Останнє відкриття свідчить про те, що Земля складається з п’яти шарів замість чотирьох. У внутрішньому ядрі нашої планети знаходиться залізна куля, радіус якої становить 650 кілометрів, свідчать дослідження австралійських вчених. До такого висновку вони прийшли, вивчивши відбиття сейсмічних хвиль, викликаних землетрусами. Співавтор Хрвоє Ткалчич описав сферу як «планету в планеті».
Діаметр Землі становить приблизно 12 750 кілометрів. Внутрішня структура нашої планети складається з чотирьох шарів. Це кора, мантія, рідке зовнішнє ядро та тверде внутрішнє ядро, що складається із заліза та нікелю. Останній із цих шарів завширшки 2440 км був відкритий у 1930-х роках.
Вперше геологи висунули тезу про наявність ще одного шару планети в центрі внутрішнього ядра планети понад 20 років тому. Австралійські вчені щойно оголосили, що вони виявили найпотаємніше ядро земної кулі. Дослідження було опубліковано у вівторок в журналі Nature Communications. За словами вчених, у внутрішньому ядрі знаходиться залізна куля з орієнтовним радіусом 650 кілометрів. Це говорить про те, що наша планета складається з п’яти шарів, а не з чотирьох.
Вивчення центральної частини Землі має вирішальне значення для розуміння формування та еволюції планет. Існування найпотаємнішого ядра було темою для розгляду вчених, але відсутність інструментів ускладнювала дослідження.
Вони вивчали відбиття сейсмічних хвиль
Тхань-Сон Фам і Хрвоє Ткалчич, автори дослідження, зібрали дані для вимірювання різного часу відскоку сейсмічних хвиль, викликаних землетрусами. Вони досліджували хвилі від 200 землетрусів магнітудою понад 6 балів. Уперше вчені спостерігали, як хвилі відскакують у п’ять разів уздовж усього діаметра Землі. Досі спостерігали, як хвилі відскакують до двох разів, від одного боку земної кулі до іншого й назад.
– Сейсмічна енергія великих землетрусів настільки велика, що сейсмічні хвилі можуть обігнати Землю багато разів, – описав проф. Станіслав Ласоцький з Інституту геофізики Польської академії наук. «Я думаю, що ці хвилі спричинили реверберацію між поверхнею Землі, межею між зовнішньою частиною внутрішнього ядра та нововиявленою залізною кулею», — сказав він. Ласоцький пояснив, що «реверберація — це процес багаторазового відбиття хвиль двічі». «Явище добре відоме в акустиці, але також і в сейсміці», — додав він.
«Планета всередині планети»
Хрвоє Ткалчич з Австралійського національного університету назвав залізну кулю, яка може бути розташована у внутрішньому ядрі Землі, «планетою в планеті». «Це суцільна сфера, розміром приблизно з Плутон і трохи менша за Місяць», — додав він.
Як зазначив провідний автор дослідження Тхань-Сон Фхам, відкриття цього об’єкта було ускладнено тим, що його склад дуже схожий на внутрішнє ядро Землі.
«Ми можемо розповісти більше про поверхню інших віддалених небесних тіл, ніж про глибокі надра нашої планети», — сказав Фам. На думку вчених, це відкриття «вплине на нинішню концепцію походження та еволюції Землі».
«Це нова знахідка»
– Робота цікава. Вчені використали мережу сейсмографічних спостережень глобальної мережі та показали, як саме виглядає структура надр Землі. Ми дізналися, що радіус залізної кулі становить 650 кілометрів і що вона має нерівномірний розподіл. Це нове відкриття, сказав проф. Йоланта Настула з Центру космічних досліджень Польської академії наук.
Основне джерело фото: Rost9/Shutterstock