У неділю, 31 липня, відбулося урочисте засідання Ради Варшави. За традицією, напередодні річниці Варшавського повстання працівники надають звання Почесної громади. цього року їх отримали колишній мер Варшави Ханна Гронкевич-Вальц та мер Києва Віталій Кличко. Титул також надали історику мистецтва та музеєзнавці, професору Анджею Роттермунду.


Українське телебачення в прямому ефірі
Безкоштовно та без реєстрації
Українське телебачення в прямому ефірі
Безкоштовно і без реєстрації.
На урочистому засіданні Ради Варшави, яке відбулося в Палаці культури і науки у Варшаві, були присутні, серед інших, Ханна Гронкевич-Вальц і професор Анджей Роттермунд, історик мистецтва, колишній директор Королівського замку у Варшаві, який отримав звання почесного громадянина у 2020 році, але титул досі не був вручений. Від імені Віталія Кличка титул прийняв його брата Володимира.
Віталій Кличко: ми переможемо, бо від цього залежить майбутнє Європи
Віталій Кличко, виступ якого транслювався на екрані, виступав за присвоєння звання почесного громадянина міста та голосів, що сьогодні Україна захищає не лише власну незалежність, а й демократію в усій Європі. – Ми переможемо, тому що від цього залежить майбутнє Європи і всього демократичного світу, – свінав.
Додав, що поляки, як і українці, зазнали багато лиха від Радянського Союзу і дуже добре розуміють добре розуміють добре розуміють Кличко нагадав, що понад мільйон українців знайшли притулок у Польщі, а Варшава стала міжнародною.
– – Як поляки, ви добре знаєте, що таке війна. У вас така історія з нашою, ви пережили нацистську навалу та окупацію, потім стали начебія часину. Тому ви добре приймаєте рішення, як ми почуваємося під час цієї війни, – сказав Володимир Кличко.
Він додав, що надає Віталію Кличку звання почесного громадянина – це честь не лише для нього, самрінгоцо, самрйня йому. – Ми дотримуємося тих самих, що й поляки, демократичних принципів, і наші народи знають, що нам потрібно боротися (…) ми добре знаємо, що Польща – і суспільство, і польський уряд від самого початку російського нападу, з 2014 року, постійно нас підтримує, – сказав він.
Володимир Кличко отримав нагороду Почесного громадянина Варшави від імені свого брата, мера Кітлава мера Кітла мера КітлаваPAP / Radek Pietruszka
Кличко підкреслив, що Україна є союзником Польщі так само, як Польща є союзником України.
-Треба пам’ятати про це, – усі він. А також запевнив, що українці відбудують свою країну та зроблять її сучасною. – Ми знаємо, що означає значення, але ми також знаємо, як відбудувати та покращити наїу країну, – наїнго, -.
В інтерв’ю кореспонденту TVN 24 про нагороду титулом він сказав: «Це визнання боротьби, яку ми. Він також знову закликав до ефективних санкцій і зброї не тільки оборонної, а й наступальної. “Ми маємо позбутися російських солдатів з української землі”, – наголосив він.
Ханна Гронкевич-Вальц: Варшава мала хороших володарів
Ганна Гронкевич-Вальц, отримуючи звання почесного громадянина, сказала, що дуже пишеться і дякує за високу оцінку її праці для розвитку міста та роботи на благо варшав’янок і варшавян. – Це велика честь, враховуючи попередніх лауреатів цього достойного звання, серед яких професор Бартошевський, Ванда Трачик-Ставська, прем’єр-міністр Ян Ольшевський, Тадеуш Мазовецький. Сьогодні, оглядаючи назад, можу сказати, що у Варшаві були хороші володарі. Намагалися дбати про мешканців і
мешканок, кожен у свій спосіб намагався вирішувати свої проблеми, – сказала Гронкевич-Вальц.
Додала, що в міру своїх учасників можливо продовжила досягнення своїх попередників. Підкреслила, що з самого початку для неї був дуже важливий комфорт життя мешканців Варшави. Вона нагадала, що боролася в т.ч. за додаткове фінансування будівництва метро або кошти на нові трамваї.
Під час вручення початкового громадянства Ханні Гронкевич-Вальц залишив заступник голови Ради Варшави Даріуш Фігура (ПіС), фракція якого спочатку була проти кандидатури колишньої президентки міста на це звання.
Рафал Тшасковскі: сучасна Варшава – велика заслуга Ганни Гронкевич-Вальц
.
– Ми завжди збираємося перед річницею Варшавського повстання, щоб згадати повстання, але ми, мабуть, не очікували, що заповіт повстання стане колись настільки актуальним, – сказав. – Ми не очікували, що повернуться ті образи, які ми знаємо з історії, що ми дивимося на зруйновані міста, на вбитих жителів і що раптом з’явиться, що це послання Варшавського повстання стало актуальним, – підкреслив Тшасковський. Він додав, що сьогодні Варшава виглядає як одне з найсучасніших міст Європи.
