Погляди всього світу звернені до Тайваню, який у вівторок відвідала президент Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі. Візит викликав серйозну напругу на лінії Вашингтон-Пекін.
Китайська Народна Республіка визнає Тайвань – також відомий як Китайський Тайбей – частиною своєї території.
Візит Пелосі на Тайвань. «Цю акцію важко пояснити раціонально»
– Подорож Ненсі Пелосі була не дуже продуманою. Якщо припустити, що США різко критикують Росію за те, що вона робить під час війни з Україною, робити подібні дипломатичні провокації не зовсім мудро, – оцінив проф. Wawrzyniec Konarski з Vistula Academy of Finance and Business у програмі «Точка зору».
Як він пояснив, «китайці — це нова держава, вони дуже чутливі до цього і не жартують». Він нагадав, що Тайвань не визнає більшість країн світу.
У свою чергу, історик і політолог доктор Кшиштоф Кавенський запідозрив, що візит Пелосі був частиною стратегічної політики США, а не індивідуальною ініціативою.
– Важко пояснити цю «акцію» раціонально. Безсумнівно, це вплине на загострення китайсько-американських відносин, і в той момент, коли війна в Україні триває і США її підтримують, виникає питання: чи не відкриває Америка другий фронт? — дивувався він.
ДИВІТЬСЯ: Тайвань. Ненсі Пелосі: США не покинуть Тайвань
Проте через мить він додав: – З іншого боку, можливо, США користуються моментом клінчу в російсько-українських протистояннях і хочуть показати, що Далекий Схід і Тихий океан також є їх зоною. вплив.
Кавенцький висловив сподівання, що «на даний момент нам не загрожує світовий конфлікт, ядерна війна, але ми, безсумнівно, перебуваємо в найнебезпечнішій ситуації з часів закінчення холодної війни».
Чи назріває четверта криза в Тайванській протоці?
Про візит Пелосі йшлося і в студії “Гостя подій”. – Оголошено військові маневри, які оточать Тайвань з усіх боків, де-факто з шести напрямків. Це те, що сталося нещодавно в 1995 році, і можна сказати, що ми знаходимося на початку четвертої кризи в Тайванській протоці, – пояснив Гжегож Сенкевич, автор блогу “Тайванський дракон”.
Інший співрозмовник Богдана Римановського, Міхал Богуш, експерт із китайських справ Центру східних досліджень, погодився з його оцінкою.
– Четверта тайванська криза триватиме кілька місяців, як мінімум до 20-го з’їзду Комуністичної партії Китаю, запланованого на осінь цього року. Підозрюю, що Пекін намагатиметься затягнути істерику як мінімум до березня 2023 року, коли парламенту доведеться “простукати” рішення, прийняті на з’їзді, пояснив він.
ДИВІТЬСЯ: Тайвань. На острів висадилася президент Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі
На його думку, «буде багато галасу, пограння м’язами, доводячи, що ми показали імперіалістам і їхнім маріонеткам на Тайвані, де їм місце, а насправді (китайці) бояться зруйнувати статус-кво в Тайванській протоці. “
Богуш підкреслив, що китайському лідеру Сі Цзімпіну потрібна міжнародна напруга для зміцнення його політичних позицій у країні.
Тайванці далекі від паніки
Сенкевич, який перебуває на Тайвані, сказав, що жителі острова звикли до загроз з боку Китаю і що напруженість у вівторок не викликала паніки.
– Громадськість досить позитивно сприймає візит Ненсі Пелосі. За його словами, на Тайвані більшість людей підтримує Демократичну партію, яка орієнтована на Захід і має намір не підкорятися КНР.
Богуш також пояснив, що в Китайському Тайбеї не бояться, що конфлікт може спалахнути миттєво.
– За оцінками, найраніше китайці будуть готові завдати удару в кінці цього десятиліття. На сьогодні війна та вторгнення малоймовірні, оскільки обидві сторони до цього не готові. Сам острів дуже важко дістати. На Тайвані є лише кілька місць, де можна було б здійснити посадку. Тайванська армія готувалася до можливого вторгнення 70 років, зазначив він.
Тайвань і вторгнення в Україну
Кавенцький припустив, що приїзд Пелосі в Тайбей може змінити ставлення Пекіна до конфлікту в Україні. Китай досі був нейтральним.
– Питання в тому, чи вони зараз не підтримають Росію? Експерти представили ситуацію за східним кордоном Польщі як гру сил, а в довгостроковій перспективі – бажання залучити на свій бік Москву, сказав він у «Гості подій».
проф. З іншого боку, Конарскі заявив, що США є «лицемірною країною». Пам’ятаймо, що під час кримінальної війни, яку ведуть росіяни, також є неймовірні випробування єменців, які беруть участь у громадянській війні, де одну зі сторін, Саудівську Аравію, підтримує Байден – сказав він, визнавши, що “як завжди, йдеться про бізнес”.
Кавецький заявив, що головним опонентом США є Китай, і «навіть у цьому контексті він не впевнений, що Сполучені Штати не зможуть заплатити будь-яку ціну за те, щоб Росія відвернулася від Китаю».
Вашингтон назвав підтримку України та постачання їй зброї “ослабленням Росії”. Він також підкреслив, що Київ, борючись за свій суверенітет, також “переслідує певні глобальні інтереси США”.
ДИВІТЬСЯ: Збройні сили Тайваню готуються до війни. Китай не хоче, щоб Ненсі Пелосі туди приїхала
– Китайці підтримують росіян тактично, тому що те, що відбувається в Європі, для них це якийсь експеримент, ми брутально говоримо, але це так. Стратегічно це не так. У китайців є своя потреба в життєвому просторі, і відомо, що Росія, яка буде ослаблена в результаті цієї війни, може бути васалізована Пекіном, підкреслив Конарскі.
“Америка сповнена рішучості конкурувати з Китаєм, і це дуже ризикована гра”, – підсумував Конарскі.