань, – пояснив кардіолог.
Він додав, що спорт також знижує концентрацію «поганого» холестерину (ЛПНЩ) у крові та підвищує концентрацію «хорошого» холестерину (ЛПВЩ). Він також позитивно впливає на психічне здоров’я – підвищує стійкість до стресів, а також знижує масу тіла, регулює вуглеводний і ліпідний обмін – що позитивно впливає на роботу серця.
Які тренування корисні для людей з проблемами серця? – Серцю подобається так зване кардіотренування, до якого входять, серед іншого, танці, їзда на велосипеді, ходьба на біговій доріжці, заняття на еліптичному крос-тренажері, скандинавська ходьба, біг, плавання. Таке тренування збільшує кількість вдихів за хвилину, прискорює серцевий ритм, і завдяки цьому всі клітини нашого тіла та м’язові тканини краще насичуються киснем – пояснила Суська.
За словами кардіолога, для серця не рекомендовані статичні та ізометричні навантаження, тобто тренування з великими навантаженнями. Вони не покращують працездатність або фізичний стан, але збільшують м’язову масу, а в деяких випадках можуть викликати гіпертрофію серцевого м’яза, гіпертонію або аритмію.
Спорт для людей після інфаркту
Спеціаліст зазначає, що нині серцево-судинні захворювання (за деякими винятками) не є протипоказанням до фізичної активності.
– Спорт показаний людям після інфаркту, серцевої недостатності, після операцій з приводу вад клапанів та інших захворювань серцево-судинної системи. Завдяки правильно підібраним вправам ми досягаємо користі для здоров’я, – наголосила Суська.
Важливо, однак, що фізична працездатність у людей з серцевими захворюваннями нижча, ніж у здорових, тому заняття необхідно правильно підбирати.
– Пам’ятайте, що не можна перевищувати «максимальний пульс». Найпростіший спосіб обчислити це – 220 мінус вік, але це приблизний показник і може бути помилковим. Якщо під час тренування наш пульс перевищує максимальну частоту серцевих скорочень, це не підвищить працездатність, а призведе до навантаження нашого організму, – пояснила Суська.
Крім того, багато серцевих пацієнтів використовують бета-блокатори, які знижують частоту серцевих скорочень у спокої (приблизно на 20-30 відсотків) і ускладнюють або роблять неможливим досягнення максимальної частоти серцевих скорочень. – Цій групі пацієнтів необхідно проконсультуватися з фахівцем щодо меж ЧСС, – оцінив кардіолог.
Основне джерело фото: Shutterstock