Вакцина проти раку може бути доступна пацієнтам до кінця цього десятиліття, кажуть Угур Шахін і Озлем Туречі, виробники вакцини проти COVID-19. Вчені підкреслили, що в їхніх дослідженнях стався прорив.
Угур Шахін та Озлем Тюречі – подружня пара вчених, співзасновники німецької компанії BioNTech, яка спільно з Pfizer розробила вакцини проти COVID-19. Ймовірно, що вакцини від раку стануть широко доступними до 2030 року, визнали вони BBC. Технологія мРНК, на основі якої були створені вакцини від коронавірусу, має використовуватися для боротьби з раком.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Рак молочної залози вражає не лише жінок. Щороку цей рак також виявляють у кількох сотень чоловіків
Вакцина проти раку поруч?
Озлем Тюречі підкреслила, що технологію, яка використовується у вакцинах проти COVID-19, можна трансформувати, щоб стимулювати імунну систему шукати та атакувати ракові клітини. BioNTech працювала над вакциною проти раку до пандемії. Тюречі зазначив, що розробка вакцин на основі мРНК для боротьби з COVID-19 дозволила подружжю краще зрозуміти, як на нього реагує імунна система.
Угур Шахін і Озлем ТюречіАрне Дедерт / dpa / PAP / EPA
«У нас є деякі прориви, і ми будемо над ними працювати»
Вчені сподіваються, що вакцина успішно бореться з раком кишечника, меланомою та іншими видами раку, хоча визнають, що це може бути непростим завданням. Ракові клітини відрізняються одна від одної, і, як підкреслили вони, вкрай складно створити вакцину, яка націлена на всі них і при цьому не атакує здорові тканини. Хоча пара вчених залишаються оптимістами, вони не передбачають дати, коли вакцина може бути доступною. «Як вчені, ми завжди вагаємося говорити, що у нас будуть ліки від раку. У нас є новаторські відкриття, і ми будемо працювати над ними, – підкреслив Тюречі.
В даний час існує кілька версій препарату, які розробляються подружжям Шахін і Тюречі на етапі клінічних випробувань. Як вони зазначили, прискорені темпи схвалення вакцин проти COVID-19 «безумовно прискорять і нашу вакцину проти раку».
Основне джерело фото: Арне Дедерт / dpa / PAP / EPA