У Британії у трьох генетичних батьків народилася дитина, повідомляє Sky News. Коли він був зачатий in vitro, була використана спеціальна техніка, щоб запобігти передачі дефектних генів від його матері.
Про народження дитини з трьома генетичними батьками повідомляє Sky News у середу. За допомогою методу in vitro жінці імплантували ембріон, що містить її та ДНК чоловіка, а також мітохондріальну ДНК третьої особи. Зрештою, понад 99,8 відсотка генетичного матеріалу ембріона походить від матері та її чоловіка – мітохондріальний матеріал, який завжди успадковується від матері, становить лише трохи більше 0,1 відсотка. ПОДАГРА.
Дитина з трьома батьками
Коли саме народилася дитина у трьох генетичних батьків, не уточнюється. Метою процедури було запобігти ситуації, коли мати, яка страждає на мітохондріальне захворювання, передасть його своїм дітям. Мітохондрії – це структури в клітинах, відповідальні за забезпечення енергією, які іноді називають “клітинними електростанціями”. Дефектна мітохондріальна ДНК може призвести до багатьох невиліковних захворювань, у т.ч печінкова недостатність, проблеми з серцем, мозкові розлади або м’язова дистрофія.
Лікарі об’єднали генетичний матеріал трьох людей за допомогою методики під назвою MDT (мітохондріальна донорська терапія). Це дозволяє, серед іншого, заміна дефектних генів одного з батьків. «Лікування МДТ дає можливість сім’ям, ураженим важкими спадковими мітохондріальними захворюваннями, мати здорових дітей», – сказав Sky News Пітер Томпсон, виконавчий директор Управління запліднення та ембріології Великобританії.
Процедура «Не без ризику».
Лікарі, відповідальні за нове лікування, відмовилися надати подробиці про це, “щоб не призвести до ідентифікації” тих, хто бере участь у програмі. Однак, як розповіли “Guardian”, завдяки методу MDT народилося більше дітей, хоча їх нібито “менше п’яти” – точної цифри фахівці не назвали.
Британський щоденник звернув увагу на те, що процедура не без ризиків. На це вказує опубліковане в лютому дослідження міжнародної групи вчених: у деяких випадках невелика кількість «аномальних мітохондрій», розміщених у яйцеклітині матері, може розмножуватися, поки плід вже розвивається в утробі матері, що може призвести до захворювання у дитини. «Причина, чому реверсія реєструється в клітинах одних дітей, народжених за допомогою МРТ, а не інших, до кінця не зрозуміла», — сказав співавтор дослідження Даган Уеллс, професор репродуктивної генетики в Оксфордському університеті.
Генетичні модифікації
Велика Британія не перша країна, де народжуються діти від трьох генетичних батьків. У 2016 році американські вчені повідомили про перші в світі «пологи МДТ» у жінки з Йорданії, яка страждала від синдрому Лея, рідкісного генетичного захворювання. Тоді ВВС назвала досягнення вчених “безпрецедентним кроком”, зробленим для звільнення дитини від генетичного захворювання, яке перенесла його мати.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: На світ з’явилися діти, зачаті за допомогою робота. «Концепція дивовижна, але це лише маленький крок»
Sky News, Guardian, tvn24.pl
Основне джерело фото: Shutterstock