Reuters повідомляє, що серйозною перешкодою для відновлення експорту зерна з України морем може стати пошук достатньої кількості моряків, які бажають відправляти судна, що застрягли, в українських портах. Представники галузі стурбовані безпекою своїх працівників.
Після вторгнення Росії в Україну, яке почалося 24 лютого, в українських портах застрягли 94 судна з близько 2 тисячами на борту. Більшість з них з часом були евакуйовані, зараз в українських портах 80 одиниць, в основному балкери, з 450 моряками. Щоб кораблі відновили експорт зерна з України, їх необхідно забезпечити екіпажами, повідомляє в середу агентство Reuters.
Відсутність відповідного персоналу може перешкодити відновленню перевезень за угодою, укладеною 22 липня між Україною, Росією, Туреччиною та ООН домовленості про розблокування українських портів для експорту зерна. За даними Reuters, угода має вирішальне значення для послаблення глобальної продовольчої кризи.
«Зараз наша головна турбота — це безпека екіпажів», — сказав Хенрік Дженсен, директор Danica, компанії, яка спеціалізується на підборі моряків для кораблів, що обслуговують порти Східної Європи.
Відсутність моряків може стати перешкодою для експорту зерна з УкраїниReuters
Стурбованість безпекою моряків
Теоретично перші кораблі з України можуть вирушити найближчими днями, але сумнівно, що багато моряків вирішать служити на таких суднах, поки не побачать, що безпечні коридори через заміновані води дійсно працюють, зазначає Reuters.
Він додає, що страхові компанії вважають весь регіон зоною підвищеного ризику, що ще більше здорожує такі перевезення.
За роботу в таких умовах моряки також мають право на вищу зарплату, нагадує штаб ITF профспілок транспортників.
ITF закликає звільнити моряків від військової служби
Спочатку український експорт зерна повинен буде покладатися на моряків цієї країни, але найняти їх також може бути незручно, оскільки країна оголосила мобілізацію та обмеження для чоловіків призовного віку на виїзд з країни, зазначає Reuters.
Радник президента України Михайло Подоляк заявив в інтерв’ю агентству, що прикордонна служба і Міністерство інфраструктури працюють над врегулюванням цього питання, але не надав подробиць.
ITF закликала президента України Володимира Зеленського звільнити українських моряків з військової служби. За галузевими оцінками, громадяни України становлять 4 відсотки. з 1,89 мільйона моряків, які працюють у всьому світі.
Угода про експорт зерна
Угода, підписана в п’ятницю в Стамбулі, покликана гарантувати безпечні морські коридори до трьох українських портів. Україна та Росія, які підписали окремі угоди з Туреччиною та ООН, домовилися, що експортерів зерна не будуть нападати, для їх супроводу не використовуватимуться військові кораблі, а українські навігатори вводитимуть їх у заміновані українські порти.
Наступного дня після угоди, у суботу вранці, російська армія атакувала Одеський морський торговий порт маневреними ракетами типу “Калібр”. Дві ракети були збиті українською ППО, дві ракети влучили в інфраструктуру порту.
Основне джерело фото: PAP / EPA / РОМАН ПИЛІПЕЙ