Організм людини не захищений від блискавки, і її вплив може виявитися згубним для здоров’я та життя. Тому під час грози уникайте місць, куди найчастіше б’є блискавка, наприклад, високих споруд, самотніх дерев чи електромереж. За словами дослідників, носіння або навіть використання мобільного телефону не підвищує ризик удару блискавки.
● Енергія блискавки може досягати 500 МДж і нести електричний заряд 100 мільйонів вольт. Це приблизно стільки, скільки несе з собою вибух 122 кілограмів тротилу…
● Організм людини не захищений від блискавки, і її вплив може бути згубним для здоров’я та життя.
● Під час грози уникайте місць, де найчастіше б’є блискавка, наприклад високих будівель, дерев та електричних мереж.
● Імовірність удару блискавки в людину з увімкненим мобільним телефоном не підвищується, а також при розмові по мобільному телефону.
Удар блискавки, що становить потенційну небезпеку під час грози
Як відомо, нагріте повітря легше холодного, тому піднімається вище. Коли він досягає певної висоти, зазвичай кілька кілометрів над землею, він починає швидко розширюватися, його вага збільшується, а водяна пара, яка в ньому міститься, конденсується. Так утворюється грозова хмара.
Коли послідовні маси гарячого повітря течуть, кристали льоду у його верхньому шарі починають стикатися з краплями води в нижньому, що призводить до їх електризації та ініціації шторму, під час якого виникають електростатичні розряди, або, кажучи просторіччям, блискавки.
Що таке блискавка і як вона створюється?
Кристали льоду і води сильно натираються в камеру грози. Одним із ефектів цього процесу є «втрата» електронів льодом, що рухається вгору. В результаті верхні шари хмари стають електропозитивними. Нижні шари, навпаки, залишаються електронегативними, що призводить до різниці електричних потенціалів і розряду. Енергія отриманої блискавки може досягати 500 МДж і нести електричний заряд 100 мільйонів вольт. Це приблизно стільки, скільки несе з собою вибух 122 кілограмів тротилу…
Температура розряду досягає 15 000 градусів – більше, ніж на поверхні Сонця (близько 6 000 градусів)! Блискавки можуть приймати різні форми, створюючи численні гілки або прямі лінії.
Наслідки ударів блискавки
Удар блискавки може мати серйозні наслідки. Дерева, уражені розрядом, миттєво чорніють, оскільки сік миттєво випаровується, а природний кремнезем у землі плавиться, утворюючи скло. Будівлі, які не захищені відповідним обладнанням (громовідводом), піддаються серйозній небезпеці. Електромагнітний імпульс, що виникає в результаті удару, може серйозно пошкодити електромережу, фактично зруйнувати підключені до неї пристрої, а висока температура може призвести до пожежі.
У разі зіткнення з автомобілем або літаком пасажирам нічого не загрожує, але деякі компоненти все одно можуть бути пошкоджені. Гірше, коли блискавка потрапляє прямо в людину. На жаль, бувають і такі ситуації, іноді з драматичними наслідками.
Блискавка б’є в людину
Величезна енергія, яку несе блискавка, може вбити людину на місці. Однак відомі випадки людей, які виходили неушкодженими або з легкими травмами. Однак це щасливі винятки. Організм людини не захищений від блискавки, і її вплив може виявитися згубним для здоров’я та життя.
Висока температура призводить до великих опіків, а ураження електричним струмом може серйозно пошкодити нервову та серцево-судинну системи. Може порушуватися серцевий ритм. У постраждалої людини може розвинутися апатія або збудження, судоми або погіршення зору та слуху.
Як захиститися від удару блискавки? Що притягує блискавку?
Якщо нас зненацька застигла гроза, варто запам’ятати кілька основних правил, які можуть врятувати нам життя. Понад усе уникайте місць, де найчастіше б’є блискавка, таких як високі споруди, дерева, електромережі. Щоб уникнути удару блискавки на відкритому повітрі, ми повинні:
– тримайтеся подалі від високих споруд стовп, тип щогли (мінімальна відстань до висоти предметів);
– уникайте відкритих місць, берегів і пагорбів;
– уникати перебування на узліссі: краще заходити в ліс, але не наближатися до самотніх дерев або невеликих груп дерев;
– тримати дистанцію хв. 5 метрів від найдовшої гілки;
– не залишатися у воді (озеро, річка, море тощо), але також уникайте місць, де збирається вода (канави тощо);
– уникайте металевих конструкцій (наприклад, огорожі, перила);
– не тримайте в руках металеві предмети.
Чи можу я користуватися телефоном або ноутбуком під час грози?
Нам категорично заборонено користуватися мобільним телефоном? Вчені спростовують тезу про те, що використання смартфона під час грози підвищує ймовірність бути враженим блискавкою. Польський комітет захисту від блискавки Асоціації польських інженерів-електриків 7 жовтня 2015 року зайняв позицію з цього приводу. За даними ПКОО СЕП не збільшується ймовірність удару блискавки в людину з увімкненим мобільним телефонома також під час дзвінка на мобільний телефон.
Наведене вище твердження також стосується інших електронних пристроїв, які використовують бездротову передачу. Користуючись смартфоном, планшетом чи ноутбуком, нам не потрібно турбуватися про свою безпеку під час грози.
Як розрахувати, як далеко йде шторм?
Найкращий спосіб захисту від ударів блискавки — запобігати ситуаціям, у яких вони можуть загрожувати нам. Ми можемо легко обчислити відстань шторму, відлік секунд від спалаху до грому. Кожен з них відповідає відстані близько 340 метрів.
Штормовий онлайн-радар, який показує поточні шторми в Польщі та розташування штормів, може допомогти визначити, де зараз перебувають шторми. Ми також можемо перевірити, де бувають шторми онлайн, використовуючи карту грозових хмар світу. Це, безумовно, сприятиме підвищенню нашої безпеки під час літнього відпочинку.
Основне джерело фото: Shutterstock