Дослідники з Національної лабораторії Сандіа в Нью-Мексико роками вивчали звуки, які поширюються на десятки кілометрів над нашими головами. Завдяки повітряним кулькам зі спеціальними самописцями вдалося зафіксувати таємничий стукіт.
Стратосфера — другий шар атмосфери Землі. Умовно вона простягається на висоті від 10 до 50 кілометрів над поверхнею Землі. Звуки, які там виникають, є інфразвуком і мають занадто низьку частоту, щоб ми їх почули.
«У стратосфері є таємничі інфразвукові сигнали, але їх джерело абсолютно невідоме», — сказав провідний дослідник Деніел Боуман, старший науковий співробітник Національної лабораторії Сандіа в Нью-Мексико. Його команда поділилася записом і припущеннями щодо нього 11 травня на 184-й зустрічі Акустичного товариства Америки в Чикаго.
З додаванням вугілля
Боумен і його колеги побудували серію пластикових повітряних куль шириною сім метрів і прикріпили до них датчики, які називаються мікробарометрами. Вони наповнили повітряні кульки порошком деревного вугілля.
– Наші повітряні кульки – це величезні поліетиленові пакети з трохи вугільного пилу всередині, щоб зробити їх темними. Ми створюємо їх, використовуючи малярський пластик із будівельного магазину, конвеєрну стрічку та вугільний порошок із магазинів піротехніки”, – сказав Боумен. – Коли сонце світить на темні повітряні кулі, повітря всередині нагрівається і стає плавучим. Цієї пасивної сонячної енергії достатньо, щоб підняти повітряні кулі з поверхні Землі на понад 20 кілометрів у небо, додав він.
З 2016 року ця група вчених вже випустила близько 50 повітряних куль. На самому початку роботи дослідники записували звуки від вивержень вулканів, але потім почали вивчати й інші звуки.
Нещодавно вони записали короткі, майже невловимі, повторювані звуки постукування. Дослідники ще не знають, з чим мають справу, але мають кілька гіпотез. Один із них, наприклад, полягає в тому, що це раніше не виявлена форма атмосферної турбулентності. Згідно з іншою теорією, це можуть бути відлуння звуків з поверхні Землі, які розсіялися і стали невпізнанними.
Вчені пообіцяли продовжити дослідження звуків у стратосфері.
Основне джерело фото: Shutterstock