Росія намагалася чинити тиск на голову Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаеля Гроссі під час підготовки цією організацією доповіді щодо Запорізької АЕС, заявив посол України в ООН Сергій Кислиця. МАГАТЕ у звіті щодо Запорізької АЕС оцінило необхідність негайного встановлення навколо цього об’єкта зони ядерної безпеки та захисту.
Постійний представник Росії в ООН Василь Нібіензія розкритикував звіт МАГАТЕ про електростанцію в українському Енергодарі, вимагаючи пояснень щодо російської військової техніки, яку там помітили міжнародні експерти. Як повідомляв агенція Укрінформ, дипломат намагався переконати країни-члени Радбезу ООН, що на заводі немає військових агресора. У вівторок засідання цього органу відбулося на вимогу Москви.
– Цікаво подивитися, як росіянин (посол) скаржиться, що йому не вистачило часу, щоб досконально вивчити звіт МАГАТЕ. Як це не Росія сама вимагала скликати зустріч? Єдине, що пояснює цю плутанину, це спроба тиску на генерального директора МАГАТЕ (Рафаеля) Гроссі та його команду ще під час підготовки звіту, заявив посол України в ООН Сергій Кислиця, цитує Укрінформ.
На думку українського посла, публікація звіту перед засіданням Радбезу у вівторок “зірвала плани Москви”, а кремлівська делегація “намагалася маніпулювати” змістом документа. “Наступного разу запасіться терпінням і не галасуйте, якщо тільки мова не йде про виведення військ з України”, – попросив Кислиця російських дипломатів.
Звіт МАГАТЕ щодо електростанції в Енергодарі
У опублікованому у вівторок 52-сторінковому звіті про Запорізьку атомну електростанцію Міжнародне агентство з атомної енергії заявило, що необхідно негайно встановити навколо об’єкта зону ядерної безпеки.
Було підкреслено, що місія МАГАТЕ, яка відвідала станцію минулого тижня, спостерігала пошкодження в різних місцях на майданчику, в тому числі поблизу корпусів реактора. Було виявлено, серед іншого, пошкодження будівлі зі сховищем свіжого ядерного палива та твердих радіоактивних відходів, а також майданчика, де розміщено центральний пункт сигналізації системи фізичного захисту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Звіт Міжнародного агентства з атомної енергії >>>
Представники МАГАТЕ відзначили наявність військової техніки на території електростанції, під укриттям, що з’єднує будівлі з реакторами. У доповіді також згадуються російські військові та військова техніка, які дислокуються там у різних місцях, у тому числі військові вантажівки. За словами експертів Міжнародного агентства з атомної енергії, на території електростанції також знаходяться представники російського Росатома.
Міжнародна місія на Запорізькій атомній електростанції
З 1 по 5 вересня в Енергодарі перебувала група фахівців МАГАТЕ під головуванням його керівника Рафаеля Гроссі. Після завершення огляду об’єкта четверо експертів залишили Україну, а двоє залишилися працювати на місці тривалий час.
Запорізька атомна електростанція – найбільша атомна електростанція Європи. Після вторгнення Росії в Україну, яке почалося 24 лютого, в ніч з 3 на 4 березня об’єкт був захоплений агресором.
На території електростанції дислокується близько 500 російських військових. У серпні війська окупантів кілька разів обстрілювали спортзал, створюючи загрозу викиду радіоактивних речовин. Москва завжди звинувачувала Київ у цих інцидентах.
Основне джерело фото: PAP / EPA / ЮРІЙ КОЧЕТКОВ