Вчені щойно виявили квазімісяць 2023 FW13. Невеликий астероїд супроводжував Землю в її подорожі навколо Сонця принаймні з 100 року до нашої ери. Це небесне тіло не обертається навколо нашої планети, а рухається разом з нею – земне тяжіння лише трохи направляє його на правильний шлях.
Багато планет Сонячної системи мають багато природних супутників – у Сатурна навіть понад сотню, але у Землі є лише один. Але нові спостереження показують, що ми не такі самотні, як ми можемо думати під час нашої подорожі навколо Сонця.
Близький сусід
Астероїд 2023 FW13 вперше спостерігали в березні цього року вчені з обсерваторії Pan-STARRS на Гаваях. Його відкриття швидко підтвердили астрономи з інших підрозділів і Міжнародного астрономічного союзу. Перша опублікована інформація про астероїд привернула увагу астронома Адрієна Коффіне, який дійшов висновку, що небесне тіло може мати орбіту, схожу на орбіту Землі.
Coffinet змоделював орбіту 2023 FW13. Як виявилося, космічний камінь обертається навколо Сонця точно в той же час, що і Земля, при цьому залишаючись відносно близько до нашої планети. Такі об’єкти називаються квазісупутниками або квазісупутниками. Таке тіло не має прямого відношення до Землі, але залишається в гравітаційному зв’язку з нашою планетою.
2023 FW13 — невеликий об’єкт, розміром близько 15 метрів. Її орбіта найближча до Землі на відстань 14 мільйонів кілометрів – для порівняння, для Місяця ця точка знаходиться на відстані 364 тисячі км від нашої планети.
Він залишиться з нами надовго
Хоча 2023 FW13 не є єдиним квазімісяцем Землі – у 2016 році спостерігали астероїд Kamoʻoalewa, який також обертається навколо Сонця разом із нашою планетою, але в одному аспекті він унікальний. Розрахунки Коффіне показали, що небесне тіло супроводжує Землю більше двох тисяч років, принаймні з 100 року до нашої ери. Для порівняння, Kamoʻoalewa був «захоплений» на початку 20 століття.
«Схоже, що це найдовше існуючий квазімісяць Землі з усіх відомих», — сказав Коффіне Sky & Telescope. – Його орбіта, здається, залишається в цій конфігурації майже 4000 років.
Як зазначив Алан Харріс з Інституту космічних наук Колорадо, такі об’єкти, хоч і обертаються в гармонії із Землею, навряд чи коли-небудь становлять серйозну загрозу. Цей тип орбіти також більш стабільний, ніж нерегулярні, не пов’язані з нашою планетою.
LiveScience, Sky і Telescope
Основне джерело фото: Shutterstock