Птахи в нашій країні не вільні від небезпеки мікропластику. Команда польських вчених провела дослідження дроздів (Turdus merula) і співочих дроздів (Turdus philomelos), під час яких виявилося, що в травному тракті всіх досліджуваних птахів виявлені небезпечні частинки. Це перше таке дослідження в Польщі.
Дослідники з Білостока досліджували наявність мікропластику в травному тракті двох видів птахів: дрозда та співочого дрозда. Дослідження показали, що мікропластик був присутній в тілах усіх досліджуваних тварин.
Це означає, що наземні екосистеми накопичують частки з пакувальної плівки та пластикових «одноразових матеріалів».
Результати дослідження, проведеного командою Dr. Кшиштофа Деонізяка з біологічного факультету Університету Білостока були опубліковані в науковому журналі «Science of the Total Environment», – повідомили в університеті. Вона підкреслила, що це перше в Польщі дослідження споживання мікропластику птахами.
Дрозд (Turdus merula)Shutterstock
У всіх досліджених птахів
Пластмаси включають широкий спектр синтетичних матеріалів на основі полімерів, які можна легко обробляти та формувати за допомогою тепла. Завдяки цим властивостям вони широко використовуються в нашому побуті з 1950-х років.
Вчені з Білостока використовували птахів, які загинули внаслідок зіткнення з будівлями, шумозахисними стінами чи високовольтними лініями. Птахів зібрали члени команди та волонтери в рамках моніторингу природи та громадських наукових проектів у різних місцях Підляського воєводства. Виявилося, що всі 16 досліджених дроздів і 18 співаків мали мікропластик у травному тракті.
Дослідники спостерігали загалом 1073 шматки мікропластику, які в основному складалися з волокон розміром менше міліметра. Більшість спостережуваних мікропластиків були прозорими, що може вказувати на те, що вони були отримані з одноразових продуктів або плівки, яка використовується для упаковки. У кожному дослідженому співаку було виявлено в середньому 40 мікрочастинок пластику, а в дрозда – в середньому 21.
– Середня кількість [cząstek] Таким чином, мікропластик, знайдений у травному тракті наших дроздів, був вищим, ніж той, який був показаний для будь-якого з раніше вивчених видів наземних птахів, а також вищий, ніж той, який зареєстрований для морських птахів, сказав доктор Деонізяк.
Всюдисуща загроза
На його думку, це не лише доказ того, що коси та співаки споживають мікропластик. – Висока концентрація мікропластику в травному тракті обох видів свідчить про всюдисущу присутність мікропластику в екосистемах, у яких ми самі живемо, – підсумував учений.
Як пояснив біолог, пластик піддається природному розпаду та деградації на мікроскопічні частинки, які називаються мікропластиком (менше п’яти міліметрів в одному вимірі), а потім на нанопластик (менше 0,1 мікрометра). Ці частинки поступово накопичуються в навколишньому середовищі і створюють проблему для живих там організмів, починаючи від рослин і дрібних безхребетних і закінчуючи людьми.
– Вони можуть утруднити й унеможливити рух, а якщо їх проковтнути, вони можуть спричинити пошкодження та закупорку травного тракту, що може призвести до харчових розладів або смерті, – пояснив доктор Кшиштоф Деонізяк.
Співочий дрізд (Turdus philomelos)Shutterstock
Ріст, розвиток, розмноження
Експерт пояснив, що токсичні матеріали, отримані з мікропластику, і небезпечні сполуки, що поглинаються на їх поверхні з навколишнього середовища (наприклад, ДДТ, ПХБ або важкі метали), знижують виживаність і темпи росту, затримують статеву зрілість і знижують репродуктивну здатність у різних групах тварин.
– Більшість досліджень мікропластику на сьогоднішній день проводилися у водних екосистемах, але прогнозується, що забруднення землі буде набагато більшим. Адже вчені виявили наявність мікропластику в далекій Антарктиді або на льодовиках у Гімалаях, розташованих понад 6500 метрів над рівнем моря. Існуючі дослідження показують, що забруднення ґрунту є значним, і мікропластик виявлено в рослинах і різних видах безхребетних і хребетних, додав біолог.
Вчений наголосив на необхідності моніторингу масштабів забруднення мікропластиком у різних екосистемах та на трофічних рівнях. Він вважає, що зразковими видами можуть стати птахи, які займають різні екологічні ніші в різноманітних наземних середовищах – від природних зон до центрів міст.
У дослідженнях під керівництвом Dr. Deoniziak відвідали: Sławomir Niedźwiedzki з Glass Traps Foundation, Wojciech Pol – аспірант кафедри водної екології біологічного факультету Білостоцького університету та Олександра Ціховська, яка в липні 2022 року захистила магістерську роботу на цьому факультеті. в рамках описаного дослідження.
Основне джерело фото: Shutterstock