Британський щоденник опублікував список пам’яток, заради яких варто відвідати Польщу. На ній є очевидні речі, але й такі, які можуть здатися дивовижними з точки зору жителя нашої країни, наприклад, поїздка в трамваї. Автор тексту Бен Ейткен. Британець також зробив огляд нашої кухні, зазначивши, серед іншого, «Польські буріто».
Бен Ейткен – британський журналіст і письменник, який кілька років тому поїхав на рік до Польщі. Як він сам підкреслив, такий незвичайний напрямок міграції він обрав із чистої цікавості. Він оселився в Познані, місті, про яке раніше ніколи не чув. Він влаштувався на роботу в бар, де працював підсобним на кухні за мінімальну зарплату. У вільний час він дізнавався про польську культуру, гуляв і подорожував країною. Свої переживання він записав у книзі «Англієць у Познані», виданій у 2020 році.
Тепер Ейткен опублікував статтю в Guardian про «10 чудових речей, які варто зробити в Польщі». У списку – як відвідини польських міст, так і природні пам’ятки.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Такі свята обирає більшість поляків, які виїжджають за кордон. Знавець плюсів і мінусів
Візит до Познані
«Я відчуваю величезну слабкість до Познані не лише тому, що саме там я працював у барі, де подають рибу та чіпси (риба з картоплею картоплею, страва, популярна особливо в Англії – ред.)», – зазначає Ейткен на початку. Серед місць, які варто відвідати на карті міста, він перераховує, зокрема: розташований неподалік від центру озера, гамірного старого міста з музеєм круасанів або знаменитими познанськими козами та Enigma Cipher Center, розташованим на його околиці.
ПознаньShutterstock
Відвідування Варшави
Друга позиція у списку Ейткена – польська столиця. «Під час Другої світової війни Варшава була повністю розбомблена, тому той факт, що це процвітаючий двомільйонний мегаполіс і виграв плебісцит «Кращий напрямок Європи 2023», можна назвати дивом», – пише британець. Серед найбільших визначних пам’яток Варшави він вказує зовсім неочевидні місця: два празькі музеї – неонових вогнів і горілки – та костел Святого Хреста на Краківському передмісті. Як він нагадує, у цьому храмі знаходиться урна з серцем Фридерика Шопена.
ВаршаваShutterstock
Скелелазіння та дикі купання в горах
Польські гори не є одними з найвищих у Європі, але вони справді можуть вразити когось із рівнинної Англії. Ейткен рекламує його як ідеальне місце для «катання на лижах, скелелазіння та дикого купання в гірських озерах». Тут також вказано міста, які підходять як бази для подорожей по окремих хребтах: Вроцлав для гір Карконоше, Краків для гір Татри та Жешув для гір Бещади.
Квітучі крокуси в Хохоловській долиніPAP/Ґжегож Момот
Поїздка на трамваї
Для мешканців великих польських міст трамвай є повсякденним транспортом, для британців – туристичною атракцією. Не дивно, адже у Великобританії ці транспортні засоби набагато менш популярні, ніж у Центральній та Східній Європі. Серед познанських трамваїв Айткен особливо рекомендує лінію номер шістнадцять, яка проходить, зокрема, через біля собору та на річці Варта.
Познанський трамвайTVN 24 Познань
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Міста з найкращим громадським транспортом. Двоє сусідів Польщі на подіумі
Літні фестивалі
У англійців набагато більше літніх фестивалів, ніж трамваїв – наприклад, знаменитий фестиваль Гластонбері, який є одним із найбільших подій такого типу в Європі. Але Польщі в цій категорії нема чого соромитися. У своєму тексті Ейткен згадує мейнстрімовий Opener (цього року там гратимуть Arctic Monkeys і SZA), катовіцький Tauron Nowa Muzyka, щось для шанувальників футуристичного звуку, а також кінофестиваль New Horizons, організований у Вроцлаві.
Відвідування трьох храмів
Британець вказує на три храми, які, на його думку, варто відвідати: варшавський собор св. Яна, «свідчення відданості й мужності нації», архітектурний «бігос» собору на краківському Вавелі та каплиці св. Кінга в соляній копальні у Величці. Останнє він називає «доказом того, що поляки завжди знайдуть спосіб помолитися».
Каплиця Святого Юра КінгаРафал Стахурський | Соляні копальні у Величці”
Харчування в молочному барі
«Маючи вільний день у Польщі, я б знайшов молочний бар, швидко занурився в його вічну атмосферу, а потім напхався досхочу», — розповідає Ейткен. У подальшій частині тексту він радить туристам спробувати кислий житній суп – нещодавно визнаний другим найкращим супом у світі – сало, бігос і голубці, які він називає «польським буріто». Чізкейк на десерт. Дивує думка автора про польські вареники, які зазвичай хвалять туристи. Британець називає їх «однією з найбільш переоцінених речей у Північній півкулі».
кислий супShutterstock
Відпочинок на польському узбережжі
У підзаголовку Ейткен пише про польське узбережжя, але згодом обмежується коротким привітанням для Трайміста. Сопот рекомендується перш за все – із золотистим пляжем довжиною кілька кілометрів і дюнами, найдовшим пірсом в Європі та відновленою архітектурою курортної епохи. Серед місць, які варто відвідати в сусідньому Гданську, він згадує добре збережене старе місто та Європейський центр солідарності, «що показує, як Польща позбулася клейма комунізму».
Шторм у Балтійському моріShutterstock
Поїздки на Мазури та Біловежу
Візьміть напрокат каяк і пропливіть на ньому по одному з понад двох тисяч мазурських озер, радить читачам Ейткен. Для тих, хто вже побував у північно-східній частині Польщі, автор також рекомендує відвідати Біловезьку пущу, розташовану на кордоні з Білоруссю. «Це дім чорних лелек, вовків і зубрів, але від них потрібно триматися на безпечній відстані», – наголошує він. Білосток, місто Людвіка Заменгофа, творця мови есперанто, вказано як ідеальну відправну точку для Біловежі.
Зубр в БіловежіShutterstock
Відвідування Лодзі
Прізвисько «HollyŁódź» місто, розташоване в центрі Польщі, завдячує своїм багаторічним кінотрадиціям, – пояснює британець. Додає, що в місцевій кіношколі серед інших навчалися Анджей Вайда, Роман Поланскі та Кшиштоф Кесьльовський. У статті також згадується Музей мистецтва в Лодзі та Мануфактура, «вражаючий мистецький і рекреаційний комплекс у колишній текстильній фабриці».
Лодзька мануфактураСова Олена/Шуттерсток
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Де знайти найкращу місцеву кухню? У рейтингу три міста з Польщі
Основне джерело фото: Shutterstock