Згідно зі звітом Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів, принаймні 1109 експонатів із престижного нью-йоркського музею мистецтв Метрополітен належали особам, звинуваченим або засудженим за злочини, пов’язані з антикваріатом.
Звіт Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) опубліковано 20 березня. Журналісти, вивчивши каталоги Метрополітен-музею (MET), знайшли щонайменше 1109 об’єктів, які раніше належали людям, звинуваченим або засудженим за розкрадання або незаконний обіг старожитностей. 309 з цих об’єктів наразі виставлені. Крім того, менше половини з понад 1000 експонатів мають опис того, як вони залишили країну походження, хоча в багатьох із цих країн десятиліттями діють дуже обмежувальні закони про експорт старожитностей.
У доповіді, серед іншого, зазначено, що щодо приблизно 250 предметів старовини з Кашміру та Непалу, які в минулому особливо постраждали внаслідок пограбування, лише 3 експонати мають відповідну детальну документацію. «MET прагне відповідально колекціонувати предмети мистецтва та докладає всіх зусиль, щоб гарантувати, що всі твори, що надходять до колекції, відповідають вимогам закону та (іншим – ред.) суворим правилам, які діють на момент їх придбання», – прокоментував прес-секретар ICIJ Кеннет Вайн. .
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Нью-Йорк повертає Італії награбований антикваріат на 19 мільйонів доларів
Незаконна торгівля антикваріатом
У звіті описуються деякі люди, пов’язані з незаконною торгівлею старожитностями. Колекція Нью-Йоркського музею включає близько 30 предметів, отриманих від Роберта Е. Хехта, якого описали як «торговця старожитностями, який десятиліттями боровся з владою і врешті-решт був судимий за звинуваченнями в контрабанді старожитностей в Італії».
Його методи отримання та продажу експонатів описав його колишній партнер Брюс Макнелл. «Я не думаю, що Боб (Гехт) зазвичай розкриває, звідки він бере речі», — сказав він журналістам ICIJ. – Чи знав я, що предмети походять із незаконних джерел? Ні, але я підозрював. Але ми ніколи не заглиблювалися в це, додав Макнелл. Він також згадав, що одного разу продав антикварну грецьку вазу, яку придбав Гехт, MET. Як він зазначив, тодішній куратор об’єкта Дітріх фон Ботмер “не запитував у нього жодних подробиць про його походження чи місце його знаходження”.
Метрополітен-музей Нью-ЙоркаShutterstock
Колекція MET також включає понад 800 предметів, отриманих від іншого співробітника Хехта, Джонатана П. Розена. Надані ним експонати були частиною колекцій Клівлендського музею мистецтв і Корнельського університету в минулому, але після того, як ці установи дізналися про потенційні порушення, пов’язані з їх придбанням, обидва вирішили повернути їх.
Ще 85 із 1109 експонатів колекції Метрополітен-музею, описаної ICIJ, пов’язані із Субхашем Капуром, якого минулого року в Індії засудили до 10 років за злочини, пов’язані з незаконним обігом творів мистецтва на загальну суму 100 мільйонів доларів.
Конфіскати в музеї
Як зазначає ICIJ, колекція MET була предметом кількох резонансних конфіскацій за останні кілька років. У 2022 році влада США конфіскувала щонайменше 29 предметів, які раніше належали їй.
У 2019 році після того, як знаменитість Кім Кардашьян позувала на одній із фотографій, зроблених на щорічному MET Gala, поруч із 2000-річною золотою труною зі стародавнього Єгипту, було встановлено, що музей придбав роботу в дилера, який мав представити ліцензія на “слабку підробку” експонату.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Знищено експонати на понад 360 мільйонів злотих. Музей заперечує приховування інцидентів
Основне джерело фото: Shutterstock