Космічний телескоп Джеймса Вебба передав перше зображення позасонячної планети. HIP 65426 b має масу в дванадцять разів більшу за масу найбільшої планети Сонячної системи і є космічним «дитиною». – Це знаковий момент не тільки для телескопа Webb, але й для всієї астрономії, – прокоментував Саша Хінклі з Університету Ексетера, який брав участь у спостереженнях.
Головним героєм фото, опублікованого в четвер, є газовий гігант під назвою HIP 65426 b. Його маса становить шість-дванадцять від маси Юпітера, найбільшої планети Сонячної системи. Він молодий для планети, йому всього близько 15-20 мільйонів років, – описує NASA. Для порівняння, Землі 4,5 мільярда років.
Фотографувати екзопланети (позасонячні планети) важко, оскільки зірки набагато яскравіші за планети, пояснює космічне агентство США. HIP 65426 b більш ніж у 10 000 разів тьмяніша за орбіту зірки на зображенні як яскрава точка. Оскільки два об’єкти розділені досить великою відстанню (вони в 100 разів далі один від одного, ніж Земля і Сонце), прилади телескопа заблокували світло зірки для прямого зображення екзопланети.
Екзопланета на зображенні, надісланому телескопом Webb
Зображення HIP 65426b було записане з використанням чотирьох різних інфрачервоних хвиль. Як зазначає NASA, це показує, «як легко телескоп Webb може знімати світи за межами Сонячної системи».
«Це знаковий момент не лише для телескопа Webb, але й для астрономії в цілому», — прокоментував Саша Хінклі з Університету Ексетера у Великобританії, який брав участь у спостереженнях.
Зображення екзопланети HIP 65426 b, зроблене за допомогою чотирьох різних інфрачервоних хвильNASA/ESA/CSA, А. Картер (UCSC), команда ERS 1386 та А. Паган (STScI)
Екзопланета була відкрита в 2017 році завдяки Very Large Telescope Observatory в Чилі, що належить Європейській південній обсерваторії. Пристрій зробив короткохвильові інфрачервоні зображення планети, але здатність Вебба розкриває нові деталі, які наземні телескопи не змогли зафіксувати, пояснює NASA.
«Космічний скарб»
Як каже Аринн Картер з Каліфорнійського університету в Санта-Крус, яка очолює аналіз зображень, «отримати це зображення було все одно, що викопати космічний скарб». – Є ще багато зображень екзопланет, які сформують наше розуміння їх фізики та хімії. Ми навіть можемо відкрити раніше невідомі планети, сказала вона. «Я вважаю, що найцікавіше те, що ми тільки почали», — додав Картер.
Космічний телескоп Джеймса Вебба працює з цього літа. Серед перших фотографій, надісланих апаратом, показаний спектр атмосфери екзопланети WASP-96 b.
Телескоп Джеймса ВеббаPAP / Reuters / Adam Ziemienowicz
Основне джерело фото: NASA/ESA/CSA, А. Картер (UCSC), команда ERS 1386 та А. Паган (STScI)