Як встановив Wirtualna Polska, директор Урядового інформаційного центру, Томаш Матіня є членом наглядової ради литовської компанії Kauno Tiltai, яка займається будівництвом доріг, мостів, тунелів та аеропортів. За даними WP, він має заробляти близько десятка тисяч злотих на місяць. Передбачається, що це стане винятком в антикорупційному законі.
Як читаємо у WP, Kauno Tiltai є литовською філією польської Trakcja Group, в якій польська компанія Державного казначейства – Agencja Rozwoju Przemysłu має 18,6% акцій.
Урядовий інформаційний центр повідомив польським збройним силам, що Матиня має «згоду генерального директора канцелярії прем’єр-міністра на додаткове працевлаштування». Сам Матиня, – читаємо у WP, – «заявив, що перебуває у відпустці, має необхідні згоди, а робота в Наглядовій раді не пов’язана з роботою в ЦІР і жодним чином на неї не впливає».
Виняток із антикорупційного закону
Речник уряду Пьотр Мюллер повідомив порталу, що “Матиня має вигоду з виключення, передбаченого антикорупційним законом. Він був призначений до Наглядової ради компанією Державного казначейства”.
Те, що каже речник уряду, є важливим з точки зору так званого антикорупційного закону, який передбачає обмеження, зокрема, для працівників держустанов.
Відповідно до регламенту, – читаємо у WP, – такі особи не можуть «включати члени правлінь, наглядових рад чи ревізійних комісій компаній комерційного права чи ліквідаторів цих компаній». Закон також вказує, що «якщо згадується комерційне товариство, під ним розуміється комерційне товариство, а також інше товариство, до якого застосовуються положення господарського права, у тому числі товариство за іноземним правом».
Проте в законі є виняток – заборона брати участь в органах товариства не поширюється на осіб, призначених, у тому числі, Держказначейством. Це справа Матиня.
Хабілітований доктор юридичних наук Яцек Залісний, з яким поспілкувався журналіст Війська Польського Патрик Міхальський, стверджує, що на керівника CIR поширюються положення антикорупційного закону, але вказує на виняток. – Не виключено, що це може стосуватися і цього випадку. Однак справа особлива, адже йдеться про директора CIR, одного з найближчих соратників прем’єра, який працює на іноземну компанію. Це важлива обставина з точки зору захисту економічних інтересів держави та збереження секретної інформації, нагляд за якою має здійснювати Агенство внутрішньої безпеки, зазначив він.
WP: сім’я колишнього міністра та радника прем’єр-міністра в наглядовій раді литовської компанії
Wirtualna Polska пише, що до наглядової ради литовської компанії також входять інші особи, пов’язані з правлячою командою в Польщі.
«На литовській версії веб-сайту також є Маріуш Хлопік, неформальний радник глави уряду, один із героїв скандалу з електронною поштою та приватно, як повідомляє Gazeta Wyborcza, зять Костянтина Радзивіла», Мазовецький воєвода, колишній міністр охорони здоров’я, читаємо у WP. “Наші інформатори вказують на можливу відставку Хлопіка в останні тижні, але підкреслюють, що він був пов’язаний з наглядовою радою”, – додає портал.
Також членами наглядової ради є брат Костянтина Радзивіла Мацей та двоюрідний брат Домінік. До нього також входить д-р Радослав Адам Сєрпінський, нинішній президент Агенції медичних досліджень, раніше призначений уповноваженим прем’єр-міністра з питань розвитку сектору біотехнологій і незалежності Польщі в галузі продуктів крові.
— Виглядає несерйозно. Здається, обов’язки керівника Урядового інформаційного центру настільки великі, що на додаткову роботу в такій компанії може не вистачити часу. Також через те, що ми маємо справу з зовсім іншою спеціалізацією, тому що мова йде про компанію, яка спеціалізується на будівництві. Варто також зазначити, що в Наглядовій раді можна знайти й інших осіб, пов’язаних із владою. Здається, це якась політична синекура, юридична, але викликає огиду, – прокоментував для WP Кшиштоф Іздебскі, юрист фундації Open Spending EU Coalition, який роками займається питаннями прозорості в суспільному житті.
Основне джерело фото: Матеуш Марек / PAP