В епоху відсутності благ цивілізації та модних віянь наші пращури давали імена своїм дітям, прив’язуючи їх до певних днів, коли церква шанує святого. Ще одне ім’я давалося при хрещенні, служачи одним із особистісних оберегів людини.
Для таких випадків існувала особлива книга – Святці, яка допомагала зробити вибір імені за церковним календарем. Та й зараз ця книга в пошані у православних, які прямують у дорогу за Вчителем та Його учнями незалежно від тенденцій.
Як дізнатися, коли іменини за церковним календарем?
Знати дату іменин зобов’язана кожна людина. Відзначати чи не відзначати – справа особиста, але як зрозуміти правильний день ангела? Добре, якщо вам пощастило і у вашого небесного заступника один день шанування.
Але дуже часто на інформаційних сайтах у розділі «Іменини у…» своє ім’я можна зустріти кілька разів у різні дні. І що робити, якщо ви істинно вірите і хочете відвідати храм цього дня?
Але ж за старих часів так і було прийнято. Піти до храму, схилитися перед іконою свого небесного заступника та покаятися у гріхах. Після чого попросити хранителя про подальшу допомогу або дати обітницю досягти успіхів у чомусь, наприклад.
Адже даючи ім’я святого чоловіка чи діви, батьки вірили у розсудливість своїх чад. А ангел-охоронець виступав, говорячи сучасною мовою, адвокатом носія свого імені. До речі, слово іменини і тезка походять від вираження тезоіменистий святий, тобто той, хто носить одне й те саме ім’я з людиною.
За роки існування СРСР сенс нарікання ім’ям змінився. Тепер дитині дають ім’я на честь родича, великого діяча чи героя телесеріалу. І гаразд, якщо останній варіант вітчизняного розливу без фантазії авторів. А ось фанати одного із серіалів назвуть доньку Сансою – як їй шукати своє ім’я у церковному календарі імен?
Власне, про пошук і поговоримо. Якщо у вашого святого один день пошани – вам пощастило. У списку зі святців нижче знайдіть своє ім’я та вносите дату до календаря особистих дат. Наприклад, автор це 2 серпня.
У багатьох людей день ангела збігається з днем народження. Наприклад, у Макарів це 12 березня найчастіше. З дівчатами складніше – їхні імена трапляються рідше. Найближчі до нашого прикладу – Кіра та Марина могли народитися 13 числа.
Якщо у вашого святого кілька днів пошани, то віддайте перевагу найближчому дню шанування після дня народження. Особливо виділимо позначку 2000 року, коли Архієрейський собор прославив новомучеників та сповідників Російських.
Якщо ви живете в РФ, цей фактор вирішальний – хрещені до 2000 року повинні обирати ім’я, актуальне на момент хрещення.
Деякі імена не зустріти у календарі. Так, у чоловічих святцях 2023 року аналогом Жанни та Івана виступають Іоанна та Іоанн відповідно. Церковне написання Дмитра – Димитрій, а Юрієві цілком може відповідати Георгій.
Алісам у церкві дають ім’я Олександри на честь св. страстотерпиці Олександри Федорівни, яка до хрещення називалася Алісою. А деякі взагалі відрізняються за звучанням. Світлана – Фотинія, Вікторія – Ніка.
У святцях дні шанування святих наводять за старим стилем. Для переведення до нашого обчислення до вказаного числа додайте 13. Якщо сума виходить більше 30-31, відніміть число днів у попередньому місяці.
Наприклад, новомученика Павла (Добромислова) Рязанського, протоієрея, шанують 20 січня. Відповідно, за новим стилем дата обчислюється так: 20+13=33, 33>31, тому 33-31=2. Підсумок – 2 лютого. Також консультацію дадуть служителі храму.
Як давали ім’я за старих часів?
Історія циклічна та традиції нарікання іменами своїх дітей це доводить. У давнину до запровадження християнства й у наш час батьки мали велику свободу.
