Особливе місце на пісному столі займає риба. З особливою радістю ми тягнемося до них у Страсну п’ятницю. На що звернути увагу під час покупки? Яка риба найздоровіша? На наші запитання відповідає клінічний дієтолог Катажина Білоус.
– Найкориснішою для нашого здоров’я є риба з високим вмістом жирів, а отже, жирних кислот Омега-3. Ці кислоти благотворно впливають на нашу імунну та нервову системи, пояснює Катажина Білоус, клінічний дієтолог в інтерв’ю tvn24.pl. Коли її попросили назвати п’ять риб з високим вмістом цих корисних жирних кислот, вона вказала на: лосось, палтус, сардина, кілька і скумбрія.
Перераховуючи найкращу для здоров’я рибу, Білоус наголошує і на користі їжі сардини. «За багато років дотримання сучасних дієтичних трендів сардини трохи відійшли в минуле, але насправді це єдиний продукт, який здатний забезпечити нам більшу частину добової потреби у вітаміні D за одну порцію, – заявляє він, уточнюючи, що високий вміст вітаміну D у сардинах пояснюється тим, що ми зазвичай їмо їх цілими, з кістками.
Як дуже здоровий експерт також зазначив форель, форель і тунець. Ці види містять від 2 до навіть 15 відсотків жирності.
Найздоровіша риба
Водночас Катажина Білоус зазначила, що для деяких людей високий вміст жирів у рибі може бути нездоровим. – Мова йде про людей, які мають проблеми з травленням, рефлюкс або жовчнокам’яну хворобу. Для таких людей я пропоную вибирати рибу нежирнішу, наприклад щука, окунь або судак. Звичайно, вони будуть містити менше омега-3 кислот, але після їх вживання частина цих кислот все одно буде доставлена в організм, – зазначає він.
Дієтолог додає, що згаданий нею судак також є «чудовим вибором» для людей, які не люблять класичний смак риби і хочуть збільшити її кількість у своєму раціоні, оскільки «на смак вона нагадує м’ясо». Посилаючись на рекомендації Національного інституту громадського здоров’я та Європейського товариства кардіологів, він підкреслює, що оптимально риба повинна потрапляти на наші тарілки двічі на тиждень.
— Звичайно, це не завжди можливо. Проблема виникає, коли на роботі доводиться розігрівати рибну вечерю, що скоріше неможливо або приречено на невдоволення колег, – жартома зауважує він. Проте він наголошує, що навіть споживання однієї 150-грамової порції риби на тиждень корисне для здоров’я.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чому можна їсти рибу в піст? «Риба завжди була символом Євхаристії»
Хороша риба – як купити?
На запитання, куди, на її думку, краще звернутися, щоб купити якісну рибу, дієтолог звертає увагу на проблему її наявності. – Рибних магазинів стає все менше. Продукти, які найчастіше доступні в дискаунтерах, – це незаморожена, приваблива на вигляд риба, яку ми зазвичай вважаємо хорошим вибором. Однак це риба, яку попередньо заморозили, а потім розморозили, підготували до подальшої обробки та запакували, – пояснює експерт Катажина Білоус.
– Тож якщо ми стоїмо перед вибором купувати розморожену рибу в дисконті чи заморожену рибу, краще потягнутися до заморожених продуктів. Незважаючи на те, що розморожена риба в магазинах має позначку терміну придатності, кількість бактерій на ній збільшується з кожним днем. Тож існує ризик, що після надто тривалого зберігання, особливо при неправильній температурі чи додаткового, більш тривалого часу в домашньому холодильнику, вони можуть комусь нашкодити, – пояснює дієтолог.
А на що звернути увагу, купуючи морожену рибу? – Вибираючи заморожену рибу, особливо якщо вона продається на вагу, слід дивитися, скільки в ній глазурі, щоб не платити за заморожену воду, – наголошує Катажина Бялоус. — Звісно, найкраще було б знайти магазин, де є регулярна поставка свіжої риби, і там запастися. Така риба, правда, дорожча, тому якщо орієнтуватися на ціну, то краще обирати рибу заморожену, без товстого шару глазурі, – додає він.
Експерт наголошує, що хороший спосіб збагатити свій раціон рибою – також потягнутися до консервованих продуктів. – Зокрема, вони добре працюють для людей, які не люблять займатися обробкою риби через запах, – каже Бялоус. Додає, що, як і з іншими продуктами, при виборі рибних консервів слід ретельно перевіряти всю інформацію на етикетці, яка дає змогу оцінити її якість. Перевірка походження риби особливо важлива у випадку з тунцем, який «досить суперечливий, коли йдеться про склад і вміст ртуті чи інших шкідливих речовин».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Який майонез найкращий? Експерт оцінив склад популярних соусів
Основне джерело фото: Shutterstock