– Це величезна заслуга Ханні Гронкевич-Вальц, – сказав він. І підкреслив, що це протидія, що “виявилася вірною місією розвитку нашого міста”.
Спільна кандидатура
На вересневій сесії Рада Варшави вирішила присвоїти меру Києва Віталію Кличку та екс-меру міста Ханні Гронкевич-Вальц звання почесних громадян Варшави. На вимогу Громадянської коаліції, яка, на думку ПіС, була скандальною, депутати не дебатували щрї.
Мера Києва запропонував на звання Почесного громадянина клуб ПіС, а колишню президентку Варклуби Г. У порядку денному сесії Варшавської Ради був один проект, заснований на цьому приводі з обома ктандида. Опозиція критично поставилася до кандидатури Ханні Гронкевич-Вальц. Пропозиція щодо Віталія Кличка не викликала жодного повідомлення.
ПіС: Це неприпустимо
– Я вважаю, що це дуже погане рішення, незрозуміле. Це розмиває всі моральні сенси. З одного боку, рік тому ми дали почесне громадянство покійної Йоланті Бжеській, а тепер ми надаємо почесне громадянство пані президента, яка відповідальна за реприватизаційний скандал, який завдав шкоди багатьом людям, – сказав депутат від ПіС Даріуш Фігура Польського агентства преси. – Це неприпустимо, що ми не караємо своїх, а нагороджуємо їх, що б вони не зробили. Не можна вдавати, що скандалу не було, що пані президент мала самі лише успіхи. Не йдеться про те, що кожен мер Варшави автоматично повинен мати почесне громадянство міста. Особливо зараз, коли тривають судові справи, – наголосив він. – Ми намагалися зробити так, щоб наша кандидатура об’єдналася, а кандидатура Громадянської коаліції чітко розділяє Раду Варшави і мешканців Варшави, – наголосив він.
Ганна Гронкевич-ВальцTVN24
Ліві: програмно моральний шантаж
Вибір колишньої президентки міста також не подобається лівим. – Ми з самого початку протестували проти цього рішення та процедури, за якою воно було ухвалене. Спосіб був просто скандальним, – підтвердив цей лівий депутат Марек Шольц. – З одного боку, Ганна Гронкевич-Вальц має дуже хороші досягнення – пасивність щодо «дикої» реприватизації чи рішення про приватизацію СПЕК (столичного теплокомуненерго – Ред.). Багато подібних рішень дають тінь на цю кандидатуру і залишають питання, чи виправдана вонла взагати. З іншого боку, на сесію, де
Громадянська платформа, яка має громадян у Раді Варшави, проголосувала за цю кандидатуру, ані депутати, ані мешканці не були допущені до дебатів щодо цієї кандидатури, – відповіли депутати. – Об’єднавши в одній ухвалі кандидатури Ганни Гронкевич-Вальц і мера Києва Віталія Кличка, депутатам фактично не дали можливості проголосувати по совісті. У цьому випадку це був просто моральний шантаж. Усе це викликало у мене величезну огіду. Було обрано найбільш насильницький метод, з тих, які можна було б використовувати. На жаль, приємною урочистістю це ні для кого не стане, – додав він.
Місто – наше: це звання девальвовано
Рішення про надання почесного громадянства Варшави неприхильно зустріли й міські активісти.
– На наш погляд, це просто девальвація цього звання. Це просто партія продає важливий титул своїм колежанцям, який, крім того, що був президенткою Варшави протягом трьох термінів, прославився скандалом із реприватизацією, – сказав активіст Ян Менцвель з Асоціації Місто – наше.
Він також прокоментував голосування. – Це такий швидкий спосіб ускладнити блокування цієї кандидатури. Мені здається, що було б справедливіше проголосувати ці кандидатури окремо, – наголосив він.
ГК: вона змінила наше місто, заслуговує
Кандидатуру Ханні Гронкевич-Вальц захищають у депутати Громадянської Платформи.
– Ганна Гронкевич-Вальц була тим президентом, який змінив наше місто протягом трьох термінів. Якщо згадати, як виглядала Варшава в 2006 році, і подивитися на неї сьогодні, то це зовсім інше місто. Інвестиції, мости, добудова першої лінії метро, запуск другої лінії метро, ціла купа навчальних закладів, бульварів, – сказав Ярослав Шостаковський, голова клубу Громадянської коаліції. – Усе це означає, що Ханна Гронкевич-Вальц заслуговує на цю відзнаку, – додав він.
Коментуючи виклики щодо спільного голосування за обох кандидатів, він сказав, що Рада Варшави завжди голосувала разом за тих кандидатів, які були подані, і тих, які мали шанс пройти. – Ми ніколи не голосували за такі кандидатури окремо, – наголосив він.
Мер Києва Віталій КличкоРатуша Вроцлава
Основне джерело фото: Радек Петрушка / PAP