Так, дитину могли назвати на честь діда, радянські громадяни давали імена на честь свят та значних подій. А зараз до послуг батьків серіали, журнали про життя поп-зірок. Так і ростуть у наших містах Санси, Кхалісі, Мадонни чи Жасмін.
Щось подібне було і за старих часів. Іноді дитині давали ім’я одразу. Довгоочікуваного первістка називали Ждан, другого – Вторак. Того, хто народився в тріскучу зиму, запросто могли прозвати Морозом.
Іноді дитину називали не відразу, а чекали на прояв характеру. Тихін свідчив про мовчазного і добродушного хлопчика, а Забава шуміла і згортала на своєму шляху перешкоди у трубочку. Причому існувала традиція не забувати імена померлих предків.
З віком у людини виникало і друге – прізвисько. Вони відбивали професію (Данила-коваль), рису характеру (Анна-шалунья), розумові здібності (Іван-дурень) або мали захист від чогось (Злість захищала від злого духу). Незважаючи на заборону Петра I, традиція прізвиськ залишилася, ставши основою для прізвищ.
Християнська церква, що прийшла, внесла істотні зміни в традиції нарікання. Імена християнських святих почали витісняти язичницькі та давньослов’янські. Навіть було складено особливий список заборонених імен.
Крім прямого публічного імені, священик давав при хрещенні ім’я святого, шанованого в день здійснення обряду. Так, Володимир Великий отримав ім’я Василь, яке сини, відомі як Борис і Гліб, раніше носили імена Романа і Давида.
До речі, перші святці навіть не мали календарної прив’язки. Священик вибирав ім’я дитині з ономастикону – списку імен під час хрещення. Трохи згодом церква склала календар шанування святих. Ця система застосовується досі.
Цю своєрідну базу поділяють на два типи – слов’янські та скандинавські. Чіткий поділ оформився до XVII століття. Імена другої групи призначалися для державних чоловіків і жінок, тоді як слов’янські імена були для простолюдинів.
Найпопулярнішим ім’ям у селян був Іван. Таке ім’я у знаті зустрічалося дуже рідко. На думку спадають Іван Калита та Іван Грозний.
Подібна градація існувала і в по-батькові, що зароджуються. Протягом століть селянських дітей реєстрували за прикладом «Настасья, дочка Василя». Очевидно, манеру перейняли у скандинавів і переінакшили їх традиційні суфікси прізвищ – сон та – доттер.
Звичні нам всім –овичі і – поширювалися у князів і царських осіб. Революція 1917 року та радянські реформи зрівняли всіх.
Нижче ми наводимо перелік імен зі Святців по місяцях для дітей обох статей. Деякі з них повторюються, оскільки церква вшановує кількох тезоіменистих святих або блаженних у різні дні навіть одного місяця.
Православний календар 2023 імен для хлопчиків за місяцями святців
Січень
У січні дні ангела відзначають:
- Миколаї,
- Артеми,
- Гнати,
- Віталії, а також давно забуті Порфирії.
Зазначимо, що згідно з церковними канонами розрізняють Ігнатія та Ігната. Тому вітаючи носія цього імені – уточніть паспортну форму, щоб не зганьбитися. Також є у списку Григорії, Федори.
Лютий
Серед незвичайних іменинників місяця:
- Порфирій,
- Зенон,
- Пітірім.
Деякі іменинники маловідомі у Російській православної церкви чи перебувають у пошані у суміжних церков. У цьому списку:
- Павич,
- Акіла,
- Адріан.
Не обійдеться і без класики:
- Федір,
- Григорій,
- Костянтин.
Окремо виділимо, що більшість чоловіків Валентинів відзначають день ангела 14 лютого, який іменують днем закоханих.
Березень
Цього місяця день ангела цілком може відзначити знаменитий танцюрист Амадор Лопес. Примітно, що хоча ім’я Амадор латиноамериканське, воно потрапило до святців деяких держав.
Також у переліку:
- балканське ім’я Кодрат,
- дивовижні Євтихій,
- Діонісій та Еварест.
