Витрати на опалення будинків все більше хвилюють поляків перед обличчям зростання цін на енергоносії. Найкраще скоротити ці витрати заздалегідь, вклавши, наприклад, у термомодернізацію. Але є також багато простих і дешевих способів зменшити рахунок за опалення взимку. У цьому допоможуть не тільки невеликі вкладення, а й такі елементарні заходи, як правильна вентиляція, використання штор і робота радіаторів.
Наприкінці серпня міністр клімату та навколишнього середовища Анна Москова оголосила, що рахунки за опалення та гарячу воду для споживачів системного тепла можуть зрости максимум на 42 відсотки. Це все одно означає різке зростання витрат на опалення. Людям, які мають власні джерела опалення, наприклад, вугільні печі, доводиться враховувати ще більше підвищення плати.
Перед наступаючою зимою ще важливіше шукати способи скоротити майбутні рахунки за опалення. Інвестиції в термомодернізацію вашого будинку можуть принести велику економію. – Якщо ми хочемо в довгостроковій перспективі знизити рахунки за опалення, варто подумати про теплоізоляцію будинку. Але це інвестиція в кілька десятків тисяч злотих, – каже Анна Двораковська з польського Smog Alert. Але є також простіші та дешевші способи ефективного використання опалення та зменшення рахунків.
Вартість опалення будинку 2022 рік
Один із найочевидніших, але водночас найефективніших способів зменшити витрати на опалення – це просто прикрутити радіатори. – Один градус менше дорівнює приблизно 8 відсоткам менше споживання енергії і, отже, такої ж фінансової економії. Тож якщо ми знизимо температуру на 3 градуси, ми заощадимо понад 20 відсотків на рахунку, а це вже відчутна сума, – пояснює Анна Двораковська.
Яка температура повітря вважається оптимальною? Це питання індивідуальних потреб і почуттів. Експерти вказують, однак, що в кімнатах, де ми найчастіше перебуваємо, наприклад, у вітальні, зазвичай буває 20-22 градуси. У ванній кімнаті комфорт забезпечують 22-24 градуси. – Своєю чергою, у спальні варто встановлювати температуру навіть нижче 19 градусів, що вигідно не лише для гаманця, а й для якості сну. У прохолодній кімнаті легше заснути і краще спати, – каже Анна Двораковська. Регулювання температури в кімнатах значно полегшує терморегулятор, який можна встановити на радіатор. Придбання такого пристрою – це витрати в межах 200-300 злотих.
Чим гріються поляки?PAP – Maciej Zieliński
Як знизити рахунки
Ще один спосіб підвищити температуру в приміщенні – без обігрівача. Варто пам’ятати, що протягом дня просто розкривати штори. – Навіть у зимову пору року сонячні промені можуть частково обігріти приміщення. Своєю чергою, на ніч варто засунути штори, вони теж певною мірою захищають нас від холоду на вулиці, – пояснює експерт. Навіть найщільніші штори, додає вона, не допоможуть, якщо вікна діряві. – У випадку регульованих вікон перед зимовим сезоном перевірте, чи стулка вікна добре притиснута до рами, – радить Двораковська.
При цьому не варто забувати про правильну вентиляцію опалювальних приміщень. Подача максимально сухого свіжого повітря сприяє нагріванню та допомагає відводити вологу зі стін та меблів. Найкраще провітрювати його 1-2 рази на день при широко відкритих вікнах на 5-10 хвилин. Якщо є можливість, то також варто зробити чернетку. Таким чином повітря швидко замінюється свіжим, при цьому не охолоджуються надмірно нагріті приміщення.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Скорочений час роботи та приглушене світло. Є рішення великого ланцюга
Втрати тепла – як їх зменшити
Буває, що домашні обігрівачі вбудовуються з естетичних міркувань. За оцінками PGNiG, це може збільшити втрати тепла до 20 відсотків. – Крім того, ніякі меблі, наприклад дивани, не можна розміщувати безпосередньо перед радіаторами. Якщо ми маємо поставити його поруч, то відстань має бути не менше десятка сантиметрів, – наголошує Анна Двораковська. Подібним чином працюють і штори та гардини, які щільно закривають радіатор, що також може стати причиною втрати тепла.
У свою чергу, за радіатором варто розмістити т.зв радіаторні сітки. Такі екрани, як правило, виготовлені з алюмінієвої фольги, відбивають тепло, що виділяється радіатором, у бік приміщення та зменшують втрати енергії на кілька відсотків. Їх купівля зазвичай не перевищує суму в кілька десятків злотих. – Це невелика інвестиція, вона має окупитися більше за один опалювальний сезон, – наголошує представник польської Smog Alert.
Також важливо перевірити ефективність самого обігрівача. Перш за все, якщо у нас складається враження, що вони нагріваються менше, ніж повинні, варто їх провітрити. У багатьох моделях радіаторів це проста операція, і більшість людей можуть впоратися з нею самостійно. – Також добре кожні кілька років викликати сантехніка для промивання системи центрального опалення. Підраховано, що таким чином ми економимо до 30 відсотків енергії. Але така операція коштує близько 2000 злотих, тому до неї слід ставитися як до економії в перспективі кількох років, а не одного сезону, – пояснює Двораковська.
Занепокоєння щодо опалення будинківPAP – Maciej Zieliński
Енергозбереження
Шукати економію варто не тільки на опаленні, а й на споживанні електроенергії. У цьому відношенні ми можемо шукати економії, особливо на кухні. Згідно з даними PGNiG, кухонна техніка споживає найбільше електроенергії з усіх побутових електроприладів. Експерт аналітичного центру Forum Energii в інтерв’ю tvn24.pl пояснив, як зменшити споживання енергії різними кухонними приладами.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Рахунок за електроенергію зростає з лімітом. Є рішення сейму
Основне джерело фото: Shutterstock