Тардигради – мікроскопічні, надзвичайно витривалі тварини – можуть бути використані в медицині. Американським вченим вдалося виділити з них хімічні сполуки, які діють як багатоцільові консерванти, стабілізуючи, в тому числі, ліки від гемофілії.
Тихоходки — мікроскопічні тварини, відомі своєю неймовірною витривалістю. Вони можуть пережити повне висихання, охолодження майже до абсолютного нуля, нагрівання до 150 градусів за Цельсієм або навіть перебування в космічному вакуумі. У журналі Scientific Reports було опубліковано дослідження, яке показує, як люди можуть скористатися цими дивовижними навичками.
Витривалий, як тихохідка
Дослідники з Університету Вайомінгу досліджували дві речовини, які впливають на витривалість тихоходок – цукор під назвою трегалоза та білок CAHS D. Дослідники використовували їх для стабілізації фактора VIII, білка, відповідального за згортання крові. Його використовують при лікуванні гемофілії, але доступ до нього може бути ускладнений, оскільки препарат потрібно зберігати в холодильнику або морозильній камері. Це, в свою чергу, пов’язане з проблемами в транспорті та розподілі.
– У слаборозвинутих регіонах світу під час стихійних лих, космічних польотів або війни доступ до холодильників і морозильних камер, а також до електрики обмежений. Це часто означає, що люди, яким потрібен фактор згортання VIII, не отримують його, пояснює Томас Бутбі, провідний автор статті.
Дослідники відзначили, що належним чином підготовлений білок CAHS D підходив для стабілізації препарату. Фактор VIII можна зберігати без охолодження, піддавати сильному нагріванню та зневоднювати багато разів без втрати своїх властивостей.
Неспорчак – мал. ілюстративнийShutterstock
Ліки, клітини та їжа
Як пояснює Бутбі, дослідження показує, що фактор VIII і, можливо, інші ліки можна стабілізувати білками. – Завдяки білкам, отриманим із тихоходок, ліки можна зберігати у висушеному вигляді, при кімнатній або навіть при підвищеній температурі. Це означає доступ до рятівних ліків для будь-кого та будь-де.
Подібним чином вчені також хочуть стабілізувати інші біологічні фармацевтичні препарати, тобто отримані з живих організмів, такі як вакцини, антитіла, продукти крові та навіть стовбурові клітини.
«Це не тільки допоможе організаціям, що працюють у країнах, що розвиваються, але й сприятиме створенню безпечної системи… яка робить нас незалежними від охолодження зберігаються ліків, їжі та інших молекул», — пояснює Бутбі.
Основне джерело фото: Shutterstock