З більш звичних:
- Тимофію,
- Леонід,
- Сергій,
- Сава.
Квітень
Підготовка до статті стала для автора відкриттям чоловічого імені Іриней, аналогом звичної для всіх жіночої форми Ірина. Серед класичних іменинників:
- Прохор,
- Яків,
- Григорій,
- Тимур.
Травень
Українець Демід та грек Македоній відзначають день ангела цього місяця. Більшість Миколаїв у першій половині року прив’язують день ангела до дня Миколи Чудотворця, який відзначають 9(22) травня.
Також серед іменинників місяця:
- Осип,
- Ростислав,
- Мирон та інші.
Червень
І знову у переліку Іринеї. Поряд із ними:
- Костянтин,
- Руслан,
- Олег,
- Михайло та інші.
Липня
У липні свої дні ангела відзначають:
- Митрофани,
- Івани,
- Гнати,
- Гордії.
А Камілл взагалі єдиний раз на рік відзначає свої іменини.
Серпень
Незважаючи на те, що ім’я Ілля зустрічається в іменинах регулярно протягом року, більшість носіїв воліють відзначати свої іменини саме другого серпня.
Цього місяця також відзначають іменини:
- Гліби,
- Захари,
- Юрії,
- Леоніди та Аміри.
Вересень
Вересень просто наповнений екзотичними іменами у церковному календарі:
- Созонт,
- Арістіон,
- Ісихій,
- Анфім.
Поряд із ними у вересні вітають:
- Георгія,
- Павла,
- Віталія,
- Єлізара,
- Кирила,
- Арсенія.
Жовтень
Ігорі, Андрони, Семени – готуйтеся відзначати свої дні ангела у жовтні, якщо ви народилися чи охристилися цього місяця.
Також зазначимо:
- Пилипа,
- Андрія,
- Бориса та Дем’яна.
Цікавим є також факт дня ангела у носіїв імені Іоанн. Не плутати з ім’ям Іван – вони відрізняються написанням та канонічністю, якщо хочете.
Листопад
У листопаді свої дні іменин відзначають Михайли, адже 21 листопада за новим стилем відзначають день архангела Михайла.
Також у різні дні у церковному листопаді згадують:
- Пилипа,
- Якова,
- Костянтина,
- Анатолія та навіть Віллі.
грудень
Коли ж святкувати свій день ангела Ноелю, як не у грудні, коли весь світ готується до Різдва? Також не забувають про Миколу – всі, хто носить ім’я Микола та народився у другій половині року, зазвичай прагнуть прийняти привітання 6 (19) грудня, а не в інший день.
Те саме стосується і Андрєєв (13 грудня нового стилю), Савв (18 грудня). З незвичайних імен зустрічаються Раймонд та Нектарій. Також варто не забувати про те, що Степан та Стефан, Ігнат та Ігнатій відзначають у грудні іменини у різні дні!
Православний календар 2023 імен для дівчаток по місяцях святців
В офіційному календарі шанування жінок святих зустрічаються нечасто. Але при цьому день ангела щодня святкують носії того чи іншого імені. Це може бути як жіночі аналоги чоловічих імен, і цілком оригінальні.
Січень
Всім відомий Тетянин день 12 (25) січня, коли носительки цього імені відзначають свято разом із студентами всіх мастей.
Також вітають:
- Ян,
- Уляна,
- Ірине,
- Крістін,
- Марін,
- Амін.
Лютий
Під впливом робочих буднів мами автор був переконаний, що чоловіки та жінки Валентини відзначають свій день ангела 14 лютого. Та ні, дівчатка відокремилися від хлопчиків і святкують день ангела із захисниками Вітчизни 23 лютого.
Цього місяця привітайте:
- Ален,
- Олен,
- Інн,
- Камілл та Елін.
Березень
1 березня за старим стилем (14 за новим) наші предки шанували Параскеву. Разом із носіями цього імені відзначали і похідні Параски.
З березневих імен…