Вперше в історії британські дослідники дали людині кров, виготовлену в лабораторії. У дослідженні брали участь двоє людей, але дослідники хочуть перевірити загалом щонайменше десять добровольців. Мета полягає в тому, щоб виробляти якомога більше крові, особливо для того, щоб її могли використовувати люди з рідкісними групами крові та які потребують регулярного переливання крові через свої захворювання.
Дослідження вчених з Великої Британії описує ВВС. Кілька дослідницьких груп із Брістоля, Кембриджа, Лондона та NHS Blood and Transplant розробили метод, який має на меті вводити кров, виготовлену в лабораторії, людям. Це перший експеримент такого типу в історії. Його мета — перевірити, як штучна кров поводиться в організмі людини.
Двом пацієнтам дали невелику кількість штучно виготовленої крові, порівнянну з 1-2 чайними ложками, яку надала NHS Blood and Transplant. За їхнім станом пильно стежили. Дослідники повідомили, що обидва пацієнти були в порядку і не повідомили про відсутність побічних ефектів. Зрештою, вони отримають приблизно 5-10 мл нормальної крові та крові, виготовленої в лабораторії, з інтервалом принаймні чотири місяці. Всього вчені планують залучити до дослідження 10 добровольців. Вони хочуть побачити, як довго штучна кров залишатиметься в організмі, і очікують, що ця «лабораторна» кров триватиме довше, ніж зазвичай.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чи всі бажаючі можуть здавати кров і на яких умовах?
Як виготовляли штучну кров
Щоб виготовити штучну кров, дослідники спочатку збирають близько 470 мл крові від донорів, а потім витягують з неї стовбурові клітини, які можуть перетворюватися на еритроцити. Пізніше вони змушують стовбурові клітини розмножуватися у великій кількості, щоб вони продовжували перетворюватися на еритроцити. Процес займає близько трьох тижнів, за цей час початкова кількість приблизно півмільйона стовбурових клітин перетворюється на 50 мільярдів еритроцитів. На наступному етапі їхня кількість зменшується приблизно до 15 мільярдів еритроцитів, які достатньо розвинені для переливання.
– Ми хочемо створити якомога більше крові в майбутньому. У своїй уяві я бачу кімнату, повну машин, які постійно виробляють кров, отриману від стандартної донорської крові, — зазначає професор Ешлі Тойе з Брістольського університету. Дослідники прогнозують, що якщо технологію виробництва штучної крові можна буде розробити у великих масштабах, то можна буде здавати кров пацієнтам рідше та в менших кількостях. Штучна кров, за їхніми словами, повинна забезпечити більш тривале життя еритроцитів в організмі, так як вона «новостворена».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Білок, який визначає групу крові, може впливати на перебіг COVID-19
«Потенціал вигоди дуже значний»
Таким чином дослідники хочуть розробити метод отримання особливо рідкісних груп крові, які важко отримати за допомогою традиційного донорства. Бенефіціарами можуть бути особливо ті, хто потребує регулярного переливання крові через певні захворювання. Якщо група крові підібрана неправильно, організм відторгає її, і лікування не приносить результатів. Існує набагато більше груп крові, ніж стандартні групи крові А, В, АВ і 0. – Деякі групи настільки рідкісні, що в країні може бути лише 10 людей, які могли б їх здати, – каже проф. Toye.
Це перше у світі дослідження, яке заклало основу для виробництва червоних кров’яних тілець, які можна безпечно використовувати для переливання людям із такими розладами, як серповидно-клітинна анемія. Потенційна користь для пацієнтів дуже значна, сказав д-р Фаррух Шах з NHS Blood and Transplant.
BBC, NHS Blood and Transplant
Основне джерело фото: метео