Свята – це час, коли ми любимо побалувати себе та багато поїсти. Як зазначає психодієтолог Ева Глонська-Стрончек, після ситної їжі наш організм працює набагато активніше, щоб перетравити та засвоїти поживні речовини. Тому у святковий сезон варто пам’ятати про фізичну активність і включити в свій раціон нежирне м’ясо, фрукти та овочі.
Попереду Великдень, час, коли наші столи ряснітимуть різноманітними стравами. Багато з нас у цей період переходять у «відпускний режим» і багато балують себе. Чому в цей час особливо важливо пам’ятати про фізичну активність?
– Вживання занадто великої кількості їжі за короткий час може призвести до збільшення навантаження на серце, – сказала Ева Глонська-Стрончек, педагог із питань охорони здоров’я та психодієтолог американської Heart of Poland Group. Це пояснює, що після важкої їжі організму доводиться більше працювати, щоб перетравити та засвоїти поживні речовини. – Цей процес збільшує потребу в кисні та енергії, що призводить до підвищення артеріального тиску, що в довгостроковій перспективі може призвести до пошкодження кровоносних судин і серця, що підвищує ризик серцево-судинних захворювань, – зазначив фахівець.
Слід уникати трансжирів
Експерт зазначив, що вживання великої кількості їжі за короткий час сприяє підвищенню рівня цукру в крові, що може призвести до інсулінорезистентності та діабету.
– Надмірне споживання викликає відчуття втоми, тяжкості та браку енергії, тому звертаймо увагу на кількість їжі, яку ми споживаємо, – додала Глонська-Стрончек.
Вона також рекомендує уникати споживання трансжирів, які присутні в багатьох продуктах переробки, м’ясних нарізках, білому хлібі, ковбасах і печиві. Страви з жирного м’яса також не сприятливі, оскільки підвищують рівень так званого поганого холестерину (ЛПНЩ), який відкладається на стінках судин, що з часом призводить до їх звуження. – Це підвищує ризик таких захворювань, як атеросклероз, ішемічна хвороба серця та інфаркт, – пояснила психодієтолог. Вона додала, що до різдвяної дієти варто включити нежирне м’ясо, наприклад, куряче або індиче філе, фрукти, овочі, цільнозернові каші, горіхи та насіння, які містять цінні поживні речовини для здоров’я серця та кровообігу.
Яйця є цінним джерелом білка
Психодієтолог закликав не виключати яйця з різдвяної дієти. – Це джерело цінного білка, який складається з аж 18 різних амінокислот, до того ж вони екзогенні, тобто ті, які наш організм не виробляє, але вони нам дуже потрібні. Якщо ми хочемо солодощів, обираймо темний шоколад із високим вмістом какао, який є кориснішим для серця, – підкреслила Ева Глонська-Стрончек.
Правильна гідратація особливо важлива під час свят. – Коли ми п’ємо воду, вона допомагає підтримувати баланс електролітів, а також наповнює шлунок, що допомагає зменшити апетит і відчуття голоду. Питна вода також впливає на підтримку нормальної в’язкості крові, перешкоджає утворенню тромбів. Адекватне зволоження також може покращити еластичність кровоносних судин, знижуючи ризик серцево-судинних захворювань, пояснив фахівець. Вибираючи воду, варто звернути увагу на вміст натрію – надмірна кількість, особливо у людей з проблемами серця, може негативно позначитися на кровоносній системі. – Натрій викликає набряки, тому що він, серед іншого, призводить до затримки води в організмі, що збільшує об’єм крові, що циркулює в судинах, і створює навантаження на серце, – пояснив психодієтолог American Heart of Poland.
Не перестарайтеся з алкоголем. – Надмірне вживання алкоголю негативно впливає на серце і кровоносну систему. Етанол токсичний для клітин міокарда. Тривале і регулярне вживання його у великих кількостях знижує здатність лівого шлуночка скорочуватися, що з часом призводить до серцевої недостатності, підкреслив експерт. Вона попередила, що вживання навіть невеликої кількості алкоголю викликає підвищення артеріального тиску. – У здорових людей зі збалансованим харчуванням і активним способом життя один келих вина, випитий за вечерею, не має істотного ефекту в цьому плані. Однак люди, які страждають від високого кров’яного тиску, повинні дотримуватися повного утримання, додала вона.
Фізична активність
Під час канікул особливо важливо пам’ятати про фізичну активність. Експерт заохочує спробувати скандинавську ходьбу.
– Скандинавська ходьба насичує тіло киснем на 20 відсотків інтенсивніше, ніж звичайна ходьба, і задіює аж 90 відсотків м’язів усього тіла, стимулює наші серця до більш інтенсивних зусиль, а також нормалізує кров’яний тиск і знижує рівень поганого холестерину – пояснила вона. Тривале сидіння не корисно людям, які мають проблеми з кровообігом, особливо тим, хто переніс серцевий напад. Для цих людей рух має бути важливою частиною різдвяної традиції. – Зрештою, ходьба зменшує частоту скорочень серця, збільшує його потужність, покращує вміст кисню в крові та робить кровоносні судини більш еластичними, – підкреслив експерт.
Не для голодувань після Різдва
Після свят деякі люди сильно обмежують свій раціон. Однак, на думку фахівця, це не дуже добра ідея. – Раджу не думати, що після Різдва настав час голодування. Диво-дієти, які мають принести вражаючі результати, можуть призвести до дефіциту елементів, необхідних для правильного функціонування серця, – пояснила Глоньска-Стрончек. На думку психодієтологів, раціональне харчування полягає у впровадженні основних принципів здорового харчування та застосуванні їх у повсякденному житті. – Короткочасні відхилення від правила не скасовують благотворного впливу здорового харчування на наш організм, – підкреслює він.
Основне джерело фото: Adobe Stock