Хоча середньовічні англійські монахи мали кращий доступ до санітарії, ніж решта населення, археологи з Кембриджського університету виявили, що в їхніх тілах паразитів було майже вдвічі частіше. Вчені підозрюють, що це було пов’язано з роботами в монастирських садах.
Дослідники з кафедри археології Кембриджського університету проаналізували зразки ґрунту біля останків 19 монахів і 25 представників бідноти міста XII-XIV століть. Розкопки проводилися на місці колишнього монастиря августинців у Кембриджі. Минулої п’ятниці вчені опублікували результати своїх досліджень.
Аскарида людська і власоглав в останках ченців
Вони показують, що серед монахів зараження паразитами травної системи було майже вдвічі частіше, ніж в решті суспільства. Паразити були виявлені у 58 відсотків. ченців і 32 проц. світські люди. Вони підкреслюють, що друга цифра більш-менш відповідає очікуванням, але їх здивував такий високий відсоток паразитів у релігійних братів.
Дослідник Тяньї Ван уточнив, що найчастіше зустрічається вид людської аскариди, а за нею йде власоглав. Він додав, що обидва види найшвидше розмножуються в «поганих санітарних умовах».
Людська аскарида росте в тонкому кишечнику людини. Симптоми викликаного ним захворювання – аскаридозу – включають біль у животі, діарею або запор, втрату апетиту, кашель, першіння в горлі. Власоглав атакує сліпу кишку, тобто ділянку товстого кишечника поруч із червоподібним відростком, або тонку кишку, а потім переміщається в товсту кишку. Він викликає захворювання під назвою трихоцефальоз. Це може призвести до, наприклад, апендициту, підвищеної нервової збудливості, діареї і болю в животі, а також слабкості, нудоти і блювоти.
Паразити в добриві
Знахідки археологів дивують тим, що середньовічні августинські монастирі були обладнані туалетами та місцями, де можна було помитися. Більшість жителів Кембриджа того часу, особливо представники нижчих класів суспільства, не мали доступу до таких закладів.
Вчені вважають, що підвищений відсоток інфекцій, викликаних паразитами, у монахів, можливо, був результатом регулярного удобрення ними монастирських садів. Монахи використовували фекалії, що містять паразитів, як добриво.
Доктор Пірс Мітчелл, ще один учасник розкопок, цитований на веб-сайті департаменту, зазначив, що це було перше дослідження, яке показало зв’язок між частотою паразитів і способом життя середньовічних спільнот. «Схоже, кембриджських монахів з’їли паразити», – підсумував доктор Мітчелл.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Мозаїка для «вождя небесних апостолів». Археологи кажуть, що знайшли місце народження святого Петра
CNN, Кембриджський університет
Основне джерело фото: Кембриджський археологічний підрозділ