За сезон пара сипухів з’їдає кілька тисяч гризунів. Для фермерів, які піклуються про врожай, це допомога, якою не можна зневажати. Крім того, це безкоштовно та на 100% екологічно безпечно. Все, що вам потрібно зробити, це зробити так, щоб сови захотіли жити біля ферм. Орнітологи з Познані знають, як це зробити.
Раніше вважалося, що вони викликають церковні пожежі. Не викликав у них співчуття і «диявольськи верескливий» голос. Так вони притупились. Тепер ситуація змінилася і фермери запрошують їх під свій дах. Буквально.
Орнітолог як акробат
Найважче потрапити на будівельний брус, який зазвичай ставлять під дахом високого сараю. Втягнути ящик розміром з невелику посудомийну машину теж нелегке завдання. Але після цього працювати з шуруповертом – одне задоволення. Таким чином молоді орнітологи з Гуртка лісівників Університету природничих наук у Познані на початку березня встановили дванадцять гніздових ящиків для сипух. Давно пора, адже у сов тільки починається шлюбний період. Вчені люблять жартувати, що сипухи схожі на інопланетян. І не лише через їхні яйцеподібні голови та вугільно-чорні очі. Ці сови є одними з найтихіших птахів у світі. Завдяки специфічній будові крил вони можуть літати буквально безшумно.
Ящики для сипух надав орнітологам районний єгер із ПознаніМарта Кухарчак
«Я гарантую, що якби він пролетів повз наші обличчя, жоден шурхіт чи порив повітря його б не видали. Крім того, вушні отвори в черепі сипухи розташовані не симетрично. Це дозволяє птахам чути більш просторово та відстежувати рухи здобичі в режимі реального часу, – каже Марцін Лагуна з орнітологічної секції Університету природничих наук. Тому сипуха є природною машиною для знищення мишей і полівок. І це робить її союзником фермерів.
– Щоб прогодувати себе та своїх дитинчат, пара сипух здатна вполювати до п’яти тисяч гризунів за сезон! – каже магістр біології та фермер в одній особі Патрик Кокоцінський. – Ці сови – природні союзники фермерів, бо зменшують чисельність шкідників. А це означає кращі врожаї та менше грошей, витрачених на хімічні засоби захисту рослин, стверджує фермер, який разом із батьком і братом керує сімейною фермою у Сновідові, Велика Польща. Місцевість відома відтворенням традиційного сільськогосподарського ландшафту. Він садить між деревами, засіває квіткові луки та будує ворота в каналах, щоб утримувати воду. Тому, коли молоді орнітологи з Університету природничих наук шукали відповідні місця для встановлення гніздових ящиків, вони звернулися за допомогою до Патрика. Будиночки для сипух – це не будки для синиць, які можна повісити на будь-якому дереві.
Молоді сипухи, сфотографовані під час огляду виводкаСлавомір Рубача
– Потрібні горища будинків і сараїв, і вони є у фермерів, – згадує Марцін Лагуна. – У першому сезоні ми скористалися допомогою великого кооперативу з району Чемпінь, який надав нам свою власність, але вона швидко закінчилася. Тому ми шукали більше господарів, готових співпрацювати, і Патрик виявився найкращим зв’язком, – каже орнітолог і додає, що господарі з околиць Сновидово зацікавилися проектом вище середнього. Дехто серйозно висловлював розчарування, що сов не відразу встановили в комплект стенду.
Сови не такі, якими здаються
У шанувальників «Твін Пікс» ця цитата напевно буде асоціюватися. У серіалі Девід Лінч використав велику рогату сову, а не «сипуху», як англосакси називають сипуху, але ви розумієте, що він має на увазі. Сови – вісники нечистих сил! Якщо сучасна поп-культура грає з цим архетипом, це означає, що вона має давню традицію. Польське народне повір’я говорило, що сипухи зобов’язані своєю назвою звичаю… їсти церковні свічки. Іншим марновірством було те, що сови викликають пожежі.
Сипухам приписували демонічні властивостіShutterstock
– Наслідки сплутали з причиною, – зазначає Патрик Кокоцінський. – Бо й справді, у разі пожежі селяни могли бачити, як із сараїв та дзвіниць вилітають перелякані птахи. Якщо до цього додати їх жахливо верескливий голос і нічний спосіб життя, то не дивно, що їм приписували демонічні властивості і, на жаль, винищували, – каже фермер. Тим часом життя з сипухою не клопітка. Сова ненавидить гніздовий матеріал, тому чистити ящики не потрібно. Залишки її застілля, тобто дробини, швидко розкладаються. І в основному він активний вночі.
– Відомі випадки, коли орендодавці чи священики роками не знали, що в їхніх будинках живуть сови, – каже Марцін Лагуна. – Сипуха цілий день проводить у будці чи іншій схованці, а на полювання вилітає навіть не в сутінках, а в темну пору ночі. Якщо їх і чути, то переважно при годуванні молодняку. Потім пташенята видають тихий шиплячий звук. Були люди, які сприйняли це за звук змії і шукали вужів на горищі, – сміється натураліст.
Те, що молоді орнітологи роблять у сільській місцевості Великої Польщі, вже перевірили їхні колеги з Близького Сходу. На початку 1990-х ізраїльські кібуці заполонили гризуни. Полівки та миші з’їли велику частину посівів у цій пустельній країні, тож їм було оголошено хімічну війну. Було використано стільки отрути, що незабаром родентициди забруднили запаси води та їжі, і люди почали хворіти. Тоді на допомогу прийшли ізраїльські орнітологи, які запропонували вихід, відповідний природі.
– Масово будували гнізда та оглядові майданчики для сипухів. У відносно невеликій країні це було досить легко, і популяція сов швидко зростала, – пояснює Патрик Кокоцінський. – Сьогодні Ізраїль споживає на 80 відсотків менше електроенергії. менше родентицидів, тому що шкідники вбивають сипухів. Ізраїльські орнітологи також діляться досвідом з палестинцями та ліванцями, тож програма має й позитивний політичний аспект, – додає фермер. Ну, як бачите, сова може бути і голубом миру. В Ізраїлі реінтродукція сипуха стала державною програмою, і зараз налічується близько 5000 гніздових пар цих птахів.
Ящики для сипух оснащені незвичайними ПВХ трубами, які створені для того, щоб домашньої куниці, великої любительки пташиних яєць, було важко потрапити всередину. Якщо все буде добре, то бокси будуть заселені цього сезону.
– Ми будемо контролювати їх у травні, і якщо вони молоді, ми одягнемо їм обручки, – каже Марцін Лагуна. – Проте це оптимістичний сценарій, адже життя навчило нас, що треба трохи почекати. Птахам залишається лише самостійно відкрити конкретне горище та наші ящики. Це може зайняти два-три сезони, підсумовує орнітолог.
Збірка кабін вимагає великої оперативностіЄва Налепа
Але як тільки вони приживаються, це назавжди. Сипухи територіальні і осілі. Пара птахів може жити до кількох років і протягом цього часу працювати на благо фермера. Йому потрібно щось натомість? На додаток до відносного спокою, це буде різноманітний сільськогосподарський ландшафт.
– Їм, звичайно, не вигідні монокультури та вирощування кукурудзи чи ріпаку, що поширюються на горизонт, тому що в них важче полювати, – каже Лагуна. – Добре, якщо поля примикають до луків, а балки поросли деревами, які можна використовувати як оглядові майданчики, – перераховує орнітолог.
Так склалося, що ці пам’ятки в Сновидово не пропустять.
Основне джерело фото: Shutterstock